Valašské Klobouky s dětmi: po naučné stezce na Královec

Jste-li ve Valašských Kloboukách, rozhledna Královec je něco jako Eiffelovka. Výlet na ni vám místní doporučí na první dobrou, širý kraj odtud máte jako na dlani. Navíc si užijete zdejší pestrou přírodu a leccos i poznáte. Provede vás naučná stezka Královec.

Start i cíl: Valašské Klobouky
Délka trasy: 7 km, s převýšením 250 m
Čas: 2-3 hodiny, se zastávkami klidně i celý den
Vhodné pro rodiny se zdatnějšími dětmimapa výlet Královec rozhledna naučná stezkaDoporučujeme přijet vlakem nebo zaparkovat u vlakového nádraží Valašské Klobouky a stoupání na hřeben Královce začít na odbočce pod železničním viaduktem (viz mapa). Prozkoumejte soustavu rybníků a vydejte se do lesa. rybník Valašské KloboukyPo cestě vás budou provázet tabule s informacemi o krajině, geologii, přírodních památkách, rostlinách i zvířatech, kteří zde žijí, a různých zajímavostech. Své si na nich najdou děti i dospělí.Rybník Valašské Klobouky naučná stezkaNásleduje stoupání lesem, nejdřív po širší zpevněné cestě, pak odbočte doprava a pokračujte lesní pěšinou.Les naučná stezka na Královec Valašské KloboukyPo cestě nezapomeňte okukovat lesní plody. My jsme narazili na hřiby a borůvky. Ve vyšších partiích se začínají otvírat výhledy do krajiny.výhled Valašské Klobouky KrálovecV místě zvaném Na Stráži (viz bod 3 v mapě) doporučujeme krátkou odbočku doprava. Dojdete po ní k přírodní rezervaci Dobšena, která se rozkládá na prudkém svahu pod cestou. Jen tiše pozorujte z cesty, rozhledy jsou fenomenální. Tato horská louka se seče kosou, což umožnuje zachovat zdejší nevídanou pestrost rostlin.Dobšena Valašské KloboukyZatímco se dospělí kochají, dětem nezapomeňte dovolit přírodní radovánky – v lese stavět domečky pro skřítky nebo třeba skákat přes louže.výlet s dětmi Valašské KloboukyOd Dobšeny se vraťte zpět „na Stráž“ a pokračujte do kopce k dřevěné rozhledně Královec, která se před vámi náhle vynoří z lesa. Je pozoruhodná i tím, že má několik dalších jmen – Na Finiši nebo rozhledna Cyrila Bureše. Tyčí se do 22 metrů, vyhlídková plošina je v 18 metrech. Rozhledna je celoročně přístupná, můžete z ní obdivovat Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Javorníky, zahlédnete i přeshraniční slovenské hory.rozhledna Královec naučná stezka

Kde jíst

Po cestě do kopce žízeň a hlad bude, takže svačinu s sebou, nebo zajděte v blízkém rekreačním středisku Královec na limonádu, kávu, polévku či rychlý oběd. Děti si tu také pohrají na hřišti. 

NÁŠ TIP: Zdatnějším turistům rozhodně doporučujeme protáhnout si výlet po hřebeni Královce, přes rezervaci Ploščiny, vznikající prales Ščúrnica, s odbočkou na poutní místo Dělanovec. Až k pozorovatelně Durch je to po zelené turistické značce od rekreačního střediska Královec 3 km. 

Naučná stezka Královec se od rekreačního střediska Královec stáčí zpět dolů. Po cestě se občerstvíte vodou ze studánky a užijete šumícího lesa. V nižších partiích se vám otevřou výhledy na Valašské Klobouky.z Královce do KlobukPřed železničním náspem zatočte doleva, cesta vás povede loukou do krásných starých sadů, až na místo, odkud jste vyráželi.sady Valašské Klobouky

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

-------------------------------------------------------------------------------------------

Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka

Jana Tesařová a Zdeněk Kubát

„Výlety Valašským Klobuckem mě baví. Líbí se mi tu divoká a zároveň malebná příroda, oblé kopce, ticho i zpěv ptáků. Při objevování krajiny a odkrývání příběhů, které se tu odehrály, člověk vždycky objeví i kousek sebe."

  • Valašské Klobouky s dětmi: po naučné stezce na Královec

V okolí také najdete