Stezkou Josefa Váni

Vydejte se pestrobarevnou podzimní přírodou po cestě, která nese jméno jedné z největších postav českých dostihů. Stezka žokeje Josefa Váni vede ze Slopného až do Vizovic a nabízí nejen zajímavosti ze života člověka, který píše dějiny Velké pardubické, ale také plno krásných zákoutí lemujících Želechovický potok. Tak vyrazte s námi!

 • Start a cíl: ze Slopného do Vizovic
 • Délka trasy: samotná stezka měří 5 km, do centra Vizovic je to potom dalších 3,5 km
 • Doporučujeme: trasa není moc náročná, zvládnou ji i větší děti (terén se nehodí pro kočárky) nebo cyklisti
 • Mapa: zde

Výlet začíná ve Slopném, malé obci kousek u Vizovic, která je rodištěm žokeje Josefa Váni.  Dostanete se zde autem (dole v tipech jsme pro vás připravili také pěkný okruh s návratem zpět do Slopného), nebo autobusem. Trasu samozřejmě můžete jít i z opačné strany, musíte si výlet ale dobře načasovat, autobusy ze Slopného nejezdí tak často, jako z Vizovic.

Stezka sice není vhodná pro kočárky, ale zvládnete ji celkem snadno i s dětmi nebo pejsky, kteří už jsou v letech. 

Na žlutou značku, která vás provede celou stezkou přes Vizovické vrchy, narazíte kousek u autobusové zastávky a prakticky ihned u parkoviště. Vydáte se po ní cestou kolem kostela sv. Rocha a obecního úřadu kopečkem nahoru po asfaltové cestě ven z obce. Zpevněná komunikace vás povede stále více nahoru, kde se před vámi otevře krásný výhled na celé městečko i okolní krajinu, zahlédnout můžete třeba i rozhlednu Doubrava. Na okraji lesa narazíte na nově vybudované posezení, cestička vede dále mezi vysokými smrkovými i listnatými stromy a provede vás třeba kolem Čertova kopyta či Rudovky.

Celá stezka vede po žluté turistické značce ze Slopného přes vrch Klokočí do Vizovic. 

Asi v polovině trasy se dostanete k rozcestníku na Klokočí (kde ještě nedávno bývala drátěná socha Josefa Váni jedoucí na krávě s informační cedulkou o jeho životě ve Slopném a začátcích kariéry). Vaše kroky se budou stále držet žluté turistické značky, tentokrát už začnete scházet dolů do údolí (pozor, ať omylem nesejdete na směr k Doubravě). Cestou se vám naskytne krásný pohled na zbarvené listí buků a dubů prolínající se se stále zelenými smrky, projdete kolem posedu i kroutícího ho se koryta potoka, který po celou druhou polovinu výletu kopíruje vaši trasu. Stezka končí na rozcestí Trvajka, kousek od rekreačního centra Revika ve Vizovicích.

A cestou uvidíte všechny tyhle krásné výhledy. Nejhezčí budou na podzim. 

Kam dál?

 • Pokračovat můžete dále do centra Vizovic (a cestou zkusit třeba i štěstí na zastávce Lázeňská, která je mnohem blíže), dát si něco dobrého na Kozí farmě nebo ve Valašském šenku.
 • Vzít to můžete ještě také oklikou přes Janův hrad, pokud budete mít štěstí, narazíte dole pod kopcem také na chlupaté krávy z Farmy na Janově Hoře (mapa zde, celkem 11 km)
 • NÁŠ TIP: Ti, kterým výlet nestačil nebo dorazili autem a potřebují se dostat zpět do Slopného, doporučíme pokračovat dále na Chladnou studnu a rozhlednu Doubrava (po Naučné stezce Vizovické prameny). Odtud potom dolů po modré kolem Vendelína zpátky na Klokočí. Pokud byste nechtěli absolvovat polovinu trasy i podruhé, můžete se vydat lesem třeba k rybníku Křešov a kousíček po silnici zpět do centra Slopného (mapa zde, celkem 13,9 km)

Zajímavosti na trase

 • Čertovo kopyto je malou dírou v balvanu, ve které je údajně voda, která nikdy nevysychá
 • Tajemný důl Rudovka je opředen pověstmi – podle jedné z nich se zde mělo ve středověku nacházet zlato
 • Kdysi po této cestě prý pravidelně chodili pošťáci a nosili máslo a jiné zemědělské výrobky. V mládí se po ní prý vydával do Vizovic na pivo také sám Josef Váňa.

  Připravila

  Míša a Sigi

  Míša a kříženec jezevčíka Sigi jsou nerozlučná dvojka, která pro vás mapuje Vizovicko a okolí, kam se nedávno přestěhovaly do domku v lese. Odtud společně vyráží na výlety za krásami přírody, atmosférou dob minulých i dalšími zajímavými zákoutími.


 • Stezkou Josefa Váni

V okolí také najdete