Okénkový okruh Zlínem

Dneska se spolu půjdeme projít po Zlíně. To už tady bylo, říkáte si? Nebylo. Naplánovali jsme vám okruh po zlínských okénkách nejen místních kaváren, ze kterých vás vyhlíží tu dortík, tu káva a tu výborný oběd. I malým nákupem tu uděláme spoustu radosti a to nám za to stojí. Pojďte s námi na ochutnat zlínská okna. A vyjděte hladoví. 

start: Kafö | cíl: Café Malá scéna | čas: 2 - 3 h | délka: 5,5 km | doporučujeme milovníkům kávy, jídla a architekturymapa okénko tour ZlínPotkejme se u KAFÖ. Je to jedno z našich oblíbených míst, kam si chodíme pro výborný flatwhite, ke kterému pokaždé gratis dostaneme víc než jeden úsměv a milé povídání. Odtud se, s kávou v ruce, vydáváme směrem na Svit. 

KAFÖ: okénko je otevřené ve všední dny 10 - 16 a někdy i v sobotu. Pro aktuální info doporučujeme sledovat jejich Stories na Instagramu. 

Procházíme přes náměstí a zlínskou tržnici směrem k továrnímu areálu. Těšíme se, až se trochu oteplí a tržnice zase ožije. O našem oblíbeném zlínském obchoďáku jsme vám kdysi vyprávěli, vzpomínáte? Článek o tržnici pod kaštany najdete na blogu

Jako vstupní brána do továrního areálu byly za Bati považovány budovy s číslem 14 a 15. Bývalé poválečné tovární budovy od Jiřího Voženílka byly v roce 2013 Zlínským krajem zrekonstruovány na Baťův institut. Knihovna a Obuvnické muzeum je sice zavřené, ale my vás sem vedeme, abyste viděli Vlnu. Vlna Zdenka Šmída je venkovní kinetická instalace, která reaguje na vítr. Když stojíte pod ní, všimnete si, že se doopravdy vlní. jedním tahem zlínPřejdeme přes platformu mezi 14. a 15. budovou a zamíříme hlouběji do srdce továrního areálu. Tady totiž sídlí Koloniál Jedním tahem. Kavárnu tu kvůli nařízením vlády dočasně přestavěli na obchůdek s obsluhou, kde nakoupíte limonády, dortíky na špejli i květiny a květináče z Kytku do bytku. My sem jdeme pro ginger shot - mega obří dávku vitamínu C v jedné malé skleničce. Imunitu je holt třeba podporovat. 

jedním tahem: koloniál je otevřený každý den od 10 do 18. Aktuální info vždycky najdete na jejich InstagramuBistrotéka Valachy ZlínHlavní tovární třídou zamíříme kolem pošty a Baťova mrakodrapu zpět. Čeho si po cestě všímat? O tom jsme vám psali v článku o Ocelovém městě nebo v tom z naší noční prohlídky se spolkem aArchitektura. Z továrního areálu proklouzneme podchodem, který nás dovede až k nově zrekonstruovanému Obchodnímu domu. Jojo, i o něm už jsme článek napsali. Jmenuje se Návrat dobré architektury a přečtete si ho tady. Že jsme ještě neměli nic sladkého!, říkáte si? Před obědem se přeci nemlsá. Z Obchodního domu hlady určitě nevyjdete. Bistrotéka Valachy se o to postará. V Kornuterii si vyberte, co chutě žádají, a pojďte si to sníst na lavičky u hotelu Moskva pod 28 mladých lipek, které tu byly vysazeny ke stoletému výročí republiky. 

Bistrotéka Valachy: otevřeno každý den, Kornuterie každý všední den 10:30 - 18:00, pekařský pult každý den. A jestli vám můžeme radit, zastavte se i nahorů do obchůdku, odkud si odneste nejen čerstvý kváskový chleba, ale třeba i svíčkovou k zítřejšímu obědu. Mňam! KAFEC Zlínský ZlínNajezení jsme a teď by to chtělo poobědovou kávu. Není daleko. Sice teď musíme do kopce, ale s tím se smíříme. V jeho slabé polovině čeká výběrovka a možná nějaký ten dortík. V KAFECU máte na výběr hned z několika druhů káv a dětská část výpravy určitě ocení voňavý chai latté nebo holandské kakao. 

KAFEC Zlínský: otevřeno každý den 8 - 19. Info o aktuální nabídce najdete na FB i Instagramu

Šplháme dál. Památník Tomáše Bati je nejvýše položený bod naší cesty. Dokud je kvůli vládním nařízením zavřeno, můžeme budovu obdivovat alespoň zvenku. V článku Výjimečnost prázdnoty jsme se o Památníku rozepsali my a v Překvapivých stavbách se o něm rozpovídal Adam Gebrian. Titique Patiserie ZlínCo nám zbývá? Zákusek! Pro ten je Café Malá scéna jako stvořená. Z přímé trasy si ale ještě uděláme malou odbočku. Přes park Komenského (jestli je teplo, nechte děti si chvilku hrát na místním hřišti) se vrátíme zpět na náměstí Míru. Ano, máme pro to důvod. A pádný. Zpoza rohu od vchodu do Zlatého jablka nás totiž už z dálky volají nejlepší croissanty ve Zlíně. Pekárnička Titique café je umí upéct tak, že chutnají, jako byste si je právě koupili někde ve Francii. Kupujeme dva k zítřejší snídani a míříme do Café Malá scéna. 

Titique Café: otevřeno od pondělí do pátku (6:30 - 17:00) a v sobotu (8:00 - 12:00). Malá scéna kavárna ZlínNo, a na malé scéně popusťte uzdu svým chutím. Je libo luxusní větrník, krásně vyhlížející panna cottu nebo některý z cheesecaků? Tady chybu neuděláte, ať už ukážete na cokoli. A jestli vám byla procházka krátká, zatoulejte se ještě mezi baťovské domky na Lesní čtvrti a zatočte do první uličky, která se vám bude líbit. 

Café Malá scéna: otevřeno každý den od 8 do 20. Na doma doporučujeme taky jejich výborný vaječný koňak! 

Kam dál

Že byste raději do kavárny i přírody? To my taky víme, kam vás pošleme. Výlet na Mladcovskou skalku jsme vymysleli tak, aby začínal u Ebe café, kde mají skvělé všechno - od dortíků až po kávu. 

Ebe café: otevřeno úterý - neděle od 13 do 18. 

Děkujeme, že podporujete lokální prodejce a podniky! 

 

  • Okénkový okruh Zlínem

V okolí také najdete