Pěšky zlínskými Baťovými závody: vyrážíme do ocelového města

Počasí letošní zimy nás do pořádné vánice ještě nedostalo. Na dopolední procházku jsme tak vyrazili mezi bývalé Baťovy závody do centra Zlína.

Cíl: Baťův mrakodrap
Start: Kavárna Továrna
Délka trasy: 3 - 8 km
Doba výletu: 1 - 4 h
Doporučujeme milovníkům architektury, industriálního stylu a příběhu rodiny Baťa. Výlet Zlín Svit mapaMísta zájmu: Areál Svit (Baťovy závody), Baťův mrakodrap 21, Pojízdná kancelář J. A. Bati ve výtahu 21. budovy, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

NÁŠ TIP: Můžete se držet hlavní silnice, nebo se, jako my, vydejte bočními uličkami a průchody a objevte vlastní cestu zlínským areálem. 

NÁŠ DRUHÝ TIP: Jestli jste přijeli autem, využijte parkoviště u Obchodního domu nebo přímo v továrním areálu na Vavrečkově 5262 (vedle Baťova institutu). 

Na periférii areálu narazíte na pulzující moderní vizáž se slušným výčtem designových kaváren, restaurací, barů a dalších podniků. Tady určitě stojí za návštěvu kavárna Továrna, která asi nejlépe odráží vizáž a filozofii celého areálu v širší koncepci. Odtud už jdete přímo do víru industriálního srdce bývalých Baťových závodů. Svit Zlín tovární areálJe to ocelové město rozkládající se na ploše 65 ha plné přetlakové páry, mihotu lidí a procesu. I tak tu ale stále naleznete plno zapomenutých zákoutí, opouštěných míst a kolejí, co pamatují největší rozmachy Baťova impéria z počátcích 20 století. Baťa architektura zlínPřestože je areál z vetší části veřejnosti nepřístupný skrze soukromý sektor, rozhodně se bude na co dívat. Budete mít možnost více porozumět konceptu a nadčasovosti tohoto unikátního díla, který ve své největší slávě zaměstnával více než 29 000 zaměstnanců.Baťův mrakodrap výhled ZlínJe to výlet zpět s velkým skokem dopředu – vidět část místa v mapě odevzdané historii a následně proměněné ve funkční stroj moderního města v urbanistický celek. Vize a skutečnost areálu v kontextu dějin napříč politickým uskupením vdechlo tomuto místu charakteristický vzhled a mýtus o neuskutečněných ideálech a velkých očekávání. Brick city Baťa architecture

Kde jíst

Na kávu vás určitě pošleme do nové kavárny Jedním tahem, která leží v samém srdci areálu, nebo do již zmíněné kavárny Továrna

Co se oběda týče, pár kroků od továrního areálu stojí nově zrekonstruovaný Obchodní dům a v něm najdete Bistrotéku Valachy, kde je jídlo vždy gurmánským zážitkem. Telecí Bistrotéka Valachy Zlín

KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

 

 

  • Pěšky zlínskými Baťovými závody: vyrážíme do ocelového města

V okolí také najdete