Brány Bílých Karpat: pěšky kolem Uherského Brodu

Uherský Brod má mnoho přízvisek. Uherský Brod, jedno z nejstarších sídel na Moravě, město Jana Amose Komenského, město královské. A nebo pár posledních let z různých stran zaznívá: Uherský Brod, brána do Bílých Karpat. Tak jsme se vydali na toulky kolem města za výhledy do naší oblíbené bělokarpatské krajiny a víte co? My opravdu několik bran do Bílých Karpat našli!

Skutečně, na hranicích katastru města s příchodem podzimu vyrostly tři mohutné dubové rámy, dřevěné instalace připomínající brány. Jsou umístěné na místech, kudy vedou trasy naučných stezek nebo se tu opravdu hezky kochá okolní krajinou, které dominují kopečky Bílých Karpat. Vydali jsem se otestovat výhledy všech tří bran, prošli jsme místní trasy křížem krážem, vytipovali výlety pro náročnější chodce i pro maminky s kočárkem nebo otestovali místní kavárny. A tak to tady máte, tři v jednom!

Brány Bílých Karpat nechalo v krajině instalovat Město Uherský Brod. 

Kolem Galaktické stezky k Brodské bráně Bílých Karpat

  • Start a cíl: Parkoviště u Městského informačního centra v centru Uherského Brodu
  • Délka trasy: 7 km, 2 hodiny
  • Doporučujeme: nenáročná procházka pro rodiny s dětmi a milovníky přírody
  • Mapa tady
  • Zajímavosti na trase: Galaktická stezka, Hvězdárna Uherský Brod, Havřická naučná stezka, Brodská brána Bílých Karpat, Chrástka, Muzeum Jana Amose Komenského

Od parkoviště u Městského informačního centra se vydáváme směrem do kopce kolem Muzea Jana Amose Komenského. Za kruhovým objezdem pokračujeme podél cesty až na okraj města, kde se tyčí kopule uherskobrodské hvězdárny. Něž se ovšem dostaneme k hvězdárně, tak míjíme infopanely Galaktické stezky. Věděli jste, že souhvězdí vytvořil člověk jako jeden ze svých výtvarných projevů? Nebo co jsou to hvězdokupy? Jak vznikají galaxie a kolik typů jich vlastně máme? Galaktická stezka vám dá odpovědi i na otázky, na které by vás nikdy nenapadlo se zeptat.

Planetární stezku připravilo brodské Digitální planetárium. Stavte se tam, je v centru města a je to velký zážitek. 

Praktické info: Hvězdárna je otevřena každou středu a pátek, čas doporučujeme ověřit na oficiálním webu na tomto odkazu.

Velikost planet na panelech poměrově odpovídá jejich velikosti skutečné. Když stojíte u panelu se sluncem u nádraží, jeho velikost se rozprostírá všude kolem vás a je vyznačena na chodníku. 

Za hvězdárnou se vydáváme polní vyšlapanou cestičkou, míjíme panely Havřické naučné stezky, která nás seznamuje s historií místní části Havřice a připomíná zdejší nejstarší podnik: cihelnu, ale také třeba vinohradnictví. Zanedlouho v dálce pozorujeme dřevěný objekt, který na prvnípohled tak úplně nezapadá do krajiny, a tak je nám jasné, že se blížíme k první pozorovatelně, zvané jako Brodská brána Bílých Karpat.

Brány Bílých Karpat nechalo město osadit v roce 2021. 

V dálce poznáváme mírné bělokarpatské kopečky a město Uherský Brod. První ze tří bran je pokořena, pokračujeme směrem k remízku zvaný Chrástka, který lze po červené naučné Havřické stezce obejít a nebo do něj můžete vstoupit některou vyšlapanou cestičkou a na naučnou stezku se napojit posléze.  Pokud jste ještě nenavštívili Muzeum Jana Amose Komenského, tak si jej tentokrát nenechejte ujít! Na nádvoří budovy muzea se nachází milá Muzejní kavárna, kde si dáváme něco na zub před cestou ke druhé bráně ze tří.

Muzejní kavárna Muzeum Uherský Brod

V Muzeu Jana Amose Komenského najdete také rozkošnou Muzejní kavárnu. 

Ke Královské bráně Bílých Karpat a rozhledně Králov

  • Start a cíl: Letiště u Bánova
  • Délka trasy: 4,5 km, 1:15
  • Doporučujeme: nenáročná procházka vhodná i pro kočárky
  • Mapa tady 
  • Zajímavosti na trase: Rozhledna Králov, Královská brána Bílých Karpat
  • Aktuální info: Rozhledna Králov je mimo aktuálně provoz.

K rozhledně Králov se dá dostat různými cestami, ale značená turistická trasa zde nevede. My jsme se sem vydali od letišně, kde je možné zaparkovat. Po zpevněné cestě po 2,3 km přicházíme k rozhledně Králov, vedle které se tyčí stejnojmenná brána. 

Třináctimetrová dřevěná rozhledna z roku 2011, postavená společně s dalšími pěti rozhlednami na uherskobrodsku podle stejných plánů.

K našemu zklamání je rozhledna uzavřena, to nám ovšem nezkazí radost z hezkých výhledů a zvěčnění momentu v podobě fotografie, jak jinak, než v dřevěném rámu. Dvě brány ze tří máme! 

Brány Bílých Karpat nabízí výhledy také na Vršatec nebo Vizovické vrchy. A na rozhledny. 

Za panoramatickými výhledy Maršovské brány Bílých Karpat

A to nejlepší jsme si nechali na konec! Poslední brána Bílých Karpat není jen vkusný dřevěný rám, ale skutečné dveře, které se nachází na trase Maršovské naučné stezky a výhledy jsou zde vskutku panoramatické, a to jak na Bílé Karpaty, tak Vizovické vrchy

Návštěvu tohoto kouzelného místa můžete podniknout při západu slunce a završit tak váš půldenní nebo celodenní výlet městem Uherský Brod. Inspirujte se pro objevování královské města v tomto článku Z Luhačovic vlakem do Uherského Brodu nejen s dětmi. Pokud budete mít k dispozici auto, tak se stačí přemístit na kopec Barák, kde u turistického přístřešku můžete zaparkovat a udělat si krátkou 1,5 km procházku k poslední pozorovatelně. Mapa zde. 

Pokud holdujete vydatnějším procházkám, tak se vydejte na 17 km dlouhý výlet po Maršovské naučné stezce, kterou pro vás prošel a s radostí popsal náš výletník Honza Zainer v tomto článku: Maršovskou stezkou k pohnuté historii obce.

Místa, na kterých brány stojí pečlivě vybrali místní, kteří to tu mají rádi. 

A kdybyste si přeci jen chtěli udělt putování po branách Bílých Karpat po svém, tak tady najdete lokality jednotlivých bran.

Kde jíst?

Na dobré jídlo vás pošleme do restaurace Panoptikum Uherský Brod. V poličkách u baru voní právě upečený chleba, polévku dostanete z teriny a v menu jsou dobroty, ze kterých si nemůžete nikdy vybrat jenom jednu jedinou. Panoptikum najdete jen pár kroků od vlakového nádraží. No, a na kávu? To vám musíme říct o mima coffee roastery - kavárnička s pražírnou, nebo možná spíš pražírna s kavárničkou, kde si dáte nejenom skvělou výběrovou kávu, ale taky nějaký ten zákusek a o víkendu taky brunch. Na dvorečku v ulici Úzká. Mezi kytkama.

Kam dál v Uherském Brodě?

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #ZlinskoLuhacovicko


Připravila Jana Pastyříková 

„Nikdy mě nepřestane bavit toulat se místy, která jsou kousek od mého domova a ačkoliv jsem je prochodila tolikrát, tak přitom na nich pokaždé najdu něco nového a zajímavého. Procestovala jsem jihovýchodní Asii, Island, Španělsko a další země, kde jsem objevila vášeň pro přírodu a autentické příběhy místních. A Zlínsko a Luhačovicko je plné inspirativních míst a příběhů. Třeba vás inspirují tak jako mě!“

  • Brány Bílých Karpat: pěšky kolem Uherského Brodu

V okolí také najdete