5 NEJKRÁSNĚJŠÍCH TIPŮ NA VÝLET ZA ARCHITEKTUROU

Architektonické skvosty nenajdeme jen ve Zlíně, ale také v okolních městech a vesnicích. Připravili jsme pro vás 5 tipů na místa na zlínsku a luhačovicku, která můžete navštívit a obdivovat tady krásu architektury. Od kaple v Březůvkách, přes Jurkovičův dům v Luhačovicích, Pavilon Expo ve Vizovicích až k Památníku T. Bati Ve zlíně 


Zajímá vás architektura Zlínska a Luhačovicka? Mrkněte taky do naší sekce Kam za architekturou


1. Březůvky – Kaple sv. Anežky České

 Kaple sv. Anežky České, Březůvky u Zlína

Moderní architektura, která krásně zapadá do krajiny. To je kaple sv. Anežky České v Březůvkách nedaleko Zlína. 

Obec Březůvky je od Zlína vzdálená 10 km a na jejím jihozápadním okraji najdete kapli sv. Anežky České. Projekt, který byl již dříve navržen, přepracovali Ing. arch. Jaroslav Meluzín a Ing. Vít Kolmačka. Kaple byla vysvěcena v roce 2002, 12 let od posvěcení základního kamene, 4 roky po začátku stavby a získala ocenění Zlatá cihla v kategorii nové venkovské stavby. Výlet můžete spojit i s návštěvou mše. Ta je jednou za 14 dní ve středu 17:30 (každý sudý týden).

 

2. Luhačovice – Jurkovičův dům

Jurkovičův dům LuhačoviceMalebnost Luhačovic z velké části stvořily právě Jurkovičovy stavby. Mezi nimi také Jurkovičův (dříve Janův) dům v samém centru Lázní. 

Lázeňský dům, nyní Hotel Jurkovičův dům, vznikl z přestavby Janova domu už na počátku 19. století. Nachází se v lázeňském centru Luhačovic poblíž budovy Vincentka a navrhl jej slovenský architekt Dušan Jurkovič. Aktuálně je to památkově chráněný objekt navržený na národní kulturní památku. Kromě Jurkovičova domu můžete navštívit také další místa, která Jurkovič navrhl, např. vily Vlastimila, Valaška a Jestřabí, lázeňský dům Chaloupka nebo Říční a sluneční lázně. 


Náš tip: architektura Luhačovic je úžasné dobrodružství. Poznáte ho lépe díky brožurce Tady pramení architektura, kterou mají v IC. Vyzvedněte si tam taky Příběhy domů a vil, knížku, která vás provede po slavných vilách Luhačovic, a která vyšla ve skvělé edici Prameny. 


 

3. Vizovice – Pavilon expo 2015 – KOMA Modular


Pavilon Expo Koma Modular VizoviceVelkou výhodou modulární architektury je možnost ji rozebrat a zase složit na jiném místě. Český pavilon Expo 2015 se tak mohl z Milána hravě vrátit domů do Vizovic. 

Vizovická firma, která se zabývá modulární výstavbou, byla založena v roce 1992. Velkým úspěchem byl zisk několika ocenění v rámci světové výstavy EXPO 2015. Na této výstavě byl Český pavilon, jehož architekty jsou Chybik+Kristof. Právě Český pavilon je od roku administrativní budovou v areálu KOMA Modular. Po domluvě se lze podívat i dovnitř. 

Jak to vypadá uvnitř se můžete mrknout v našem článku Pavilon Expo ve Vizovicích

4. Zlín – Památník Tomáše Bati 

Památník Tomáše Bati ve ZlíněPamátníku Tomáše Bati se také říká zářící krystal. Uvnitř téměr prázdného interiéru najdete řadu symbolických prvků, a také letadlo Junkers, ve kterém T. Baťa v roce 1932 zahynul. 

Památník Tomáše Bati, který navrhl známý architekt František Lýdie Gahura, byl otevřen v roce 1933. Od r. 1954 byl využíván Filharmonií Bohuslava Martinů a Krajskou galerií výtvarného umění pod názvem Dům umění. Projekt ještě nedávné obnovy památníku navrhl Ing. Petr Všetečka. V květnu roku 2016 byl slavnostně otevřen. Při prohlídce si můžete mimo jiné prohlédnout letoun Junkers F 13, ve kterém zahynul Tomáš Baťa. Od listopadu do dubna je prohlídka každou celou hodinu ve středu, pátek, sobotu a neděli. 

O Památníku jsme napsali článek Památník Tomáše Bati: Výjimečnost prázdnoty


5. Zlín – Gahurův prospekt 

Gahurův Prospekt ZlínGahurův prospekt měl od začátku sloužit k odpočinku tisícovek zaměstnanců Baťova koncernu. Po povedené revitalizaci studia ellement architects se jeho původní funkce zase vrátila a Zlíňáci tu velmi rádi tráví letní odpoledne. 

Jen pár kroků od Památníku Tomáše Bati se můžete zastavit u Gahurova prospektu. Dle názvu je jasné, že jeho autorem je také František Lýdie Gahura. Od roku 1931 se prostranství rozvíjelo až do dnešní podoby. Dolní část byla v roce 2011 obohacena o chodníky zapuštěné do terénu. Tento prostor můžete využít jak k pohybu, tak odpočinku přímo v centru Zlína. Více informací si můžete přečíst také v článku Gahurův prospekt.  

Zlínský architektonický manuál a tipy na další místa

Každé místo můžete navštívit jednotlivě a projít si i jeho okolí nebo, jako my, můžete objet všechna místa během jednoho dne. V Březůvkách se můžete vydat na Naučnou stezku Pod Starým Světlovem, v Luhačovicích se projít po kolonádě a okolí lázníVe Vizovicích je možné navštívit Zámek Vizovice nebo se projít po okolních naučných stezkách Vizovické prameny a Vizovické vrchy. Při návštěvě Zlína doporučujeme použít famózní Zlínský architektonický manuál a vydat se na prohlídku města. V roce 2021 také odstartovaly komentované prohlídky Zóna Zlín s místními průvodci. 


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

  • 5 NEJKRÁSNĚJŠÍCH TIPŮ NA VÝLET ZA ARCHITEKTUROU

V okolí také najdete