Luhačovice: nejkrásnější tipy na výlety a aktivity v lázních i v okolí

Luhačovice. Nádherné lázeňské městečko v horách, kam se jezdí odpočívat, poznávat i ochutnávat. Ať už jste tu na prodlouženém víkendu, na lázeňském pobytu nebo jenom tak na výletě, máme pro vás pár tipů na to, co si v Luhačovicích rozhodně nesmíte nechat ujít. 

Co dělat v Luhačovicích

Když zrovna nebudete odpočívat v lázeňském parku, užívat si perličkovou koupel nebo masáž, vydejte se do města. Začít můžete v infocentru MDK Elektra na Masarykově ulici. Odtud startuje městská hra Hurá ven! pro děti. V Luhačovicích je pro děti taky hned několik hřišť, ta největší jsou u hotelu Ambra, hotelu Pohoda a Pirátská zátoka u Luhačovické přehrady. U hotelu Vega navíc mají luxusní venkovní bazén s nekonečnou hranou, ze které uvidíte celou Luhačovickou přehradu. A jestli chcete mít na koupaliště doslova pár kroků, ubytujte se v Hotelu Vyhlídka, který stojí na březích přehrady nad koupalištěm DUHA. 

Luhačovice, kolonáda, Vincentka. Ty prostě patří k sobě

Luhačovice, kolonáda, Vincentka. Ty prostě patří k sobě

Průvodci, bedekery a knížky

V íčku si ale můžete také vypůjčit přehrávač a pustit si do uší nového audioprůvodce Zvuková mapa Luhačovic. Je to neopakovatelný zážitek. Procházíte se lázněmi a povídáte si u toho s Leošem Janáčkem nebo Dušanem Jurkovičem. Hlasy jim propůjčili Arnošt Goldflam nebo Igor Bareš. Za tvorbou tohoto originálního zvukového průvodce stojí spolek Luhovaný Vincent. Ten každoročně ve městě organizuje stejnojmenný multižánrový festival, který přináší do lázeňského města neotřelou festivalovou dramaturgii. 

Infocentrum je také dobře zásobeno letáčky, mapami a průvodci. Ty nejkrásnější jsou z edice Prameny a z dílny Okrašlovacího spolku Calma. Provedou vás Příběhy domů a vil v Luhačovicích nebo unikátní Trasou Ptačích budek. Najdete tu ale také skvělého průvodce Tady pramení architektura

Prameny a kolonáda

Na svých procházkách určitě neminete nově zrekonstruovanou kolonádu. Pořiďte si tady tradiční nebo nové pítko z dílny místních i přespolních designérů (třeba v designovém obchůdku Labuť)  a projděte se po pramenech. Každý chutná jinak. 


Náš tip: Výlety a zajímavá místa pro vás mapujeme na blogu Zlínsko a Luhačovicko


Kde se ubytovat? 

Hotelů, penzionů a vůbec různého ubytování je v Luhačovicích opravdu na výběr. Můžete spát ve čtyřhvězdičkovém hotelu nebo se ubytovat v soukromí u místních. My máme pár tipů, o kterých víme, že rozhodně nezklamou: 

Co dělat v Luhačovicích, když prší

I takové dny jsou. Dny, kdy po oknech stékají těžké kapky a vy před sebou máte spoustu hodin nicnedělání. Kdyby se vám zajedlo, máme pár tipů na aktivity v Luhačovicích, když prší. 

Muzeum luhačovického Zálesí je tak trochu schované po straně MDK Elektra na Masarykově ulici. Najdete tu ale skvělé výstavy, je tu fascinující Kabinet Dušana Jurkoviče, mají tu spoustu opravdu výborně zpracovaných publikací o Luhačovicích, o lidech, kteří jimi prošli, o architektuře i o okolí. 

V místní pražírně Lázeňská káva pravidelně pořádají prohlídky, cupping i školy kávy. Mrkněte, jestli se nějaká nekoná právě ve vašem termínu. 

Můžete se také mrknout na místo, kde se plní Vincentka. Je to docela zážitek. 

Augustiniánský dům Luhačovice - meditační jurta. Jsou místa, kde si opravdu odpočinete

Augustiniánský dům Luhačovice - meditační jurta. Jsou místa, kde si opravdu odpočinete

Protože jsme v lázních, deštivé dny vybízí ke koupání nebo wellness. Velká část hotelů má wellness nebo bazény otevřené i pro veřejnost. Doporučujeme wellness v Alexandrii, na Valašsce nebo na Pohodě a Ambře. První republiku zažijete v hotelu Radun v Bílé čtvrti, opravdový relax zase v Augustiniánském domě s relaxační jurtou a smyslovou zahradou. Skvělá je také Lázeňská plovárna

Kam na procházku z Luhačovic

Kdo má toulavou, může vyrazit z Luhačovic na krátkou nebo delší procházku. Pěšky se projdete po turistických trasách, kolo si můžete půjčit v hotelu nebo v cykloprodejně BIFU u nádraží. 

Vrchol Komonce nad Luhačovicemi. Skvělé místo na dlouhou procházku

Vrchol Komonce nad Luhačovicemi. Skvělé místo na dlouhou procházku

Nejkrásnější pěší procházky z Luhačovic vedou: 

  • z centra na Obětovou, Velkou Kamennou nebo Gáborku,
  • podvečerní procházkou na Jezírko lásky, 
  • o něco delší trasa na Petrůvku, odkud jsou nádherné výhledy, 
  • z Pozlovic do Podhradí a na zříceninu Starý Světlov, 
  • na Komonec nad Pozlovicemi
  • za výhledy do rozkošné vesničky Řetechov nad Luhačovicemi,
  • celodenní procházkou k malebnému poutnímu kostelu Malenisko v Provodově

Na kolo z Luhačovic vyrazte: 

Náš tip: Kam na kolo? Najděte si svoji trasu nebo si stáhněte průvodce po celé oblasti

Kam na výlet do okolí Luhačovic

Valašské dřevěnice v okolí Luhačovic jsou často ještě funkční

Valašské dřevěnice v okolí Luhačovic jsou často ještě funkční a používané. 

Kdo by chtěl vyrazit na větší výlet, existuje pár míst, kam se z Luhačovic hravě dostanete vlakem nebo autobusem. 


Náš tip: Výlety a zajímavá místa pro vás mapujeme na blogu Zlínsko a Luhačovicko


Zlín a okolí

Do Zlína jezdíme za architekturou, uměním, atmosférou studentského města s nádhernými parky, za Zlínským architektonickým manuálem a za opravdu výbornou gastronomií. 

Co si nikdy nenecháme ujít je 21. budova a uličky továrního areálu, 14|15 Baťův institut s knihovnou, galerií a muzeem, Filmový uzel, Památník T. Bati a parky v centru. Co jsme ve Zlíně objevili, včetně tipů na kavárny, bistra a restaurace, se dozvíte v sekci Zlín a okolí nebo v sekci Výlety

Baťovské domky ve Zlíně jsou unikátní ukázkou dělnických kolonií

Baťovské domky ve Zlíně jsou unikátní ukázkou dělnických kolonií. Zlíňáci v nich dodnes moc rádi bydlí. 

Otrokovice a okolí

Do Otrokovic jezdíme hlavně za sportem. Paddleboardy, Baťův kanál, cyklostezky. Kdo jede na bajky, na silničku nebo za jinými sporty, najde inspiraci v sekci Otrokovice a okolí

V Otrokovicích můžete vyzkoušet paddleboardy, zajít si na kolo nebo se projet po Baťově kanálu.

V Otrokovicích můžete vyzkoušet paddleboardy, zajít si na kolo nebo se projet po Baťově kanálu.

Vizovice a okolí

Trnkové království s nádherným zámkem, s romantickou zříceninou hradu nad městem, ale taky s moderní architekturou v podobě pavilonu Expo Milan 2015. Nakoukněte do sekce Vizovice a okolí nebo Výlety

Do Vizovic se vrátil pavilon Expo Milan 2015, který vyrobila místní firma KOMA Modulars

Do Vizovic se vrátil pavilon Expo Milano 2015, který vyrobila místní firma KOMA Modulars

Valašské Klobouky a Bílé Karpaty

Bílé Karpaty a celé okolí Valašských Klobouk je prostě srdcovka. Nádherní lidé, kraj plný řemesel, zajímavá gastronomie, kterou rozvíjí ti, co se z velkých měst vrátili domů. Krásných míst je tu nepočítaně, tak vyberme alespoň Závrší, Ploštinu, pozorovatelnu Durch, sklářskou osadu Sidonie, Vršatecká bradla a sezónní bistro Na Kopci v Bojkovicích. 

Pečlivě pro vás všechno mapujeme v sekci Valašské Klobucko a Výlety. Mrkněte také na web Valašského Klobucka

Pozorovatelně Durch se říká Okno do duše Bílých Karpat. A něco pravdy na tom je.

Pozorovatelně Durch se říká Okno do duše Bílých Karpat. A něco pravdy na tom je.

Uherský Brod a okolí

Do Brodu je to z Luhačovic co by kamenem, vláček jezdí každou chvíli a v Brodě je všechno po ruce. Planetární stezka, koupaliště Delfín, Muzeum Jana Amose Komenského, digitální Planetárium i maličké kavárny, jako je třeba MIMA. Navíc jen kousek do slováckých vinohradů nebo na Lopeník a Velkou Javořinu. 

Postupně přidáváme do sekce Uherský Brod a okolí. 

 Město Uherský Brod leží na pomezí Slovácka a Bílých Karpat. Je plné historie a je to skvělé místo k výletům.

Město Uherský Brod leží na pomezí Slovácka a Bílých Karpat. Je plné historie a je to skvělé místo k výletům.

Kde jíst

V Luhačovicích i okolí máme pár srdcovek. Skvělých restaurací je tam hned několik, vyzkoušet ale určitě musíte luhačovický Francouzskou restauraci Alexandria, restauraci Symfonie hotelu Augustiniánský dům nebo restauraci Republika hotelu Radun. Hodí se také zajít u kolonády do Salon de Thé nebo Racka.  V okolí pak rozhodně nezapomeňte na Bistro Na Kopci v Bojkovicích, Bistro U Dálnice na Kudlově (Zlín), La Villu ve Zlíně, Bistrotéku Zlín, Zámek Wichterle Slavičín, Vlachovské mýto ve Vlachovicích, Besedu ve Valašských Kloboukách, Panoptikum v Uherském Brodě. Kavárny raději ani vypisovat nebudeme, najdete je na blogu. A máte co dělat! 

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • Luhačovice: nejkrásnější tipy na výlety a aktivity v lázních i v okolí

    Luhačovice

V okolí také najdete