Na kole československým pomezím

Bílé Karpaty jsou pohoří, které zasahuje jak do české, tak i slovenské části území. Hlavní hraniční hřeben rozděluje tyto dva státy velmi těžko prostupným terénem. Nedávno jej však protnula nová cyklostezka, která spojuje český Šanov se slovenskou Hornou Súčou. Cyklostezka vede krásnou krajinou plnou hustých nedotčených lesů a je tak ideální spojnicí k objevování slovenské části Bielých Karpat. Tak hurá do sedel! A co všechno nás dneska čeká? Třeba vápencová bradla Krasín, rozhledna Malý Jelenec nebo lovecký zámeček Antonstál.

  • Start a cíl: Hostětín
  • Kilometrů: 54
  • Náročnost: velmi těžká
  • Mapa: https://mapy.cz/s/cehelorefa
  • Varianta: Těm, kteří si netroufají na tak náročný cyklovýlet, doporučujeme jen návštěvu Dolní Súče s bradlem Krasín a pak návrat stejnou trasou zpět.

Cestou potkáte i tuhle krásnou rozhlednu Malý Jelenec. 

Ideálním výchozím bodem našeho cyklovýletu je díky vlakové zastávce obec Hostětín. Ta je známá hlavně díky svým ekologickým projektům a Centru Veronica. Po vystoupení z vlaku nás vítá malá vlaková zastávka, kde se v klidu přichystáme a po nasednutí do sedel vyrážíme směrem do centra obce. Na hlavní cestě se vydáme doleva a po projetí obce stoupáme lesem až na rozcestí, kde odbočujeme do Šanova. Tato obec leží v malebném prostředí bělokarpatských luk a lesů a pro cyklisty je výborným místem k zajímavým cyklovýletům, viz Šanovská panoramata pohledem cyklisty. Nás ale zajímá hlavně nová cyklostezka, nebo lépe řečeno cyklotrasa, na kterou nás navedou všudypřítomné rozcestníky. Hned na začátku cyklotrasy, která končí až v Horné Súči, nás ale nečeká nic lehkého. Téměř tříkilometrové stoupání až na hraniční hřeben nás pořádně rozehřeje. Rozhodně tak přijde vhod turistický přístřešek Na Koncích, který stojí jen pár metrů od hraniční čáry. Zde se vydáme doleva takzvanou Třešňovou cestou (ta kopíruje hraniční hřeben a končí až na vrchu Javorníku), až se napojíme na novou asfaltovou cestu, která z hranice klesá na slovenské území. Je označena jako cyklotrasa T1 a vede krásným smíšeným lesem. Sjezd je příjemný a dlouhý.

 

Tentokrát si projedeme krásnou krajinu československého pomezí. Na fotce je hranice u místa zvaného Na Koncích. 

Po více než pěti kilometrech dojedeme ke kopanicím Trnávka, což je část Horné Súči, kde už nová cyklotrasa končí. Napojujeme se na hlavní silnici a projíždíme obcí směr Dolná Súča. Pozvolné klesání končí až u malého náměstíčka v centru obce Dolná Súča, nad kterou se majestátně tyčí vápencový kopec Krasín. Kdo má dostatek času a síly, může se na něj vydat stejně jako my. Kolo si necháváme u jednoho z rozcestníků a dál už úzkou pěšinou postupujeme pěšky. Po necelé půlhodině svižné chůze jsme na bradlovém hřebenu, ze kterého jsou výhledy nejen na CHKO Bielé Karpaty, ale i na celé Pováží. Tato zastávka rozhodně stála za to! Vracíme se ke kolu a sjíždíme zpět do obce, kde odbočujeme na vedlejší silnici a tou zprudka stoupáme obcí až k polím. Na konci asfaltové silnice odbočíme doprava na lesní cestu. Cyklotrasa je zde trochu hůře značená, ale ztratit se tu nedá. K vrchu Malý Jelenec se stoupá opravdu ostře a ani terén není zrovna přepychový. Odměnou je ale dvacet šest metrů vysoká rozhledna Malý Jelenec, ze které je moc pěkný výhled do okolí. Ve stínu borovic a rozkvetlých květin je to také ideální místo k delšímu odpočinku.

Krasín a výhled na Dolnou Súču

Po občerstvení pokračujeme dále. Kousek dál se napojíme na asfaltovou cestu a po krátkém sjezdu odbočíme doleva a zpevněnou cestou, která vede hustým lesem, pokračujeme v jízdě. Naším cílem je lovecký zámeček Antonstál. Nejprve dlouze stoupáme, poté zase klesáme. Těch pět kilometrů rozhodně nedostaneme zadarmo, ale na konci nás přivítá svým příjemným areálem lovecký zámeček. Ten byl vybudován v 19. století v hustých lesích pro účely chovu divoké zvěře a honů. Nyní slouží k rekreaci. Doporučujeme si zde odložit kolo a projít si areál i přilehlý park. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o okolní přírodě.

Lovecký zámeček Antonstál stojí jen kousek od hranic. Ve válečných letech 1937-43 ho vybudoval pivovarník Anton Dreher.

Pak nás čeká již poslední náročné stoupání. Skoro sedm kilometrů pošlapeme jen a jen do kopce. Chvíli je terén pozvolnější, chvíli zase ostřejší. Většina úseku je zpevněná, až na konci se jedná o lesní cestu. Když dorazíme na hraniční vrchol, máme téměř vyhráno. Vítá nás odpočinkové místo Peňažná, kde se několikrát ročně schází lidé z české i slovenské části hranice. Chvíli ještě jedeme po hřebenu Třešňovou cestou, až se zase napojíme na cyklostezku, která nás odvede zpět do Šanova. Odtud je to už jen kousek do Hostětína, kde příjemně unavení nasedáme na vlak a míříme zpět domů. Dneska jsme nastoupali velké množství výškových metrů, ale ty stály za to. Poznat tolik nových míst kousek za hranicí v jeden den je prostě paráda. 

Na výlet se i s kolem můžete vydat touhle kouzelnou lokálkou do Hostětína. 

 

Občerstvení po cestě

Tekutiny doplníte na české straně v Hospodě Podhájka v Šanově. Na slovenské straně je možnost občerstvení včetně jídla v pizzerii U Jakuba v Horné Súči nebo v hostinci Trúnek v Dolné Súči.

Ubytování

V obci Šanov je možné ubytování v Chatě u vleku. Výhodné místo láká nejen k výletům na kole do okolí, ale i v zimě k lyžování na lyžařském vleku nebo běžkování na běžkařských tratích. V Hostětíně doporučujeme ubytování v ekologickém pasivním domu Veronica.


Výlet projel, nafotil a napsal 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

 

  • Na kole československým pomezím

V okolí také najdete