Pěšky za nedašovskými výhledy: romantika mezi jalovci

Nedávno jsme psali o tradicích v „karpatském trojlístku“. Dnes je čas na výlet do kopců Nedašovského Závrší na česko-slovenském pomezí. Hlavní symbolikou tohoto kraje nejsou trnkové sady (přestože je jich tu nemálo), ale přírodní rezervace Jalovcová stráň. Najdete tu roztroušené jalovce poseté ve svažitém kopci s řadou vzácných orchidejí, druhů hmyzu, mokřadů a volně pasoucích se ovcí. Právě tady máte česko-slovenské pomezí jako na dlani.

Cíl výletu: Nedašov
Start: Nedašov
Délka trasy: cca 10 km
Doba výletu: 4 h
Doporučujeme rodinám s většími dětmi, milovníkům přírody nebo vám, kteří hledáte ticho a klid na vlastní myšlenky.Mapa Nedašovské Závrší

NÁŠ TIP: Mapě se sice nelíbí propojení mezi 4. a 5. bodem, nicméně my tam šli. Mezi nimi vede příjemná prošlapaná cestička, projdete bez problémů.

Ovce se sem znovu vrátily před více jak 12 lety a v průběhu sezóny (od května do září) se starají o biodiverzitu lokality a krajině propůjčují osobitou atmosféru valašských kopců. Cestou na vrchol Kaňúr (791 m) vás provedou panoramatické výhledy. Nespěchejte a užijte si je. Červený Kameň NedašovPohled z hřebenu na Červený KameňNedašovské ZávršíLetní kontrast valašských kopcůBukové lesy NedašovBukové lesy a úvod do nedašovského ZávršíJalovcová stráň NedašovZápad slunce nad Jalovcovou stráníPastviny NedašovPestrost pastvinJalovcová stráň NedašovPrůhledy přes jalovce

NÁŠ TIP: Co si přivézt z výletu jako suvenýr? Něco na zub. Zjistěte si víc o místním včelaři a jeho medových produktech nebo věnujte pozornost Valašskému cukrářství. Tady vyrábí štěstí na objednávku. 

Kam na jídlo

Sbalte si svačinu. Po cestě jsme nenarazili na místo, které bychom vám mohli doporučit. Nejbližší restaurace najdete až Brumově. Ale takový kousek sýra, nějaké ovoce a třeba i lahvinka vína nebo limonády potěší spolu s výhledy všechny smysly. 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

  • Pěšky za nedašovskými výhledy: romantika mezi jalovci

V okolí také najdete