Zimní výšlap študlovskými pasekami na vrchol Končitá

Vydejte se s námi do Študlovských kopců přes pasekářské samoty zapadlé sněhem. Cestu si budete muset v zimních měsících řádně prošlápnout. Odměnou Vám však bude divoká příroda, husté lesy a klid. Toho je tady totiž v místě, kde končí cesta, nejvíce.

Start a cíl: Študlov
Délka trasy: 8,4 km
Doba výletu: 2,5 h
Doporučujeme rodinám s dětmi a milovníkům přírody a zimních procházekmapa Študlov výletMísta zájmu: Študlovská lípa, Ondrova lípa, přírodní památka Hrádek, paseky Hrádek, Pasíčky, vrchol Končitá, Požár

Za památnou 250 let starou lípou ve středu obce vystoupáte přes chráněné jalovcové pastviny až k pasekářským osadám Hrádek a Pasíčky. Tady místo neztratilo ani po letech kouzlo díky starým valašským dřevěnicím zavrtaných do svahovitého terénu. Cestou vzhůru narazíte na spoustu posedů, opatříte-li se trpělivostí, odměnou vám bude lesní život ve své ryzí podobě a křehkosti.
Přes občasné průhledy do krajiny povalující se v mracích dojdete až na jeden z nejvyšších vrcholů Valašsko Klobucka – Končitá (817 m). Výhledu se tu sice nedočkáte, zato mráz vás tu vřele přivítá – občas to tu pěkně fouká. Odtud už vede cesta z kopce s mírným klesáním na Požár, kde se na rozcestí před závěrečným strmým sestupem pokochejte výhledem do údolí.Študlov zima pasekaPřírodní památka Hrádek s jalovcovými pastvinamiHrádek paseky výletPasekářské samoty HrádekPasíčky příroda výletPasekářské samoty Pasíčkyhlubokými lesy v mlze zimaHlubokými lesy v mlzePrůhledy pod vrcholem KončitáPrůhledy pod vrcholem KončitáKaplička pod vrcholem KončitáKaplička pod vrcholem KončitáSamota v lesích Valašské KloboukySamota v lesíchNa čekané Valašské KloboukyNa čekané

Kde jíst

Na jídlo vás pošleme do prostorné Restaurace U Kollerů v Poteči. Velké porce za supr ceny jsou přesně to, co po takovém výšlapu potřebujeme. 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

 

  • Zimní výšlap študlovskými pasekami na vrchol Končitá

V okolí také najdete