Na kole z Luhačovic na tajemný Klášťov

 

Lázeňské město Luhačovice není třeba představovat. Ale věděli jste, že kousek odsud se nachází jedno z nejtajemnějších míst na Moravě? Tím místem je nejvyšší kopec Vizovických vrchů Klášťov. Nejen, že se zde v době bronzové nacházelo nejvýše položené hradisko, ale také to bylo první obětní místo v celé střední Evropě. Tohle místo si tak rozhodně říká o výlet a vzhledem k vzdálenosti je ideálním prostředkem kolo!

Jurkovičův dům v Luhačovicích je srdcem celých lázní. Jen pozor, po pěšinkách raději sesedněte z kola. 

Naši cestu zahajujeme uprostřed Luhačovic pod hotelem Palace. Procházíme krásnou kolonádou (po písčitých pěšinkách je nutné kolo vést) a na ní se kocháme pohledem na malebné lázeňské domy z dílny architekta Dušana Jurkoviče. Na konci pískových cestiček sedáme do sedel a alejí pojmenovanou po slavném architektovi přijíždíme až k přehradě a kolem ní míříme dál. Napojujeme se na hlavní cestu a za chvíli přijíždíme do Dolní Lhoty. Tady odbočíme doprava a příjemným tempem pokračujeme dál. Projíždíme obce Sehradice, Slopné a za chvíli stoupáme do obce Loučka. Na levé straně se z rozsáhlých polí zvedá do výše hřeben Vizovických vrchů, který nás teď bude chvíli při jízdě na kole doprovázet.

Přehrada v Pozlovicích je super místo na paddleboard, na in-line nebo na kolo. 

Jako na houpačce chvíli sjíždíme a chvíli šlapeme všudypřítomné valašské kopce. Projíždíme Újezdem, Vysokým Polem a Drnovicemi, kde na konci obce odbočíme z hlavní silnici doleva a hezkou asfaltovou silnicí stoupáme k bývalé pasekářské osadě Ploština.  Zde se nachází Památník Ploština, který je smutným mementem nacistického řádění na konci II. světové války. Smrt tu v plamenech našlo 28 statečných pasekářů. Památník se ale teď nachází v rekonstrukci, přesto stojí za návštěvu, neboť výhledy do okolí jsou odtud přímo fantastické. Jako na dosah ruky odtud máme i ostře tyčící Klášťov.

Ploština je místo, které vás vezme za srdce. Víc se o něm dozvíte v článku: Ploština, místo, které pláče. 

Po přestávce, která rozhodně přišla vhod, pokračujeme dále. Na rozcestí se vydáme po zelené turistické značce NS Vizovické vrchy do lesa. Konečně jsme opustili létem rozpálený asfalt a teď nás bude doprovázet chládek lesa. Dojedeme až k rozcestí Pod Svéradovem, kde vyvěrá ze země pramen Vláry. Ideální místo na doplnění tekutin! Poté začneme stoupat do kopce a držíme se modré turistické značky. Stoupání je sice krátké, ale velmi prudké. Rozhodně není ostudou sesednout z kola. Hurá, a teď jsme konečně na hřebenu Vizovických vrchů.

 

Ujedeme pár metrů a už nás vítá náš dnešní cíl - Klášťov. Místo je to opravdu magické. Stačí si projít naučný okruh Dr. Kohoutka a ten nás seznámí nejen s významnými archeologickými nálezy a celou historií tohoto tajuplného kopce, ale i četnými pověstmi a lidovými pověrami. A že jich je! Po vzdělávacím odpočinku pokračujeme hřebenem dále. Cesta je velmi příjemná a my si užíváme naprostý klid smíšených místních lesů. Občasné výhledy dávají zapomenout i na přicházející únavu. Po osmi kilometrech naše hřebenovka končí na rozcestí Pod Doubravou. Opouštíme hřeben a sjíždíme zprudka do Loučky, kde se vracíme na silnici, kterou jsme od Luhačovic přijeli. Kolem přehrady nás to láká ke koupání, ale my se vracíme až na kolonádu, kde si za odměnu dáváme točenou zmrzlinu. Tu si za dnešní výkon rozhodně zasloužíme J

Vyšlapat až na Klášťov dá zabrat. Stojí to ale za to. 

Varianta: Pokud se nechceme vracet stejnou cestou, můžeme hřebenem Vizovických vrchů pokračovat dále. Na rozcestí Pod Doubravou se vydáme k vysílači Doubrava a po modré turistické značce pokračujeme až na Spletený vrch, kde červenou turistickou trasou dojedeme až do Horní Lhoty. Trasa je to hezká, ale náročná, určeno jen pro fyzicky zdatné cyklisty.

Občerstvení po cestě

Pitný režim můžete po cestě doplnit v Hostinci Loučka,  Hostinci Na Lesovni ve Vysokém Poli nebo přímo u Památníku Ploština, kde se nachází letní bufet Občerstvení na Ploštině.  Samostatnou kapitolou jsou Luhačovice, kde se každý může občerstvit dle vlastního gusta, viz naše tipy. 

Servis 

BIFU Luhačovice – servis a půjčovna kol, včetně elektrokol


Výlet projel, nafotil a napsal 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • Na kole z Luhačovic na tajemný Klášťov

V okolí také najdete