Kolem Brumova: přes Baligovu studánku na Holý vrch

Zveme vás na výlet údolím Bylniček - přes jiskrné studánky a chladné lesy, poznáte temnou minulost Baligovy studánky, po cestě na hřejivých lukách proženeme stádo krav a taky zjistíte, proč se Holému vrchu říká Holý a dole proč nohy tak bolí.

Cíl : Brumov
Start: Brumov
Délka trasy: 15km
Doba výletu: 5h
Doporučujeme rodinám s dětmi a milovníkům přírody

mapa brumovAž na vrchol Holého vrchu (830 m. n. m.) vás zavedeme údolím Bylniček přes jiskřivé studánky (my jich napočítali 7) a divoké potoky. Narazíme na místa odpočinková i divoká, ale také místa s temnou minulostí, kde se odehrálo krveprolití, jak tomu bylo u Baligovy studánky. Tady v době Rákoczyho povstání v roce 1709 zahynulo přes 31 lidí včetně 14 místních, kteří se v horách ukrývali nájezdům maďarských Kuruců. Vůdce domácích Baliga – voják z Brumovského hradu - je zde asi 40 m od studánky pohřben.
Odtud strmým stoupáním přes Díly vyšplháte až na hřeben, který vás dovede na Holý vrch. Při nepřízni počasí je název vrcholu více než trefný. Ale když se naopak počasí vydaří, nemine vás odměna v podobě ničím nerušených výhledů a příjemným sestupem až ke kapli sv. Anny.

TůňkaTůňkaBaligova studánkaBaligova studánkaBrumov výletPod Holým vrchemHolý vrch BrumovNad BrumovemBrumovský hradBrumovský hrad

Kde jíst

Na kávu a výborné zákusky máme v Brumově hned dva tipy. Prvním, a to především kávovým tipem, je Vinotéka Brumov. Ale co se zákusků a sladké tečky na závěr týče, určitě si zajděte ke Kostkům. Tady my na to nedáme dopustit. 

Kam dál

Jestli máte zrovna na nohách toulavé boty a zajímá vás, kam se odtud dá jít dál, pošleme vás hned třemi směry. Tím prvním je směr tatarských vpádů a přírody, druhý vede přes Valašské Klobouky a třetí přímo na Javorník. 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

  • Kolem Brumova: přes Baligovu studánku na Holý vrch

V okolí také najdete