VRŠATECKÁ MAGISTRÁLA NA BĚŽKÁCH

Zimy jsou poslední dobou se svou sněhovou nadílkou nevyzpytatelné. Přesto se vždycky aspoň na pár dní pořádná zima ukáže a krajinu zahalí do dostatečně velké sněhové peřiny. Na tento moment čekají všichni milovníci bílé stopy. Je to pro ně znamení vytáhnout běžky a vydat se do stopy. Dneska si projedeme možná úplně nejlepší běžkařskou trasu na okolí, která vede přes hřeben Bílým Karpat až na sousední Slovensko. Člověk si tu nejen krásně zasportuje, ale navíc se projede i kouzelně zasněženou přírodou. To vše v běžkařské stopě, která je strojově udržovaná. 

Napojit se na Vršateckou magistrálu můžeme v Brumově na několika místech. Za místním kostelem, na loukách zvaných Hrbáč nebo se můžeme vyvézt trochu výše k zemědělské usedlosti Maděrovce. Jelikož ta leží nejvýše z uvedených míst (600 m.n.m.), je ideálním místem ke startu i v případě trochu horších sněhových podmínek. Dostaneme se zde asfaltovou cestou (místy rozbitou) z Bylnice, která je i v zimě pravidelně odhrnována od sněhu (bez posypu, bez chemického ošetření). Auto necháme stát u zemědělského statku (ne ve výjezdu), hned u něj nasadíme běžky a hurá do stopy.

Lesy pod kopcem Tratihušť jsou v zimě hluboké a tiché. 

Běžkařská stopa vede zpočátku lesem. Podle aktuálních podmínek je strojově upravená buď už přímo odsud, nebo až od nedalekých luk. Každopádně, minimálně prošlapaná stopa je tu vždycky. Po úvodním stoupání se ocitáme na rozlehlých loukách ležících pod vrcholem Tratihušť. Míjíme odpočívadlo s křížem a pokračujeme dále. Pokud počasí dovolí, máme na jedné straně krásné výhledy na Valašské Klobucko a na druhé slovenské kopce s dominantním Vršatcem. Po krátkém průjezdu lesem dojedeme stále nenáročným terénem až k rozcestní pod Holým vrchem, kde se napojuje běžkařská trasa od Brumova. Přejedeme louku a na jejím konci vjedeme do lesa. Běžkařská trasa se tu krásně vine mezi bukovým porostem a jízda je zde naprostým relaxem s výjimkou jednoho krátkého, za to prudšího stoupání. Mineme odpočinkové místo Pod Průklesy (bod záchrany ZL 014) a za chvíli jsme u státní hranice se Slovenskou republikou.

Cestou projíždíte kolem státní hranice, která odděluje Moravu od Slovenska. 

Trasa dále vede hustým lesem kopírující turistickou cestu. Po vyjetí z lesa nás čekají už jen louky. Po delším sjezdu mineme kapličku Panny Márie Královnej v místě zvaném Brezová a po chvilce už jsme nadohled Vršatci. Kdo má ještě sil na rozdávání, může si po krátkém odpočinku vyběhnout na kopec Chmelová, odkud jsou snad nejkrásnější výhledy v celém širokém okolí. Poté nás už čeká cesta zpátky stejnou trasou. Po cestě potkáváme spoustu nadšených běžkařů, se kterými se zdravíme po běžkařsku – Ahoj! Cesta zpět ubíhá svižně a ani úbytek sil nic nemění na naší dobré náladě z pohybu. Byl to zatraceně dobrý nápad se tu projet. Tak zase někdy příště na běžkách. A vlastně - ahoj! 

Nekonečné louky nahoře na kopcích. V létě jsou nádherné, ale v zimě tu teprve poznáte jejich rozlehlost. 

Varianta: Méně zdatní běžkaři můžou dojet jen po státní hranici se Slovenskem (6 kilometrů jedním směrem)

 Úpravu a stav běžeckých tras včetně Vršatecké magistrály naleznete na bilestopy.cz

Občerstvení po cestě:

Na Vršatci  můžete navštívit Hotel Vršatec, kde se můžete celoročně najíst i napít.


Výlet připravil 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

  • VRŠATECKÁ MAGISTRÁLA NA BĚŽKÁCH

V okolí také najdete