Pouť z Maleniska do Luhačovic

NÁŠ výlet povede od poutního kostela Malenisko u Provodova přes hrad Starý Světlov až k Luhačovické přehradě a do městečka Luhačovice. Nádherná a starobylá trasa, která vás provede od kostelíčka pod horami kolem křížové stezky úvozovými cestami až na hrad a od něj dolů k Luhačovické přehradě a ruchu lázeňského města. Nakonec bude čas i na kávičku a oplatek, nebojte. 


Poutní kostel Malenisko adventní výlety Zlínsko a LuhačovickoBarokní kostelíček pod horami. Poutní kostel Panny Marie Sněžné na Malenisku u Provodova vyfotila Vendula Pachlová. Děkujeme. 

 • Mapa výletu 
 • Délka trasy: 9 km
 • Náročnost: je to dost do kopce. V létě je to krásná procházka, ale v zimě nic pro děti

Co po cestě uvidíte? 

 • Poutní kostel Panny Marie Sněžné v Provodově
 • Křížovou cestu nad kostelem
 • hrad Starý Světlov
 • odpočinkové lehátko Dvořiska
 • Minipivovar Komonec
 • Augustiánský dům
 • Lázně Luhačovice

Svou cestu začněte na autobusové zastávce Provodov, Maleniska, kam se pohodlně dostanete MHD ze Zlína (i o víkendu). Před vámi stoupá do stráně dlážděná cesta, po které se vyšplháte až k poutnímu kostelu Maleniska. 

Poutní kostel Malenisko adventní výlety Zlínsko a LuhačovickoProvodov pod sněhem. Fotil Oldřich Pavlůsek. 

Kostel je zasvěcen Panně Marii Sněžné, ale častěji se tu říká “u Panny Marie Provodovské”. Poutní kostelík pochází z 18. století, najdete u něj studánku s čarovnou vodou i venkovní oltář pro bohoslužby v krajině. A v neděli tu také kolikrát najdete tetiny v krojích, jak odchází ze mše. 

 Poutní kostel Malenisko adventní výlety Zlínsko a Luhačovicko

Malebná krajina kolem Maleniska. Na obrázku vidíte faru i kostel. Fotil Oldřich Pavlůsek. 

Tohle místo je velmi staré. Barokní krajinu tady korunuje křížová cesta, která vede k lesní kapličce. My ji ale dnes mineme, protože chceme vidět hrad! Od Maleniska se proto vydáme po NS Pod Starým Světlovem, kterou vystoupáme až ke zřícenině hradu. Za poslední roky si tady archeologové pořádně mákli a postupně odhalují části zdiva nebo pozůstatky hradních síní. 

Poutní kostel Malenisko Zlínsko a LuhačovickoKřížová cesta v lese nad poutním kostelem Panny Marie Sněžné na Malenisku u Provodova. Fotil Oldřich Pavlůsek. 

Z krátké odbočky na hrad se vrátíme zpět na naučnou stezku a vydáme se po ní ve směru na Pozlovice. Kolem kostela vyšplháme do ulice K Přehradě. Tady jednou bude stát Minipivovar Komonec a my se na něj opravdu těšíme. 

Pokračujeme dál po červené k přehradě. Kdo už nemůže, zastaví se na kafe v Penzionu U Přehrady, který má dole hned u vody kavárnu s výběrovkou Jamai Café. Na hrázi přehrady se napojíme na Okruh D. Jurkoviče. Jurkovičovou alejí pomalu scházíme kolem Augustiánského domu ke Slunečním a říčním lázním, které se momentálně opravují. Kolem hotelu Jestřabí vstoupíme do lázeňského parku a už si to mažeme na kolonádu. Tady si dáme Vincentku, prohlédneme si nově opravenou halu Vincentka i kolonádu a pak můžeme zapadnout do některé kavárny, cukrárny nebo restaurace. 

 Kolonáda a Hala Vincentka v Luhačovicích Zlínsko a Luhačovicko

Náš tip: Nachystejte si do mobilu Zvukovou mapu Luhačovic a určitě si nějakou pusťte, až půjdete lázněmi. Je to zážitek. 

Lázně Luhačovice v Zimě, foto Zlínsko a Luhačovicko

Kam na jídlo a nákupy? 

Až to budete mít hotové, rozhodně si ještě dejte oplatek do ruky. A komu by to málo, měl by tady v Luhačovicích ještě chvilku zůstat. Proč? Protože wellness. Objevili jsme tady totiž spoustu krásných wellness center, třeba v Hotelu Alexandria, v Hotelu Vega nebo v Hotelu Pohoda 

 Wellness v Luhačovicích Zlínsko a Luhačovicko

 • Pouť z Maleniska do Luhačovic

V okolí také najdete