Křížová cesta Velíková: trasa ze Slušovic

Stejně jako Zlín, protíná řeka Dřevnice i 10 km vzdálené město Slušovice. Přímo z jeho centra vede modrá turistická značka, která směřuje do srdce Hostýnských vrchů. Našim cílem bude ale nedaleká vesnička jménem Velíková a ještě přesněji křížová cesta, která se zde nachází.

  • Start: Slušovice
  • Cíl: Velíková – křížová cesta
  • Délka trasy: 6,9 km
  • Náročnost: nenáročná procházka, od druhé poloviny nevhodná pro kolo nebo kočárky
  • Mapahttps://mapy.cz/s/lerafufudo

Z autobusu, který má cílovou stanici v Liptále, vystupujeme na náměstí Svobody ve Slušovicích. Uprostřed něho se mezi temnými mraky tyčí kostel Narození sv. Jana Křtitele. Pomalu opouštíme centrum města a zastavujeme se u golfového hřiště a dostihového závodiště, které se nachází na levé straně od naznačené trasy.

Start naší cesty: náměstí Svobody ve Slušovích.

Poté pokračujeme podél řeky Dřevnice až k prvnímu rozcestí Nové Dvory, které už se nachází na okraji obce Březová. Tady odbočujeme doleva a následujeme modrou značku do strmého kopce. Hned v prvních metrech prudkého kopce se setkáváme s koňmi, kteří si nás zvědavě prohlíží. 

I za nejasného počasí jsou v dálce vidět kopce Vizovických vrchů.

Procházíme kolem nich a na chvíli zastavujeme, abychom se mohli kochat krásným výhledem na vodní nádrž Slušovice, nad kterou se na pár sekund vynořuje slunce. V dálce vidíme také rozhlednu Doubravu a Vizovické vrchy, které jsou místy ještě zahalené sněhovou pokrývkou.

Výhled na vodní nádrž Slušovice.

Náš výlet od začátku provází vítr a v těchto místech značně sílí. Naše oči se upínají k vysílači a výškovému bodu Padělky (371 m). Po zdolání kopce vyrážíme vstříc obci Hrobice, jež se rozprostírá přímo před námi.

Cestička směr Hrobice.

Z centra obce vede příjemná polní cesta, která i díky stromům připomíná vysokohorskou přírodu. Velmi očekávaným bodem naší procházky je dřevěný altánek stojící u cesty. Je z něj nádherný výhled na Želechovické paseky a Vizovické vrchy, nad kterými se slunce opět prodírá z mraků, z nichž se občas vytratí i pár vloček. Po rychlém občerstvení zahrnující teplý čaj se ubíráme do poslední části výletu.

Altánek s výhledem. To pravé místo pro malou svačinu.

Rychlou chůzí, na hranici Hostýnských vrchů, se snažíme překonat silnici, která je označována jako „slušovická dálnice“ a odbočujeme doprava. Dál už pokračujeme po krásně lesní pěšince. Po chvíli se mezi větvemi objevuje další rozcestí (Na Sýkorce), kolem kterého je stále sníh. Míjíme rozcestník a o pár set metrů dál už stojíme v tmavém lese na začátku (správně spíše na konci) křížové cesty, na Velíkové.

Sníh u rozcestníku Na Sýkorce.

Procházíme kolem jednotlivých zastavení a naši cestu ukončujeme u kapličky, kde se rozprostírá malé posezení. Naše kroky už vedou jen na 150 metrů vzdálenou zastávku MHD a s pohledem na zlatý západ slunce jedeme zpátky do Zlína.

Kaplička na začátku křížové cesty na Velíkové

Kam dál 

Pokud byste si chtěli udělat pořádný celodenní výlet, můžete z Velíkové pokračovat dál po modré či žluté značce až na Troják (ze Slušovic cca 20 km). Nedaleko je také zřícenina hradu Lukov, ke které se z Velíkové dostanete po modré a následně červené turistické značce (necelé 4 km). Kromě prodloužení trasy dál z Velíkové, je možné začít výlet už ve Vizovicích (12 km).

Kde jíst

Během cesty není mnoho možností zastávek na jídlo, takže doporučujeme svačinu (a v chladných měsících čaj v termosce) s sebou. Pokud se ale chcete posilnit ještě před cestou, můžete zkusit restaurace, cukrárnu nebo třeba vinotéku na náměstí ve Slušovicích.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s označením @zlinskoluhacovicko 


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

  • Křížová cesta Velíková: trasa ze Slušovic

V okolí také najdete