Pěšky kolem Šanova: k památníku Letecké bitvy nad Bílými Karpaty

Psal se rok 1944, 26.srpna přesně, kdy byl nad Šanovem napaden americký bombardovací letoun 20. perutě B-17G přezdívaný „Big Time“ dvaceti německými Messerschmitty a Fockewulfy. Letoun byl zasažen, vzniklý požár a následný silný výbuch zapříčinil rozpůlení stroje a rozmetání trosek letadla po okolí. Memento události připomíná malý pomník s vyrytými jmény padlých letců. Právě ten je náš dnešní cíl. 

Cíl a start výletu: Šanov

Délka trasy: 10, 5km

Doba výletu: 4h

Doporučujeme rodinám s dětmi a všem, kteří hledáte cíl pro procházku podzimní přírodou. Mapa Šanov výletZ desetičlenné posádky bombardéru se zachránil pouze velitel Thayne L. Thomas. Tomu se podařilo za pomoci místních občanů překročit slovenskou hranici a dostat se přes Itálii zpět do USA. Zde odsloužil ještě 23 let a v hodnosti podplukovníka zemřel 6. 7. 1996. Zbylí členové posádky byli pochováni na hřbitově ve Slavičíně až do roku 1946, kdy američtí vojáci jejich ostatky exhumovali a převezli je přes Prahu na spojenecká pohřebiště do Francie a Belgie. Memento události připomíná v místě havárie letadla malý pomník s vyrytými jmény padlých letců a o kus dál je památník „Letecké srdce“ vzniklý díky obci Hostětín v rámci projektu „Sochy v krajině“.

NÁŠ TIP: Cestou vás vedeme i kolem muzea Letecké bitvy, sochy Leteckého srdce i kolem památné Lípa v Šanově. Jsou důležitou součástí výletu a my určitě doporučujeme se na každém z nich alespoň na chvíli zastavit. Podzimní brána ŠanovPodzimní brána Výhled od Křížku ŠanovVýhled od křížkuŠanov výletSamota Letecké srdce ŠanovLetecké srdce Muzeum letecké bitvy ŠanovMuzeum letecké bitvy v ŠanověPomník padlých letců ŠanovPomník s vyrytými jmény padlých letcůŠanov posádka Big TimePosádka letounu 20. perutě B-17G „Big Time“ (zdroj: www.leteckybitvakarpaty.cz)

Kde jíst

Kam vás tentokrát pošleme zaplnit prázdné žaludky? Naše tipy tentokrát směřují do Slavičína a místního podniku Pizza a Steak Grunt nebo taky do Bojkovic do Restaurace Chalupa. V Bojkovicích je také dobré vědět o bistru Na Kopci, které ale minulý týden ukončilo sezónu. Tak to spíš pro příště, ať o něm víte. 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

 

  • Pěšky kolem Šanova: k památníku Letecké bitvy nad Bílými Karpaty

V okolí také najdete