Malenisko: pěšky na poutní místo kousek od Luhačovic

Zřícenina, poutní místo a křížová cesta. Náš dnešní tip na výlet láká tajemstvím záhadných míst, která pamatují věky. Pojďte si tu atmosféru užít s námi. 

Cíl a start: Pozlovice
Délka trasy: 9 km
Doba výletu: 3,5 h
Doporučujeme pro rodiny s dětmi a milovníkům přírody. Mapa výlet MaleniskoZ Pozlovic se vydáte poklidnou cestou linoucí se kolem pastvin s krásnými výhledy až ke zřícenině hradu Starý Světlov. Ten pochází ze 14. století a z původní krásy se dochovaly už jen nepatrné zbytky – val, příkop a část zdiva. To však neznamená, že hrad nestojí za návštěvu. Je to místo, které neztratilo po staletích svou atmosféru a které pořád dýchá bojovnou minulostí. Odtud je to už jen kousek na osobité poutní místo Malenisko s vodní kaplí. Právě tento pramen dal Malenisku svou sílu a atraktivitu pro svou léčivou schopnost uzdravovat. Od počátku 18. století se místo postupně proměňovalo a vzkvétalo s dary a šlechetností občanů, coby poděkování za uzdravení. Navazující křížová cesta z počátku 20. století vás uvede do chladivého bukového lesa, kde na konci cesty, šplhající strmě vzhůru, můžete spočinout u kapličky. Odtud už půjdete jenom z kopce, kde vás zastaví jen výhledy do krajiny a moře ostružin. vizoviceVizovické vrchy z posedu Malenisko LuhačoviceMalebná cesta vzhůruStarý Světlov zřícenina
Vzhůru k hradu Starý SvětlovMalenisko LuhačoviceMalenisko - poutní kostelík zasvěcený Panně Marii SněžnéKřížová cesta Malenisko
Křížová cesta

Kde jíst

Vřele doporučujeme zastávku na Maleniskách v místím hostinci, krásné místo k odpočinku s příjemnou obsluhou a skvělou zahrádkou. Sice si tu nedáte oběd o třech chodech, ale polévka, utopenci nebo dobrá klobáska uprostřed výšlapu určitě potěší. 

Kam dál

Už znáte Zvukovou mapu v Luhačovicích? Prostě si nasadíte sluchátka, vezmete do ruky telefon nebo přehrávač a jdete lázněmi. Cestou vám do uší vypráví Dušan Jurkovič, jak se mu dařilo s jeho stavbami, dr. Veselý si zase dělá starosti s rozvojem lázní, Janáček s uvedením Její pastorkyni. Nádherně zpracované rozhlasové hry jsou malými dramaty i veselými historkami, se kterými poznáte lázně zase trochu jinak. Unikátní zážitek a my rozhodně doporučujeme.  

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

  • Malenisko: pěšky na poutní místo kousek od Luhačovic

V okolí také najdete