S dětmi od mlýna ve Štípě na Biofarmu Juré

Kam s dětmi na procházku a něco dobrého? Vyrazili jsme na výlet od větrného mlýna u Štípy na Biofarmu Juré. Cesta začíná u malebného mlýna, vede přes naučnou stezku Hvozdná a na konci vás čeká odměna v podobě dobrot v novém Bistru Pod Sadem kousek od Biofarmy Juré. 

  • Start: Štípa, Na Větřáku
  • Cíl: Biofarma Juré
  • Délka: 4 Km
  • Mapa trasy zde
  • Vhodné i pro děti, vhodné pro kočárky

Místo k zaparkování jsme našli u křižovatky „U větřáku“ nacházející se přibližně 200m od mlýna. Zvolíte-li jako dopravní prostředek autobus, doporučujeme dojet do Hvozdné, odkud pozvolným stoupáním dojdete po cyklostezce č. 5036 až ke zmíněné křižovatce. Další variantou je jet „emhádéčkem“ ze Zlína do Štípy a odtud si vyšlápnout asi 1 km pěšky k mlýnu do nadmořské výšky 340m. Nejen z důvodu nemalého převýšení, ale také proto, že přibližně polovina trasy ze Štípy vede po hlavní silnici, doporučujeme volit s dětmi spíše přístup od Hvozdné. Upravíme-li výrok Václava Kopty alias Radka z filmu Sněženky a machři: „Ze Štípy je to sice blíž, zato horší cestou!“

Větrný mlýn ve ŠtípěMlýn Větřák ve Štípě pochází z 19. století. 

Náš výlet tedy začínáme u mlýna zvaného Větřák, který je jedním z nejmenších větrných mlýnů holandského typu u nás a je jedinou takovouto dochovanou památkou v okrese Zlín. Byl postaven štípským občanem Kristiánem Kovářem v letech 1858-60. Zakladatel mlýna byl prapradědečkem současného majitele, pana Procházky, který nyní ve mlýně pravidelně a rád vítá návštěvníky.

Větrný mlýn ve Štípě

Pan Procházka je prapravnukem původního majitele mlýna.

Budova má válcovitý tvar o průměru 6m a celková výška mlýna je 8,2m. V přízemí zkoumáme kromě pily a kovadliny také výplně do lopatek, které jsou vyrobeny ze štípaného modřínového dřeva. O patro výš se kocháme mlecím zařízením a starší kusy z naší skupinky vzpomínají, kdy a kde naposledy viděly váhu decimálku. Ti, kteří netrpí závratěmi a troufnou si po žebříku až do nejvyššího patra, jsou odměněni pohledem na unikátní konstrukci, díky které lze celou střechou mlýna otočit do požadované polohy dle směru větru.

Mlýn si můžete prohlédnout od shora dolů. Uvidíte původní vybavení i mechanismy. 

Naposledy se tu mlelo obilí v době druhé světové války, proto tu nic neklepe ani nerámusí jako ve filmu Na samotě u lesa. Můžeme si tak v klidu poslechnout povídání pana domácího až do konce. A až si pojedete mlýn prohlédnout na vlastní oči, nezapomeňte se zeptat, jak dopadla koza, kterou pan Procházka jako kluk přivázal k jedné z mlýnských lopatek, ve kterém muzeu byste našli model štípského mlýna nebo jestli tady straší. Prohlídku je třeba si předem rezervovat na tel. 602 779 061.

Po prohlídce mlýna směřujeme zpět ke křižovatce „U Větřáku“ a odtud se po zelené značce vydáváme směr Pohančisko a Zlín-Příluky. Chvíli bude naše trasa kopírovat naučnou stezku Hvozdná, jejíž informační tabule jsou plné zajímavostí z okolí. Terén je zde velmi nenáročný, rovinatý a ideální pro rodiny s dětmi.

Procházku od mlýna zvládnou i menší děti. 

Po přibližně 1,5 km se dostáváme k rozcestí u Svatého obrázku k naučné tabuli s číslem 9 – Paseky. Z rozcestí i z blízkého posedu se nemůžeme nabažit krásných výhledů na Hostýnské vrchy, ale jsme zvědaví, co nás na cestě čeká dál, a tak pokračujeme po zelené po lesní cestě.

Necelého půl kilometru nás dělí od prvního přístřešku a panelů informujících třeba o obnově studánek na Hvozdné nebo zajímavou formou motivující děti ke sbírání plodů, listů, kůry nebo jehličí různých stromů v lese. Na tomto zastavení nacházíme také venkovní posilovnu, kde se snažíme vybít energii v duchu olympijského hesla „Rychleji, výše, silněji“! Je-li vám však bližší heslo Haliny Pawlovské „Nejlepší sport je kafe a dort!“, tak to si musíte na jeho naplnění ještě chvíli počkat.

Po cestě potkáte hned několik stanovišť s dětskými hřišti. 

Od prvního hřiště k druhému to máme přibližně kilometr. Vítají nás otočné dřevěné piškvorky, dozvídáme se za jakou dobu se v přírodě rozloží různé typy odpadků, a tělo si opět protahujeme na lezecké stěně, klasické houpačce a děti se nakonec uvelebují v hnízdě (houpacím kruhu). Ke třetímu hřišti nás stále doprovází zelená turistická značka, která vede příjemně rovinatou lesní cestou. Tady se člověk opravdu zklidní a zrelaxuje.

 

Ani se nenadějeme a po 800 metrech se ocitáme v Lesoparku na Jurém. Ten byl vybudován v roce 2017 za podpory SZIF a z iniciativy majitelů blízké farmy Lenky a Tomáše Vránových.

 

Lesopark Na Jurém, už se blížíme ke konci cesty. 

Objevujeme soubor přibližně dvaceti prvků vytvořených z akátového dřeva. Především hrací a sportovní prvky berou děti útokem! V lese se sportuje vlastně úplně samo a na nějakou únavu si v tu chvíli malí ani velcí ani nevzpomenou!

 

Na rozlehlé ploše se nachází několik informačních tabulí, kde se příjemnou formou seznamujeme s lesními zvířaty. V poučných textech objevujeme nejednu zajímavost – například co znamená slovo brtnictví, kolikrát za minutu mávne včelka křídly, kdo je lesní stráž nebo co jsou to „slechy“. Když budete pozorní, možná najdete jako my malovaný kamínek. Nezapomínejte se však při vaší návštěvě koukat nejen před sebe, kolem sebe, ale i pod sebe! Možná také najdete slunící se mravenečky nebo celá mraveniště.

 

Od Lesoparku na Jurém je to po úzké cestičce kolem elektrického ohradníku už jen kousek k Biofarmě Juré. Děti hned na první pohled nadchne místní dětské hřiště s poetickým názvem Jablíčko, kde si mohou vyzkoušet lanovou stezku, skluzavku, zvonkohru, houpačku nebo se vyřádit na pískovišti.

 

Na farmě je otevřeno o sobotách a nedělích a často i svátcích od 10 hodin přibližně do 17:30/18:00 hodin. V hospůdce přiléhající k dětskému hřišti si můžete dát chleba se sádlem, nakládaný hermelín, pivo, rozlévaný mošt nebo kávu. Rozhodně doporučujeme vzít si domů na ochutnávku některé z místních bioproduktů – sušená jablíčka, švestky, hrušky, rajčata, domácí džemy, povidla nebo těstoviny různých barev a tvarů. A pokud se vám tu zalíbí a nebudete děti moct nalákat na cestu domů, třeba budete mít štěstí a na farmě bude zrovna volný pokojík k přespání. Tady budou jistě dávat lišky dobrou noc…

 

Z farmy máte možnost vydat se buď zpět k autu na parkoviště u štípského mlýna nebo kolem výběhů krav, koz a ovcí do Zlína-Lůžkovic. My ještě pokračovali asi 1,5km z kopce dolů, protože jsme byli zvědaví na loni v říjnu otevřené Bistro Pod Sadem . Nedaleko najdete zastávku Průmyslová zóna točna, odkud vás trolejbus č. 11 zaveze až do centra Zlína.

Majitelé Biofarmy Juré vytvořením Bistra dali možnost ochutnat čerstvé pečivo, výbornou kávu, slibované dortíky, domácí mošt nebo bioprodukty i těm, kterým se nebude chtít vyšlápnout si až na farmu. Aktuální informace a nabídku (včetně poledního menu) sledujte na Facebooku Bistra Pod Sadem


Tento výlet byl opravdu super! Nenáročný terén je vhodný pro rodiny s dětmi, s odrážedly, s kočárky, ale klidně i s pejskem. Hřiště se nachází opravdu „na každém kroku“ a pomáhá dětem zapomenout, jak je vlastně hrozně bolí nožičky. To dává konečně i dospělým šanci si výlet opravdu užít. 


Připravila

Veronika Kuklová

,,Odjakživa mě bavilo cestování, toulání, poznávání nových míst. Milovala to moje babička, vedli mě k tomu mí rodiče a i já svoje dcery ráda a často někam "tahám". A zdá se, že i ony budou rády v této rodinné tradici pokračovat. Konkrétní místa ale tvoří především lidé a při objevování Zlínska a Luhačovicka mě fascinuje, jak zde lidé byli a jsou zajímaví a kreativní... Krásná zdejší krajina je jistě pro všechny velmi inspirující." 

Veroniku je také autorkou toulavých procházek pro děti Procházka s tajenkou. 

Fotky: Veronika Kuklová a Pavla Večeřová

  • S dětmi od mlýna ve Štípě na Biofarmu Juré

V okolí také najdete