Pěšky na Klášťov: Valašsský Olymp

Podle pověstí tu prý kdysi stával dřevěný hrad. Poslední bezdětný majitel měl údajně svůj majetek zakopat do země, který se pak místní pokoušeli přivlastnit. Poklad byl však střežen hady a štíry, kteří se skrývali v trouchnivějících troskách hradu. A co víc, poklad v noci „vartovali“ černí psi se svítícíma očima a zdivočelý býk. Vezměte rodinu a pojďte s námi tam, kde jsou legendy stále živé. 

Start a cíl výletu: Vysoké Pole

Délka trasy: 18 km

Doba výletu: cca 6h 

Klášťov výlet mapa

Ani později se na Klášťov místní lidé příliš neodvažovali, neboť na Klášťově našel úkryt černokněžník, který tu žil osamoceně jako poustevník. Černokněžník byl prý neškodný, ale jeho zlatý „čagan“, zavěšený na vysoké jedli, způsoboval náhodným poutníkům ztrátu orientace. To nám už naštěstí nehrozí. Podívejte se, která místa budeme po cestě míjet. ploština Vysoké PolePamátník Ploština – memento vypálené pasekářské osady, kde na sklonku 2. sv.války našlo smrt 24 jeho obyvatel.pramen Vláry Pod SvéradovemKousek od rozcestníku „Pod Svéradovem“ naleznete pramen Vláry.Čertův kámen„Čertův Kámen“ na Klášťově. Na sklonku doby bronzové vzniká na Klášťově nejvýše položené pravěké hradisko na Moravě, to patří i k největším svého druhu na jihovýchodní Moravě. Za dob Velké Moravy byste tu našli první obětní místo ve střední Evropě.Kaplička sv. FrantiškaKaplčka sv. Františka – za nás ideální místo pro odpočinekpoutní kaple Panny MariePoutní kaple Panny Marie zv. „Vysocké“ byla postavena v roce 1748 poblíž pramene léčivé vody. Využijte poklidné procházky po naučné stezce, která vás zavede až do Envicentra Vysoké Pole.

NÁŠ TIP: Na Klášťově nespěchejte. Projděte si naučný okruh Dr. Jiřího Kohouta, zabere cca 30min a o Klášťově-hradisku budete hned vědět vše. Na vrcholu Skalice vás pak čeká krásný výhled do krajiny. 

KDE JÍST

Ve startu a cíli naší cesty - tedy ve Vysokém Poli - doporučujeme Hostinec Na Lesovni. Od května do září se v odpoledních hodinách máte možnost osvěžit i v hospůdce na Ploštině. Pozor, nevaří tu, ale pivo tu občas teče proudem. 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

 

  • Pěšky na Klášťov: Valašsský Olymp

V okolí také najdete