Lockdownová výletní výzva od Zlínské (z)matky

Pokud jste nadšení výletníci, možná jste už zaznamenali instagramový profil Zlínské_matky. Maminka dvou kluků Martina, na tomto profilu dává tipy dalším maminkám, kam s dětmi, (ale i bez nich) ve Zlíně a v okolí. Mimo těch klasických “maminkovských a miminkovských” rad a informací, nás zaujala její výletní výzva, ve které v letošním jarním lockdownu dávala tipy na výlety pouze v katastru obce Zlín.

“Když vyšlo vládní nařízení, že pro výlety a rekreaci nemáme opuštět vlastní obce, po prvotním šoku jsem si řekla, že to vlastně ani neva, protože náš krásný Zlín nám nabízí spoustu možností, kam vyjít nebo vyjet s dětmi na výlet. V okolních lesích je pěkně a jsou tu místa, které třeba ani rodilý zlíňák nezná - nebo zná, ale vlastně tam nikdy nebyl. Vymyslela jsem si takovou vlastní “výzvu”, abych si těch 21 dní nějak zkrátila, že každý den po dobu přísného lockdownu a uzavření obcí, zveřejním jeden výlet na území Zlína, " říká Martina Julíčková, která výzvu vymyslela. 

Tak vznikla #lockdownovavyletnivyzvazlin a 21 (resp. 22) výletů, pro všechny výletníky, zvláště tedy z řad rodin s dětmi a jak Martina sama uvádí, máte si dát pozor, protože trasy jsou testovány na dětech (2 a 4 roky) a výletování je vysoce návykové. Výzva běžela hlavně na Instagramu a tady je její stručné shrnutí, které pro nás Martina připravila. 

1. Kocanda - Mladcová nebo Kocanda - Uriášův kámen - Ostrá Horka 

Parkovat můžete na Kocandě u bývalé Koliby a po panelové cestě, která už dávno není panelovou cestou, se vydáte směrem na Mladcovou. Když po 3 km odbočíte doleva, tak dojdete na Ostrou horku resp. Zlínské paseky. Dříve předtím než vystoupíte z lesa, zkuste najít Uriášův kámen. Pokud neodbočíte na Zlínské paseky, ale půjdete pořád po “hlavní” dojdete až mezi Mladcovou a Rackovou. Z tama se pak můžete vydat třeba ještě dál na Zboženské rybníky nebo na Mladcovskou skalku.

2. Pozůstatky zlínského hradu 

tzv. Hradisko najdete v lesích u Kudlova. Krásně značená cesta vás zavede až k dřevěnému rytíři, který střeží toto bájné místo.

3. Přílucký rybník, Štákovy paseky 

Zastrčená vodní perla mezi zlínskými rybníky. Když zaparkujete na prostorném parkovišti u Štákových pasek je to už cca 1 km. Na cestu bych doporučila vlastní a dětské nohy, kdo jimi nevládne, raději zkuste nosítko nebo šerpu. 

4. Mladcovská skalka

Na skalku se nejlépe dostanete od Mladcovského hřbitova. V tamních lesích je hned několik skalních útvarů. Najdete taky obličej vytesaný ve skále?

5. Zlín, centrum (use-it, ZAM, Skryté příběhy ...)

Zkuste popustit uzdu vaší fantazii a procházejte se po zlínském centru jako turisti. Všímejte si věcí, které vám už po letech přijdou běžné a ani nad tím nepřemýšlíte. Třeba, co vám připomíná “socha” před zlínským divadlem nebo jak se tváří Baťové na podstavci před “jednadvacítkou. Pokud se chcete nechat vést, vemte si na pomoc mapu Use-it nebo architektonický manuál ZAM. Pro zajímavou procházku s dětmi zkuste třeba appku Skryté příběhy, kterou využijete i v jiných městech. Při procházce po centru si nezapomeňte dát něco dobrého třeba v Bůrgru nebo Bistrotéce.

6. Pasekářská stezka (okruh)

Na stezku můžete nastoupit v Jaroslavicích nebo u Pinduly podle toho, který okruh a cestu zvolíte. Po cestě najdete několik dřevěných vyřezávaných tabulí, které seznamují návštěvníky s zajímavostmi Jaroslavických a Želechovických pasek. Cesta vhodná i pro kočárky.

7. Chlumské rybníky 

Za koupalištěm v Loukách (kde můžete zaparkovat) najdete Chlumské rybníky. Pokud vašim dětem stačí ke štěstí trocha vody a pár kamínků, tak tady si vyhrají. Jestli je přece jen chcete trochu unavit, dejte si procházku kolem. Třeba vám zabere víc času než následné čištění bot. 

8. Lesíky uprostřed města 

A když si myslíte, že Zlín znáte, tak vás něčím překvapí. Jako mě tyto lesíky (lesní parčíky). Jeden z nich najdete pod kostelem na Jižních svazích. Dostanete se na něj třeba od koupaliště Panorama. Druhý vede mezi ul. Středová a Zátiší (Pod Nivami). 

9. Biofarma Juré, lesopark 

Na Juré se dostanete od přílucké průmyslové zóny. Cesta cca 1,5 km do kopce vhodná pro kočárky. Nahoře čeká pro děti odměna v podobě hřišť (jedno u restaurace, druhé v lesoparku) a pro dospělé něco na posilněnou na Biofarmě. Otevírací dobu si před návštěvou raději ověřte. 

10. Stezka zdraví, Naučná stezka Areál Lazy

Okruh stezky od hvězdárny na lesní čtvrti vede přes několik přístřešků a altánků a tabule naučné stezky.

11. Štípa (Zoo) - Kostelec - Zlín 

I teď když je zavřená zoo, chodíváme se občas dívat alespoň přes plot na žirafy.  Když si procházku naplánujete v týdnu kolem oběda, vezměte s sebou ešus a zastavte se v Kostelci u Staňků. Oběd si sníte ještě teplý na hezkém přírodním hřišti za restaurací. Pak hezky po stezce zpět do města.

12. Zboženské rybníky  

Na Zboženské rybníky se můžete vydat od Mladcové nebo z parkoviště u rozcestí Soudná. Když si vyberete první trasu z Mladcové, zastavte se v EBE café a dejte si něco na cestu.

13. Zlín (Vršava) - Štákovy paseky - Zlín (okruh)

Štákovy paseky lákají krásným domečkem, ve kterém bývala údajně sušírna. Na okruh můžete nastoupit na Burešově a vydat se po modré nebo za tenisovými kurty na Januštici a připojit se na červenou - tuhle trasu zvolte, výletujete-li kolmo nebo s kočárkem. 

14. Zlínské paseky, kaplička 

Na Zlínské paseky vás přivedla už procházka za Uriášovým kamenem. Tentokrát je cílem malinká pasecká kaplička. Jestli se chcete projít trochu dál, vyberte si některou ze zdejších kopcovitých cestiček. Můžete se vydat na Kocandu, Ostrou horku nebo Mezihoří. Nebojte se prozkoumat cesty, kterými jste nikdy nešli. Možná narazíte na pasoucí se ovce a kozy - i tohle je Zlín.

15.  Dálnice Kudlov

Po stopách nedokončené Baťovy dálnice se dostanete vyhlášené na Bistro Kudlov (nabídku služeb si před cestou ověřte). Z tama to můžete vzít zpět třeba po žluté na Lazy. Jestli s sebou máte "hřištěchtivé" děti, zkuste to na Kudlově v ul. K Dálnici. 

16.  Maják -Malenovice nebo Maják - Zlín (Letná)

Od Majáku (resp. vysílače) na Tlusté hoře si můžete udělat krásnou delší vycházku nebo příjemnou projížďku na kole. Téměř po celé trase vede krásná asfaltová cesta až k malenovickému hradu. Kousek nad hradem odbočte z hlavní cesty. Pod lesem u “zvířecího hřbitova” najdete vyhlídkovou lavičku postavenou k výročí 100 letům republiky. Jestli chcete jen kratší okruh, odbočte na křižovatce “Pod Tlustou horou” ze “zelené” na “modrou”, která vás vyvede zpět ve Zlíně nad Letnou. 

17. Lesní hřiště, Stezka zdraví Tlustá hora

Na trase od Letné k Majáku narazíte na Stezku zdraví a krásné lesní hřiště, na kterém se zabaví děti i dospělí. Vemte s sebou sváču, kdyby se vám nechtělo spěchat domů. Přiblížit k hřišti se můžete třeba MHDčkem na točnu pod Novestou nebo autem na parkoviště u točny.

18. Svatá voda (Kaménka, Malenovice)

Ke Svaté vodě se sbíhá několik cest. Vydejte se na trasu od Malenovického rybníku pod hradem, od obchodního Centra Malenovice nebo si udělejte okruh. Nejkratší cestou se na Svatou vodu dostanete, když vyjedete na kopec k rozcestí na Karlovice. Z tama už to je jen cca kilometr.

19. Chlum

Mohlo by se zdát, že tahle vesnička za městem je krásným výletem “mimo civilizaci”. Musíte si ale vybrat čas mimo otevírací dobu tamní hospůdky, která láká už léta všechny výletníky, na kole i pěšky, na nejlepší langoše široko daleko. Pokud se právě otevíračce vyhnout nechcete, raději si ji před návštěvou zjistěte. Na Chlum se můžete nechat vyvézt MHDčkem (52) a pak to s plným břichem seběhnout dolů kolem Chlumských rybníků a louckého koupaliště na náves do Louk. Trasu myslím zvládnete i s terénním kočárkem. 

20. Baťovské čtvrti - Letná, Zálešná, Podvesná, Lesní čtvrť

Pro milovníky zlínské historie a baťovské architektury je krásnou procházkou i zabrouzdání mezi baťovské domky ve čtvrtích Letná, Zálešná, Podvesná nebo Lesní čtvrť. Pokud v některé z nich bydlíte, vydejte se i k sousedům na protější stranu města. Někdy vás může překvapit uzká, jednosměrná cesta, absence cest pro chodce nebo chodníky co už cosi pamatují, ale na mě tu dýchá Genius Loci.

21. Kocanda - přehrada Fryšták 

Kde jsme začali, tam i skončíme. Tento výlet začnete na Kocandě stejně jako ten první. Ale na prvním nebo druhém rozcestí nepůjdete na Mladcovou nebo Zlínské paseky, ale odbočíte k Fryštácké přehradě. Z tama se přes Kostelec dostanete na stezku zpět do Zlína. Většinu cesty vás čeká krásná asfaltka, tak můžete vyjet s kočárkem na pěknou dlouhou procházku.

22 BONUS: Vyhlídka Samuela Šroma, Bohuslavice

Takhle zajímavá vyhlídka ukrytá v loukách mezi Salaší a Bohuslavicemi je pro mě objev celé výletní výzvy. Přímo do výzvy nebyla zařazena záměrně, protože ač leží kousek od hranice katastru obce Zlín, není přístupná od Salaše, ale od Bohuslavic. Dostanete se k ní po neznačené luční cestě, takže kočárky a jiné pojízdné propriety nechte doma. Tyhle “schody do nebe” leží uprostřed pastvin, tak se nezalekněte, když potkáte více turů než turistů. Po cestě je i pěkné místo na opékání nebo piknik. 

Ať se vám výlety líbí. Užijte si s rodinou společný čas strávený v přírodě a dejte nám vědět, kde to máte rádi vy nebo kam jste se díky výzvě podívali. 

Pro Zlínsko-Luhačovicko 

Zlínská matka Martina

  • Lockdownová výletní výzva od Zlínské (z)matky

V okolí také najdete