Pouť ze Zlína ke kapli do Fryštáku

Další adventní výlet nás provede modrou turistickou trasou ze Zlína do Fryštáku ke Kapli sv. Antonína Paduánského. Zvláštní cihlová kaple tu nestojí dlouho a v zimě vypadá moc krásně. Vezměte s sebou i věci na piknik, jestli bude hezky, najdete kousek od kapličky posezení s výhledem. 

  • Start: Zlín 
  • Cíl: Fryšták
  • Délka: 13 km nebo 4 km
  • Náročnost: střední, není to úplně pro malé děti ani kočárky, ale žádná hrůza to taky není
  • Mapa na Mapy.cz

Dnešní výlet můžete začít ze Zlína od Sokolovny nebo se svézt MHD až na zastávku Jižní Svahy Kocanda (a ušetřit si tak jeden kopec). Odtud nás trasa vede po modré lesními pěšinami i asfaltkami přes Mladcovské kopce k vodní nádrži Fryšták. Věděli jste, že tady se točila třeba Cesta do pravěku? 

 Zlín Jižní svahy Roman Jarcovják

Jižní Svahy Zlín fotil Roman Jarcovják. Tady začíná naše cesta na adventní výlet. 

Dojdeme až k rozcestníku Pod Rozhlednou a pokračujeme k Dolnoveské přehradě. Po jejím břehu pokračujeme až do fryštácké části Dolní Ves a pod náměstím se napojíme na Andrýskovu naučnou stezku. Ta nás povede až k rybníčku, kterému se tady říká Na Žabě. Kolem něj pokračujeme po stezce dál, ale na asfaltce nezapomenem odbočit doprava. 

 Kaple sv. Františka Paduánského ve Fryštáku

Kaple z červených cihel je nenápadně ukrytá v místní části Fryštáku - Skalce. 

Po pár desítkách metrů se před námi objeví štíhlá válcová kaple z červených cihel, kterou tu nechal postavit místní projektant a stavitel Antonín Zátopek. Ostatně, přečtěte si o ní víc v našem článku Kaple sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku

Kaple sv. Antonína Paduánského fryšták

Detaily na fasádě kaple ve Fryštáku

Kaple stojí v místní části zvané Skalka, která svůj název získala podle rozeklaného skaliska, na kterém kaplička stojí. Je tu také odpočívadlo s krásným výhledem na Fryšták a ke Zlínu, takže jestli jste si vzali do termosky čaj, je rozhodně čas ho nalít a vybalit svačinu. 

 

reliéfy fasády se prolínají i dovnitř. 

Tady náš dnešní výlet končí, ale vy se ještě budete muset nějak dostat domů. Seběhněte proto zpátky po Andrýskově NS na náměstí, kdy chytnete autobus do Zlína. 

 

Krátká varianta trasy: Chcete jít s dětmi nebo dokonce s kočárkem? Začněte tedy ve Fryštáku na náměstí. Nevydávejte se po Andrýskově NS, protože by vás mohlo překvapit bahno a kameny. Využijte trasu zpevněnou, která měří něco přes 4 Km celkem.   • Pouť ze Zlína ke kapli do Fryštáku

V okolí také najdete