Jiná krajina: do přírody za uměním

připravili jsme si pro vás příjemnou procházku po okolí Jiné krajiny, přesněji z obce Bohuslavice u Zlína do Salaše. Nejde pouze o cestu krásnou přírodou, ale i o navštívení několika netradičních a zajímavých míst. Na co všechno se můžete těšit? Pojďme se na to podívat. 

  • Start: Bohuslavice u Zlína, aut. zastávka Vozovna
  • Cíl: Salaš nebo Zlín
  • Délka: 3,5 km (na Salaš) nebo 10 km (až do Zlína)
  • Mapa: ZDEJiná Krajina Sochy v krajině výlet ze Zlína

Výhledy nad Bohuslavicemi u Zlína

Po čtvrt hodince jízdy autobusem ze Zlína na zastávku Bohuslavice–vozovna, začíná naše dnešní výprava. Už po cestě projíždíme lesem, který v nás vzbuzuje touhu po dobrodružství. Jako první na nás čeká Pomník neznámého hrdiny, který byl postaven ve 20. letech minulého století. Zde se posilňujeme, abychom měli dostatek energie na cestu a vyrážíme.
Posezení nad Bohuslavicemi

Cestou potkáte spoustu míst k odpočinku (a ke svačině)

Jdeme cestou necestou, postupně se nám ztrácí z dohledu poslední známky civilizace a obklopuje nás pouze příroda. Po několika minutách na nás zpoza houští vykukuje první z několika instalací Jiné krajiny: vyhlídka Samuela Šroma. Tato instalace s názvem Schody vznikla v roce 2018 ve spolupráci s občanským sdružením Jiná krajina a Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. Vyhlídkové schodiště bylo navrženo Samuelem Šromem z Ateliéru Šrom. Schodiště je umístěno na betonovém základě, který byl dříve využíván pro napájení krav vodou.

Vyhlídka Samuela Šroma, Jiná krajina, Bohuslavice, Výlet Zlín

Vyhlídka Samuela Šroma, Jiná krajina

Vyhlídka Samuela Šroma nad Bohuslavicemi z dílny Ateliéru Šrom, stojí na betonovém základě bývalého napajedla


Náš tip: Přečtěte si článek Jiná krajina o instalacích dalších autorů v nedalekých Šarovech


Rozhlížíme se po okolí, fotíme několik fotek a pokračujeme v cestě. Přeci jen nás toho ještě spousta čeká. Od vyhlídky je to jen kousek k dalším instalacím Jiné krajiny. Jednou z nich je Přehoz, který byl realizován studenty FaVU (ateliéru sochařství Jana Ambrůze). Ten se nám schovává mezi stromy, ale my ho i přesto nacházíme a procházíme se pod duhovými barvami, kterými tato instalace překypuje.

Přehoz Jana Ambruze, Sochy v krajině, Šarovy, výlet Zlín

Jiná krajina sochy Šarovy Bohuslavice Výlety Zlín

Barevný objekt Přehoz Jana Ambrůze je jako stvořený pro fotky

Trasa pokračuje ke Kapli I, která byla navržena paní Pavlou Kačírkovou. Tuto instalaci lze jen těžko přehlédnout, jelikož se nachází na vyvýšenině, která nabízí nádherný výhled po okolí. Prostor pod Kaplí se navíc přímo nabízí k rozložení deky na piknik s přáteli či rodinou.
Kaple I. Šarovy Pavla Kačírková, Výlety Zlín

Kaple I. Pavly Kačírkové tvoří soubor soch v krajině, na které navazují kaple a křížová cesta v Šarovech

My si zde dáváme malé občerstvení a vyrážíme dál. Luční cestička nás dovádí k poslední ze série instalací Jiné krajiny, tentokrát s názvem Kruhy. Instalace se nám opět schovává mezi stromy, avšak našemu zraku neujde. Kruhy vznikly v roce 2018 a byly navrženy paní Terezou Haškovou. Uděláme si několik památečních fotek a po chvíli zase vyrážíme na cestu. Vyšlapané cestičky po předchozích cestovatelích nás postupně vedou až na konec louky a my míříme zase zpátky mezi lidi. 

Jiná krajina, Tereza Hašková Kruhy, Výlety Zlín

Kruhy Terezy Haškové schované v krajině

Po hodině  a čtyřiceti pěti minutách dorazila naše výprava do konečné Salaše. Jelikož jsme dorazili do cíle, máme teď dvě možnosti, co dál. Těšíme-li se na teplo domova, můžeme zamířit rovnou na autobusovou zastávku a vrátit se spolu s batohem a hlavou plnou vzpomínek zase zpátky domů. Čekání na autobus si můžeme zkrátit v cukrárně U Dvojčat. V nabídce zde mají zmrzlinu, domácí limonády, kávu se zákuskem nebo točené pivo. Otevřeno mají od 12:00 do 17:00. Zde tedy může tato trasa končit. Avšak pokud stále máme dostatek energie, můžeme si trasu prodloužit.

Jiná krajina výlet ze Zlína

Výlet můžete ukončit v obci Salaš nebo pokračovat ještě dál do Zlína

Místní zmrzlina nám dodala potřebnou energii, a proto si utahujeme tkaničky a vyrážíme dalších 9 kilometrů po lesní cestě do Zlína. Na udržované zpevněné cestě potkáváme několik cyklistů, kteří se stejně jako my mohou kochat kvetoucími stromy, které rostou podél cesty. Blížící se únava je velmi rychle zahnána slunečními paprsky, které si probíjejí cestu mezi větvemi stromů až k nám. Cesta nás vede až Pod Tlustou horou, kde se napojujeme na červenou turistickou trasu. Po té dojdeme až na Stezku Zdraví, kde si ti, kterým výlet nestačil, mohou vybít zbytek energie na koze. My pomalu pokračujeme zpět do počátečního bodu naší dnešní procházky. Do Zlína dorážíme po necelých čtyřech hodinách od začátku dnešní cesty.

Výlety Zlín

Výlety Zlín Tlustá hora

Výhledy na Zlín a tovární areál z Tlusté hory a Stezky Zdraví

Kam dál

Kde jíst

KDE SE UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:


Výlet připravili Dana Večeřová, Noemi Dvořáčková, Tereza Vaculová, Adrián Molota a Anežka Javorská v rámci spolupráce předmětu Kulturní management na FMK UTB ve Zlíně pod vedením Evy Gartnerové. 

„Studenti Fakulty multimediálních komunikací univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří milují marketing a cestování. Si mohli na vlastní kůži vyzkoušet (nejen) v době covidové, že není potřeba jezdit za hranice, aby se člověk mohl pokochat krásnou přírodou.“

  • Jiná krajina: do přírody za uměním

    Bohuslavice

V okolí také najdete