Do Hostětína nejen s dětmi: na výlet a za poznáním

O malé vesnici Hostětín už jsme letmo psali. Dnes se pořádně podíváme, co se tu dá zažít, je toho totiž víc než dost. Pohrajte si s dětmi v zahradě, hledejte poklad, vyrazte do krásné okolní přírody objevovat sochy v krajině. Prozkoumejte různá ekologická řešení, ochutnejte zdejší mošt a další regionální výrobky.

Start i cíl výletu: Hostětín
Délka trasy a doba výletu: dle vašeho výběru
Doporučujeme rodinám s dětmi a všem, kteří rádi zkoumají svět

mapa výlet Hostětín

Relax v zahradě

Potřebujete-li hlavně odpočinek a pohodu, vydejte se nejdříve do zahrady Centra Veronica Hostětín. Najdete tu herní prvky, kterými zabavíte nejen děti, ale možná i sebe – dřevěný xylofon, pexeso, hmatový chodníček, stavby z vrbového proutí. Velmi oblíbené jsou vodní prvky a potůček, který zurčí a vábí. Ideální je přibalit dětem gumáky a náhradní oblečení.Kam s dětmi do HostětínaZahrada však není jen hravá, slouží i k poznávání. Má certifikát ukázkové přírodní zahrady, takže nabízí spoustu inspirace, jak udržet v zahradě pestrý život. Prozkoumejte budky pro ptáky, domečky pro hmyz, hadník nebo ježkovník. Díky informačním cedulkám tu můžete poznávat i léčivé byliny a desítky odrůd ovocných stromů ve zdejším sadě.Centrum Veronica Hostětín

Po ekologických projektech ve stopách prince Charlese

Až si odpočinete, můžete vyrazit dál, třeba po obecních ekologických projektech. Příběh, který vám dnes představujeme, začal už v devadesátých letech 20. století. Obec ve spolupráci s ČSOP Veronica začala zkoušet ekologické technologie – postupně postavila centrální kořenovou čističku odpadních vod, výtopnu na biomasu, zrekonstruovala veřejné osvětlení. Tyto projekty můžete navštívit, přímo v terénu o nich najdete informace.princ Charles v HostětíněFoto: © Nadja Meister

Za informacemi a zkušenostmi do Hostětína jezdí školy všech stupňů, pracovníci veřejné správy, odborníci i laici. Po ekologických projektech půjdete ve stopách britského korunního prince Charlese, který se zájmem o úspory energie a řešení klimatické změny Hostětín navštívil v roce 2010.

Výšlap do krajiny

Máte-li náladu toulat se krajinou, stačí ujít pár kroků a obklopí vás vonící venkovská mozaika záhumenků, sadů, políček a lesů.

Vyberte si třeba trasu putující po patnácti sochách v krajině či naučnou stezku Naokolo Hostětína (v mapě červenou přerušovanou čárou). výšlap do krajiny hostětínNebo se vydejte s dětmi na některou z hledaček s pokladem. Buď vás provede ekologickými projekty, seznámí s jabloněmi nebo místním tradičním řemeslem miškářstvím. 

Jak na to

V Hostětíně jsou na návštěvníky dobře připraveni, na výběr máte z velké řádky hravých a informačních materiálů.
Můžete se připravit už doma. Ke stažení a vytištění se nabízí pracovní listy ke zmíněným hledačkám nebo Průvodce sadem s různými hádankami a úkoly pro děti. Případně si pročtěte v pdf jakoukoli z mnoha vydaných publikací
Materiály dostanete i na recepci Centra Veronica Hostětín (ale pozor, o víkendech je otevřeno jen v létě, případně během akcí). Jestli otevřeno bude, určitě se tu hned po příjezdu stavte. Najdete tu tištěné materiály a také obchůdek s regionálními výrobky. Můžete se tu zásobit Hostětínskými biomošty, sirupy a octy, vyrobenými přímo ve vedlejší Hostětínské moštárně.moštárna hostětínIdeální je do Hostětína vyrazit na nějakou akci pro veřejnost. Vše je v provozu a většinou se při nich konají exkurze, kdy projekty uvidíte zblízka i s výkladem a můžete se na cokoli zeptat. Sledujte web Centra Veronica Hostětín. Z větších akcí se nabízí Zahradní slavnost 7. června nebo Jablečná slavnost 27. září.

Kde jíst 

Je toho dost, že? Nemusíte stihnout všechno najednou. Nechte něco napříště a dejte si pauzu. Jarní slunce začíná hřát, tak klidně zrelaxujte na lehátku v zahradě pod krásnými starými jabloněmi vedle voňavé tradiční sušírny ovoce. Samozřejmě se sklenkou Hostětínského moštu. Hostětín sušírnaNa jídlo se můžete stavit v blízkém Slavičíně v Zámku Wichterle nebo v Bojkovicích v Restauraci Chalupa.

NÁŠ TIP: Chcete-li to v Hostětíně pořádně prozkoumat, v ekopenzionu Centra Veronica se dá i ubytovat. Už jste někdy spali v pasivním domě? Budova je postavená maximálně energeticky úsporně. Jsou zde použité slaměné izolace, solární panely či hliněné omítky, takže na vlastní kůži poznáte i principy ekologického stavění a ekologického provozu budov.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

-------------------------------------------------------------------------------------------

Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka

Jana Tesařová 

„Výlety Valašským Klobuckem mě baví. Líbí se mi tu divoká a zároveň malebná příroda, oblé kopce, ticho i zpěv ptáků. Při objevování krajiny a odkrývání příběhů, které se tu odehrály, člověk vždycky objeví i kousek sebe."

  • Do Hostětína nejen s dětmi: na výlet a za poznáním

V okolí také najdete