Velká Javořina: nejvyšší hora Bílých Karpat

Velká Javořina se majestátně rozhlíží do mystické přírody Bílých Karpat. Nachází se na česko-slovenské hranici a díky své výšce 970 m. n. m. není jen tak ledajakým kopcem, ale přímo nejvyšším vrcholem tohoto pohoří. Velká Javořina je označována jako královna Bílých Karpat a výhledy z jejího vrcholu jsou opravdu královské. 

 • Start: parkoviště U Kamenné boudy, Strání
 • Cíl: vrchol Velké Javořiny
 • Délka: 10 km
 • Náročnost: nenáročný výšlap lesní cestou, která není vhodná pro kočárky a nejmenší děti, žádná hrůza to ale také není
 • Mapa trasy na tomto odkazu

Bílé Karpaty jsou Chráněnou krajinnou oblastí, na jejím území se nachází pět národních přírodních rezervací a zároveň je toto území zařazeno mezi evropské biosférické rezervace. Výlet je to překrásný, ale pozor: pohyb v tomto unikátním a cenném území je možný pouze po značených turistických trasách. Čtyři trasy vedou z české strany a tři z té slovenské. Kudy tedy na vrchol?

Cesta na Velkou Javořinu

Cesta na vrchol po červené turistické trase Cesta hrdinů SNP

Náš dnešní výlet začíná na parkovišti U Kamenné boudy, na které se dostanete autem za hodinku ze Zlína, za půl hodiny z Luhačovic nebo za 20 minut z Uherského Brodu. Na parkoviště vede silnička, na kterou se dá odbočit cestou ze Slavkova do Strání. 


Ale pozor: V zimě se cesta neudržuje a může zde vznikat námraza, jízda po uježděném sněhu nemusí být také všem příjemná. Za příznivých podmínek se ovšem spousta řidičů vydává ke Kamenné boudě, my jsme byli jedni z nich. Pokud se rozhodnete jízdu touto silničkou vynechat, můžete nechat auto u cesty, odkud se na silničku najíždí - je tady místo pro parkování. Trasu si tak prodloužíte celkem o 5,5 km, což není žádná hrůza. Nebo se můžete vydat na vrchol z vesničky Strání po zelené turistické značce. Trasa tady.

Běžkař Velká Javořina

Na vrchol se dostanete nenáročnou trasou i na běžkách přímo od Kamenné boudy

Nasadit čepice a rukavice, do batohu svačinku a něco na zahřátí a vzhůru po červené turistické trase na pětikilometrový výšlap. Prvních 600 metrů nás míjí běžkaři, ale my se od nich odpojujeme a pokračujeme po červené trase zasněženou lesní cestou.

Pohádková zimní bělokarpatská krajina

Pohádková zimní bělokarpatská krajina

Společnost nám dělá zimní pohádková krajina. Po prvních třech kilometrech se dostáváme k turistickému posezení. Že by čas na první občerstvovací zastávku?

Turistické posezení se nachází v polovině cesty

Turistické posezení se nachází v polovině cesty

Pokračujeme dál a zanedlouho nás na stráni nejvyššího vrcholu Bílých Karpat vítá vydatný vítr. Někde v mlze před námi se tyčí symbol tohoto vrcholu v podobě televizního a rádio vysílače. 

Na daleké výhledy si ještě chvilku budeme muset počkat

Na daleké výhledy si ještě chvilku budeme muset počkat

Ten ale kvůli silné mlze vidíme jen v obrysech, stejně jako výhledy, na které jsme se tolik těšili. V dálce se obloha projasňuje, tak budeme doufat, že se nám ještě poštěstí. Vyrážíme si dát něco na zub do místní horské Holubyho chaty.

Víkendová bobovačka u Holubyho chaty

Víkendová bobovačka u Holubyho chaty

U Holubyho chaty to o víkendech žije. A není divu. Dá se tady bobovat, sáňkovat, běžkovat nebo si tady zařádit na skiaplech. V okýnku Holubyho chaty se můžete zahřát alko nebo nealko punčem, horkou čokoládou nebo svařeným vínem. Hlad zaženete teplým vývarem, vyhlášenou kapustnicou, kotlíkovým jelením gulášem nebo teplou vaflí. 

Sváteční otevírací doba okýnka Holubyho chaty:

 • 24.12. od 10:00 do 14:00
 • 25. až 30.12. od 10:00 do 17:00
 • 31.12. od 10:00 do 16:00

Od 1.1. je pak otevřeno denně kromě středy od 10:00 do 17:00. Dá se tady platit v eurech i českých korunách v hotovosti nebo kartou. Punč z okýnka Holubyho chaty na zahřátí

Punč z okýnka Holubyho chaty na zahřátí

Pokračujeme dál po červené turistické trase a na všech stranách lovíme slibované výhledy. Ty se nám schovávají za mlhovou oponou. Nevadí, i toto počasí má něco do sebe a my máme další důvod se na toto kouzelné místo vrátit.

Televizní a rádiový vysílač na vrcholu Velké Javořiny

Televizní a rádiový vysílač na vrcholu Velké Javořiny

Obcházíme vysílač, jehož špička se ztrácí v mlze a dodává tak místu jakýsi mystický nádech. Od rozcestníku u vysílače se po modré turistické značce dostáváme na červenou turistickou trasu, kterou pomalu sestupujeme zpět ke Kamenné Boudě. Oklepáváme sníh z boty, sedáme do auta a za s sebou v mlze necháváme královnu Bílých Kaprat. Procházka to byla krásná, ale pro výhledy se sem brzy budeme muset vrátit!

Další doporučené trasy na Velkou Javořinu:

 • Po zelené trase ze Strání-Květné tam a zpět. Trasa 11,5 km na tomto odkazu.
 • Po modré trase z Vápenek po Javořinské naučné stezce. Trasa 12 km na tomto odkazu.

Praktické info: 

 • Ze slovenské strany je možné dostat se až na samotné parkoviště k Holubyho chatě.

Graphic ART photographer

Foto: Jiří Zerzáň | Grafik Art

Snímek výše a úvodní fotografii k tomuto výletu nám zapůjčil fotograf Jiří Zerzáň: Grafik ART photographer, který měl při svých toulkách na vrcholu Velké Javořinu mnohem větší štěstí na jasné počasí a daleké výhledy. Věříme, že i vy je budete mít! Tak šup, vyražte ve na procházku krásnou zimní pohádkovou krajinou! 

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s označením @zlinskoluhacovicko 


Připravila Jana Pastyříková 

„Nikdy mě nepřestane bavit toulat se místy, která jsou kousek od mého domova a ačkoliv jsem je prochodila tolikrát, tak přitom na nich pokaždé najdu něco nového a zajímavého. Procestovala jsem jihovýchodní Asii, Island, Španělsko a další země, kde jsem objevila vášeň pro přírodu a autentické příběhy místních. A Zlínsko a Luhačovicko je plné inspirativních míst a příběhů. Třeba vás inspirují tak jako mě!“

 

 • Velká Javořina: nejvyšší hora Bílých Karpat

V okolí také najdete