NA KOLE OKOLO HALUZIC A DNEM BUDOUCÍ PŘEHRADY

Máte rádi pořady o historii, kde se promítají staré fotky a záběry z míst, jenž jsou nyní díky přehradám skryty pod vodou? Pokud ano, tento cyklovýlet se vám bude líbit. Nejen, že poznáte velký kus Slavičínska a Valašského Klobuka, ale navíc se projedeme dnem budoucí přehrady Vlachovice, která by již za pár let měla zatopit malebné údolí říčky Vláry. Tak si nachystejte foťáky a hurá do pedálů.

  • Start a cíl: Slavičín
  • Kilometrů: 29
  • Náročnost: střední

Slavičín má od minulého roku novou dominantu města. Je jím nově zrekonstruovaný Zámek Wichterle, který se nachází přímo v centru tohoto obuvnického městečka. A právě zde zahájíme dnešní cyklovýlet. Po vyjetí na hlavní silnici odbočíme po pár metrech na vedlejší silnici směr Lipová, která je vedena jako cyklotrasa č. 46.  Hned první metry nám dají zabrat, neboť cesta stoupá téměř do samotné obce jenom do kopce. A jsou to skoro tři kilometry.

Zámek Wichterle Slavičín Výlet na kole Bílými Karpaty

Zrekonstruovaný Zámek Wichterle s pivními lázněmi, kavárnou, restaurací a zámeckýcm ubytováním

Poté projedeme obci Lipová a zase stoupáme, až se dostaneme na rozcestí u maličké obce Haluzice. Ta je zajímavá tím, že je to nejen nejmenší (82 obyvatel) ale i nejvýše položená (506 m.n.m.) obec okresu Zlín. Malá zajížďka se sem určitě vyplatí, neboť výhledy do okolí jsou odsud fantastické.

Výlet na kole Slavičín Bílé KarpatyCestou mezi Slavičínem a Lipovou

Pokračujeme dále směrem k obci Loučka. Cesta je příjemná, výhledy před obcí na hřeben Vizovických vrchu také. Pokračujeme až do obce Újezd u Valašských Klobouk, kde na nedávno zrekonstruované návsi sjedeme z hlavní silnice a začínáme pomalu stoupat do kopce, až dojedeme k lyžařské chatě. Ta jako maják stráží přilehlý lyžařský vlek. Zde doporučujeme krátkou přestávku, neboť zdejší klid a výhledy stojí rozhodně za zastavení.

V Újezdě u lyžařského vleku výlet na kole Bílé Karaty

Výhledy na obec Loučka a hřebeny Vizovických vrchů

Po občerstvení se vydáváme dál. Hned na rozcestí lesních cest na začátku lesa se vydáváme po kamenité cestě doleva a sjíždíme podél luk s pasoucím se dobytkem až k rozcestí Planodíly. Jsme nadohled říčky Vláry, která se přes různé meandry a tajemná zákoutí romanticky klikatí příjemným údolím. 

Planodíly, samoty Na Mýší, přehrada Vlachovice

Samoty u rozcestí Planodíly. Jednou budou pod hladinou přehrady

Pokračuje polní cestou doprava a při průjezdu rozsáhlými pastvinami a přilehlým lesem si ani nedokážeme představit, že za pár let tu bude dno velké přehrady Vlachovice. Cestu si užíváme, vede po příjemné rovině, což je po předešlých kopcích vítané odpočinutí. Poté konečně dorazíme do Vlachovic a pokračujeme cyklotrasou č. 5058 přes Vrbětice dále. Že vám ten název něco říká? Ano, kdo by neznal nechvalně známé muniční sklady, které dvakrát vyletěly do povětří. Ostatně, pohled na husté lesy areálu můžete pozorovat hned z několika míst naší dnešní trasy. Navíc, za Vrběticemi je samotný vjezd do areálu, do kterého se ale dostat pochopitelně nedá. Pak nás už čeká jen jeden prudký kopec a máme na dlani obec Divnici. V dálce už poznáváme opět Slavičín, kde dnešní cyklovýlet jízdou po cyklostezce zakončujeme. Ujeli jsme krásných 30 kilometrů a navštívili spoustu zajímavých míst. Už teď ale přemýšlím, jaký cyklovýlet si v okolí Valašského Klobucka dáme příště. 

Na dně přehrady VlachoviceNa dně budoucí přehrady Vlachovice

Kde jíst

Kde se ubytovat

  • Zámek Wichterle: moderní ubytování v nově zrekonstruovaném zámku. Pivní lázně a wellness jsou ideální relaxace po sportovních toulkách na okolí
  • Ubytování Vincour: celoroční domácí ubytování přímo ve Slavičíně. K dispozici i zahrada a venkovní bazén
  • Chalupa Kotár: romantické ubytování na chalupě v Haluzicích. Doporučujeme pro rodiny s dětmi.

Varianta: Na rozcestí lesních cest za lyžařským vlekem v Újezdě se nedáme doleva směr Planodíly, ale pokračujeme doprava po zelené turistické trase Vlachovská NS.


Výlet připravil 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • NA KOLE OKOLO HALUZIC A DNEM BUDOUCÍ PŘEHRADY

V okolí také najdete