Na kole k Hložecké kapli: jedeme rozkvetlým Valašskem

Krásné jarní počasí přímo láká k vyjížďkám na kole. Pryč je studená a mnohdy zašedlá zima a místo něj tu máme teplé a barevné jaro. I když nás nečeká na začátku nic lehkého, navštívíme spolu hodně zajímavých míst, kde se dá na chvíli i odpočinout. Veškerou dřinu navíc vynahradí pohled na krásně rozkvetlé valašské louky.

Start a cíl: Vlachovice
Délka: 19 km
Náročnost: těžká
Povrch: zpevněný i lesníVlachovice na kole
Z obce Vlachovice, která je naším startovním i cílovým místem, se vydáváme asfaltovou silnicí směrem na Vlachovu Lhotu. Hned při prvních metrech našeho cyklovýletu se zpotíme. Stoupání nad obec není jednoduché, avšak vše vynahradí barevné výhledy do okolí. Zprava se díváme na jeden z hřebenů Bílých Karpat, po kterém za chvíli pojedeme a navštívíme zde hlavní cíl našeho cyklovýletu – Hložeckou kapli. Vlevo naopak v dálce vidíme hřeben Vizovických vrchů. Dole pod námi se v údolí klikatí říčka Vlára. Kdoví jak dlouho, neboť v těchto místech by za pár let měla vzniknout přehrada Vlachovice. Klidnou cestou pokračujeme dále, společnost nám dělají rozkvetlé třešně podél cesty. Jsme ve Vlachově Lhotě, odtud nás čeká sjezd do Mirošova, další malinkaté obce na trase.Výhled Valašské Klobouky cyklovýletCo jsme teď sjeli dolů, šlapeme naopak nahoru. Na kopci nás vítá cedule s nápisem Valašské Klobouky. Při pohledu do okolí si můžeme všimnout hotelu zasazeného v lese na protějším kopci. Ano, tam povede naše dnešní cesta. Z Valašských Klobouk sjedeme do obce Lipina, v níž se kocháme barevnými tulipány v zahrádkách. Jelenovská cyklistaTeď nás čeká nejtěžší úsek. Dvoukilometrové stoupání z Lipiny až k horskému hotelu Jelenovská dá zabrat každému. Není ostudou slézt z kola a chvíli si odpočinout pohledem do dáli. To vše za vydatného zpěvu ptáků, kteří se zde na jaře předhánějí v symfonických dílech. Projíždíme kolem typické trojúhelníkové siluety hotelu Jelenovská a stoupáme areálem stále nahoru až k chatové oblasti, kde se dříve konaly vyhlášené dětské tábory. Většina chat chátrá v původním retro stavu, některé už však prošly renovací a návštěvníci se sem vracejí. Horský hotel JelenovskáTady už asfaltová cesta končí a tak po červené turistické značce vjíždíme do lesa. Jsme na hřebenu, který jsme obdivovali z vyhlídkového místa nad Vlachovicemi. Po necelých dvou kilometrech jízdy jsme u Hložecké kaple Panny Marie, která je připomínkou na kruté vpády Tatarů do tohoto kraje. Je to skvělé místo na odpočinek. Hložecká kaple cyklovýletSpousta laviček láká k posezení a v případě věřícího člověka i k tiché modlitbě. Naprostý klid lesa je balzámem na duši. I když se nám odtud nechce, pokračujeme dále. Cesta bukovým lesem je více než příjemná. Přes vrch Kubovec se dostáváme ke čtyřkilometrovému sjezdu, který končí až v obci Vrbětice. Cestou míjíme rozsáhlé valašské louky, které v tomto ročním období hrají zvláště žlutou barvou díky rozkvetlým pampeliškám. Z Vrbětic je to už jen kousek do Vlachovic, kde naši projížďku končíme. Jsme spokojení, protože přesně takové protažení jsme po zimním spánku potřebovali.Vlachovice výhled cyklovýlet

Varianta výletu: Kdo si chce cestu rozdělit na dva dny, ideální je ubytovat se v rekreačním středisku Jelenovská. Odtud doporučujeme krásný výlet na hrad Brumov nebo také možnost zkusit adrenalinový sjezd lesem singletrailovou trasou Lipina trail. Pro děti možnost projížďky na koních ve stájích Lipina. Jen se předem informujte, jaký je aktuální stav vzhledem ke COVID-19 omezením.

NÁŠ TIP: V obci Vlachovice najdeme největší počet starých funkčních sušíren ovoce v republice. Jsou spojeny naučnou stezkou a procházka po ní je krásným zpestřením cyklovýletu. Více si o sušírnách můžete přečíst v našem výletu TADY

Kde jíst 

Jakmile pomine doba zavřených podniků, což čekáme každým dnem, budou vám po cestě k dispozici četné hospůdky a restaurace. Pitný režim po cestě můžete doplnit v Hospodě u Dany v Lipině nebo na Horském hotelu Jelenovská. Dobře najíst i napít se dá i ve Valašských Kloboukách. Z velké nabídky hospod a restaurací vybíráme Pizzerii Rockstar nebo kavárnu Dvojka s venkovním posezením poblíž náměstí.
Náš tip: Stylová a vyhlášená restaurace Na Mýtě přímo ve Vlachovicích. Nabízí čerstvé suroviny od místních farmářů, zajímavé menu a také venkovní posezení. Co víc si může cyklista po tak náročném výletu přát.

Kde spát

Horský hotel Jelenovská: ideální místo k cyklovýletům do okolí a následné relaxaci. Můžete využít služeb masáží, sauny, bazénu nebo vnitřní tělocvičny. V létě je k dispozici i venkovní bazén. Vše s výhledem na Valašské Klobouky.
Lyžařská chata: nachází se v areálu rekreačního střediska Jelenovská, ihned pod horským hotelem. Zajímavá varianta pro nenáročné. K dispozici vlastní kuchyně nebo možnosti využít stravování na horském hotelu
Penzion na Sychrově: ubytování v soukromí přímo ve Valašských Kloboukách

Kde vám spraví kolo
Kolex – Valašské Klobouky
Snow and bike – Valašské Klobouky

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravil 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • Na kole k Hložecké kapli: jedeme rozkvetlým Valašskem

V okolí také najdete