LAČNOVSKÁ MAGISTRÁLA NA BĚŽKÁCH

Tak snad nám ta zima chvilku vydrží! Na pořádnou sněhovou pokrývku jsme čekali dlouho. Počasí se ale nakonec umoudřilo a zahalilo krajinu kolem nás do nádherné bílé peřiny. Pojďme si užít kouzelné zasněžené krajiny a zároveň si zasportovat. Běžky jsou v těchto podmínkách ideálním prostředkem. Naše běžkařská trasa povede nenáročným terénem, který je vhodný pro všechny věkové kategorie bez ohledu na výkonnost.

Start a cíl: Valašské Klobouky
Délka: 11 km
Náročnost: lehká (vhodná i pro začátečníky nebo děti)

Mapa běžecké magistrály Lačnov

Nástupní místo na trasu je na sídlišti Luční ve Valašských Kloboukách. Zde se za posledním řadovým domem rozprostírá velká louka, na které udržovaná stopa začíná. Jelikož s parkováním je to zde komplikované, doporučujeme nechat auto na 600 metrů vzdáleném  Masarykově náměstí, a dojít pěšky. A teď hurá do stopy.

Běžky Lačnovská Magistrála

Hned na začátku nás čeká dlouhé táhlé stoupání, které nás krásně rozehřeje. Máme k dispozici několik stop a je jen na nás, kterou si vybereme. Stopa se poté stáčí kolem nově zasazeného ovocného sadu a už jsme na kopci. Z něj máme zasněžené Valašské Klobouky a hřebeny Bílých Karpat jako na dlani.

Běžky Lačnovská magistrála

Poté kopírujeme nedalekou silnici a trasa připomíná horskou dráhu, neboť několik metrů stoupáme nahoru a poté zase sjíždíme dolů. Ale nebojte se, sjezdy jsou tak mírné, že je zvládne i úplný začátečník. Pozor si akorát musíme dávat v remízcích, kde se stopy sjíždí do jediné. U Suchého vrchu nestačíme otáčet hlavu.

Běžky Lačnovská magistrála

Napravo Bílé Karpaty, nalevo na horizontu zase hřeben Vizovických vrchů. I v létě odtud výhledy stojí za to, ale s bílým nádechem je to přece jen kouzelnější. Po překonání lesního úseku se před námi objeví lačnovský kostel. Kousek před ním odbočíme doprava a úzká lesní cestička obklopená smrkovým porostem nás vyvede až na obrovskou louku. Ta nás přivítá solitérní borovicí s posedem a nádhernými výhledy na hřebeny Beskyd.

 Běžky Lačnovská magistrála Valašské Klobouky

Těch si můžeme užívat do sytosti, neboť nás čeká více než kilometr dlouhý nenáročný sjezd až k lačnovským rybníkům, kde běžkařská trasa končí. Sundáváme běžky a jdeme se projít kolem krásných rybníků. Není od věci se občerstvit, neboť energie se nám bude před zpáteční cestou hodit. Po úspěšném zvládnutí zpáteční cesty nás zaplavuje slastný pocit příjemně stráveného odpoledne. Do hlavy se nám tak hned dere otázka: Tak co, kam příště?

 Běžky Lačnovská magistrála Valašské Klobuky

NÁŠ TIP: Trasu můžete absolvovat i opačně se startem u Lačnovských rybníků. Výhodou je zde dostatek parkovacích míst.

Kde jíst

Ideálním místem je hospoda Rybárna u lačnovských rybníků, kde je i nyní v době zavřených hospod výdejní okénko s teplými nápoji.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravil

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • LAČNOVSKÁ MAGISTRÁLA NA BĚŽKÁCH

V okolí také najdete