Pěšky z Návojné na Chmeľovou: za výhledy zimního Závrší a Vršateckých bradel

Zima na valašskoklobúcku má zvláštní neopakovatelné kouzlo. Když krajina zamrzne a zakryje ji bílá peřina, lépe vyniknou naše oblé kopečky a rozlehlé lesy. Byla by tak škoda zůstat doma a tyto krásné scenérie nevidět shora. Slibuji vám, že pokud se rozhodnete jít naší trasou na Vršatec, rozhodně litovat nebude. Tak fotoaparát do ruky a hurá za bílou nádherou!

Start a cíl: autobusová zastávka Návojná (do Návojné se ale dostanete i vlakem!)
Vzdálenost: 21 km
Časový odhad: 7-8 hodintip na výlet mapa Chmelová NávojnáNÁŠ TIP: V Návojné nezapomeňte navštívit nově zrekonstruovanou obecní dřevěnici, která se nachází přímo u autobusové zastávky uprostřed obce. 

Naším výchozím bodem se stala malebná vesnice Návojná ležící v údolí říčky Nedašovka. Zde se k nám připojují kamarádi, neboť využít krásného počasí chtějí i oni. Vyrážíme. Zpočátku nejdeme po žádné značené turistické trase. Hned za posledními domy vyjdeme na rozlehlou louku, kde po pár metrech stoupání vidíme celé Závrší čítající obce Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota jako na dlani. Když vyjdeme ještě výš k přírodní památce Šumlatová, kocháme se výhledy na všechny hřebeny široko daleko. Ideální čas otevřít termosku s teplým čajem a chvíli si odpočinout. Nedašovský kostelPoté jdeme lesní cestou v úpatí Holého vrchu a vychutnáváme si naprosté ticho. Společnost nám dělají zdravé bukové lesy. Sluníčko prosvítá skrz větve a ukazuje nám ve sněhu nejrůznější stopy lesní zvěře. Dojdeme až k odpočívadlu, kde se napojíme na červenou turistickou trasu a odtud míříme ke státní hranici, kterou po chvíli překračujeme. Slovensko nás vítá tajemným lesem, poté se ovšem krajina otevře a my už vidíme náš cíl – skalnaté Vršatské bradlá. U kaple Brezová se krátce občerstvíme a jdeme dále modrou turistickou trasou, až dojdeme na parkoviště u dvou hotelů. Zbývá nám nejtěžší úsek, stoupání po žluté turistické trase na nejvyšší vrchol v okolí Chmeľová (925 m.n.m.). zima výlet Vršatecká bradlaPrudký úsek lesem dá zabrat každému, ale ta odměna stojí za to. Otevřou se vám krásné výhledy nejen na samotná Vršatská bradla a zříceninu hradu Vršatec, ale i na československou hranici Bílých Karpat a celé Pováží. Za ní se do výšek zvedají kouzelné kopce Strážovských vrchů a Malé Fatry. Stůjte a vychutnávejte si každý okamžik. Budete na to totiž rádi dlouho vzpomínat. Vršatecká bradla výletPokud jste vyšli trochu později jako my, část cesty vás čeká potmě. Ale nebojte, medvědi už spí a zabloudit také není kam. Naopak, zimní západ slunce má svoji neopakovatelnou atmosféru a tak při něm můžete přemýšlet o plánech do roku 2020 nebo si jen tak užívat barevných scenérií v klidu zimní krajiny.Kaple Brezová Vršatec výlet

NÁŠ TIP: Nad obce se dá vystoupit nejen po neznačené louce, ale i zpevněnou cestou, která začíná v obci Nedašov hned u autobusové zastávky Nedašov - střed.

Kde jíst

Až se vám bude chtít jít dolů nebo vás vyžene zima, ideálním místem na občerstvení je Hotel Vršatec, který je otevřený i přes zimu. Teplý čaj, káva nebo slovenské speciality jako halušky jsou zaslouženou odměnou před cestou zpátky. A jak už název napovídá, můžete se tu i ubytovat. Skromné ubytování s večerním barem a saunou pro turisty v obci Nedašov nabízí také Ranč u sedmi kulí

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravil 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • Pěšky z Návojné na Chmeľovou: za výhledy zimního Závrší a Vršateckých bradel

V okolí také najdete