Pěšky z Vizovic na Vartovnu a zpět

Z Vizovic na Vartovnu a zpět vás čeká nádherná krajina kulatých kopců, otevřené výhledy na táhlé horizonty i rozjímání v lese. Po cestě se dotknete příběhů z 2. světové války, které se ve zdejším kraji odehrály. Záleží na vás, jak trasu pojmete. Nároční turisté ho dají za den, pro pohodovější tempo si rozložte trasu na víkend a ubytujte se třeba v hotelu Sirákov nebo pod širákem. Variantou je také svézt se část cesty autobusem. Trasa je vhodná i pro terénní kolo.

Start a cíl: Vizovice
Délka trasy: 24 km (kratší varianty: Vizovice-Syrákov 15 km nebo Syrákov-Vizovice 9 km)
Doba výletu: 8 hodin (kratší varianta 5 nebo 3 hodiny)
Doporučujeme milovníkům přírody, náročným i pohodovým turistům, terénním cyklistům

Výlet Vizovice Vartovna mapa

Místa zájmu: Šibeniční vrch, rozhledna Vartovna, Syrákov, Oškerovy paseky

Vyrážíme z Vizovic po žluté turistické značce, společnost nám dělají stáda krav. Město leží v krásné kotlině, nezapomeňte se rozhlížet. Zastavte třeba na Šibeničním vrchu, kde před 250 lety bývalo vizovické popraviště. krávy výlet vartovnaPři dalším putování zažijete ponor do hloubi krajiny. Střídají se louky a pastviny s lesy a remízky, občas se vynoří střecha pasekářské usedlosti či chalupy. Napravo se otevírají výhledy na hřeben Vizovických vrchů.Paseky Vizovice výletPřehoupneme se přes příjemnou dolinu s vesnicí Ublo a stoupáme na Tanečnici. Zde změníme turistickou značku na zelenou a po chvíli se napojíme i na Hornolidečskou magistrálu. Nad Prlovem nás zdejší zastavení naučného chodníčku seznámí s tragickým příběhem konce 2. světové války. 23. dubna 1945 nacisté v souvislosti s pomocí partyzánům vypálili 8 prlovských stavení, v nichž uhořelo 15 lidí, a další byli zastřeleni. S tichou vzpomínkou a vděčností za nynější svobodu stoupáme po lukách, teď už po modré značce, k rozhledně Vartovna.příroda Zlínsko a LuhačovickoRozhledna Vartovna je oblíbeným cílem a my víme proč. Zdejší výhledy totiž nikdy neomrzí. Vizovicko a Vsetínsko jako na dlani, v dáli Zlín, Beskydy i slovenské hory.Vartovna výletPo žluté značce dorazíme na Syrákov, kde natrefíme na Hotel Sirákov – za normálních okolností občerstvovací i ubytovací základnu a výstavní místo nezávislé výtvarné galerie Valašský názor. (Ověřte před výletem aktuální otvíračku.) Na zastávce Jasenná Syrákov můžete s dobrými 15 km v nohách sednout na autobus zpět do Vizovic. Pokračujete-li dál, pár set metrů za silnicí se napojíte na červenou značku a čeká vás zpáteční trasa bukovými lesy s roztroušenými pasekami. Rozjímejte a užívejte čerstvou zeleň.Příroda Zlínsko a LuhačovickoNa Oškerových pasekách kromě parádní vyhlídky najdete i pomníček Oškerovy rodiny, jejíž tragický osud doplňuje prlovský příběh z první části cesty.Oškerovy pasekyPři pozvolném klesání zpět do Vizovic si člověk toto místo zamiluje. Nám výlet lemovaly a provoněly květy obsypané ovocné stromy. Dejte nám vědět, co příroda připravila pro vás!Nad Vizovicemi

Kde jíst

Ublo: Hospoda U Zemské osy 
Hotel Sirákov 
Vizovice: Restaurace U Tonka 
Vizovice: Rybárna - zde zakoupíte i mošty, cidery a sirupy zdejší výroby

Kam dál

Zámek Vizovice – i kdyby byl zrovna zavřený, zahrady stojí za návštěvu.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

-------------------------------------------------------------------------------------------

Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka

Jana Tesařová 

„Výlety Valašským Klobuckem mě baví. Líbí se mi tu divoká a zároveň malebná příroda, oblé kopce, ticho i zpěv ptáků. Při objevování krajiny a odkrývání příběhů, které se tu odehrály, člověk vždycky objeví i kousek sebe."

  • Pěšky z Vizovic na Vartovnu a zpět

V okolí také najdete