Zlín: cihlové město na víkend

Zlín je unikát, který by měl každý alespoň jednou v životě navštívit. My, co tu bydlíme, jeho zvláštní krásu milujeme. Milujeme toulání staletým továrním areálem, milujeme baťovské domečky na stráních kolem továrny, kde se v létě griluje na zahrádkách, milujeme parky, ve kterých se dá prosedět celé léto. Pojďte si naše cihlové město objevit i pro sebe. 

Kde se tu Zlín vzal? 

Když na konci 19. století přišli sourozenci Baťovi do Zlína, bylo to poklidné valašské městečko. Průmyslová revoluce, kterou tu vizionář Tomáš Baťa rozpoutal ale úplně změnila ráz ospalého maloměsta. Vyrostly tu nejmodernější továrny, pro dělníky z pasek tu byly k dispozici vlastní domy s tekoucí vodou a splachovacím záchodem, byl tu propracovaný systém úplně všeho, co lidský život zahrnuje - od školství přes organizaci práce až po trávení volného času. 

Továrny Baťa stavěl před sto lety. Dnes se povedlo řadu z nich krásně revitalizovat a vdechnout jim život. Na platofmě 14 15 Baťův institut se dělají koncerty, v bývalých fabrikách sídlí muzeum, knihovna i Krajská galerie. 

Právě díky tomu je dnes Zlín unikátem, jakých na světě není. Jeho srdce tvoří tovární areál postavený z červených cihel na přehledném rastru, aby se v číslování budov každý vyznal. Obklopují ho zalesněné čtvrti dělnických domků, které dnes patří k nejstylovějšímu a nejmilovanějšímu bydlení ve městě. Patří sem ale také architektonické unikáty, mezi kterými jsou ředitelské vily nebo skleněný Památník Tomáše Bati zářící nad městem. A aby stranou nezůstal ani střed městem, patří k dnešní geniální atmosféře Zlína také městské parky a prospekty, které jsou navrženy tak, aby se v nich dobře sedělo. 

Baťův mrakodrapBaťův mrakodrap, 21. budova. Svého času druhá nejvyšší budova v Evropě plná technických vychytávek a vymožeností, jako je kanceláře ve výtahu, páternoster nebo na tehdejší dobu propracovaná vzduchotechnika. 

Industriál v Továrním areálu

Pochopit celý Zlín za jediný víkend dá spoustu práce. Začít byste ale měli na místech, které Zlín udělaly Zlínem - v Továrním areálu. První kroky vás nejspíš povedou do krajského infocentra a do Muzea jihovýchodní Moravy ve 14 15 Baťově institutu. Tady se toho dozvíte spoustu o tom, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka. Pokračujte do 21. budovy, domluvte si projížďku pojízdnou kanceláří ve výtahu a podívejte se na cihlové město pěkně z výšky 16. etáže (a jeďte páternosterem, samozřejmě). Nevynechejte ani Infopoint baťovského bydlení nebo Památník T. Bati. 

Tomáš Baťa obdivoval Ameriku. Z některých úhlů je to na Zlíně poznat. 

Jestli budete mít trochu času navrch, zatoulejte se v Továrním areálu taky mezi starší budovy směrem k městské části Prštné. Objevíte tady svět, který už všude jinde dávno zanikl. 


Podrobněji jsme o tom, co ve Zlíně vidět na baťovské téma psali v článku Baťovský Zlín: Co musíte vidět? 


Kam na kafe a jídlo? Když už budete ve Svitu, jak se továrně dodnes říká, rozhodně se tu zastavte do některé ze stylových kaváren. Vřele doporučujeme Jedním tahem, Kavárnu Továrnu nebo Jamai Café Jednadvacítka na střeše Baťova mrakodrapu. 

Kam ještě vyrazit? Baťa se samozřejmě neomezil jen na zlínské údolí. Baťovské domky a továrny byste našli v enklávách po celém světě. Co ale stojí za to prozkoumat je čtvrť Baťov v Otrokovicích. Podrobné informace před návštěvou vám poskytne stezka ZAM Zlín nebo náš blogový článek Baťovské Otrokovice - svět plný úžasných vynálezů a objevů Projděte se také kolem areálu TOMA, kde najdete industriální atmosféru jako vyšitou. 

Nebojte se zatoulat mezi tovární budovy. Po ráno nebo v podvečerním slunci je to zážitek. 

Ředitelské vily, památník a všecka ta krásná architektura

Jestli si ujíždíte na krásné architektuře, tak ve Zlíně je toho spousta, co musíte vidět. Jsou tu ředitelské vily, jsou tu dělnické kolonie a jejich neopakovatelná atmosféra, je tu kolektivní dům, je tu prosklený Památník Tomáše Bati, jsou tu experimentální domky, které měly najít nejlepší způsob ubytování velkého množství lidí ve městech. 

Udělat si o Zlíně představu můžete nejlépe z terasy 21. budovy, odkud budete mít jako na dlani, továrnu, obslužnou čtvrť s obchodním domem i baťovské domky. 

Pár dní ve Zlíně na to všechno sice stačit nebude, ale pojďme si vyjmenovat alespoň pár největších pecek, vy už si pak vyberete sami: 

A pak ještě kousek za rohem: 

Baťovské domky ve čtvrti Letná, jak je uvidíte ze 16. etáže Baťova mrakodrapu. 

Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování. Abyste na to nebyli sami, vezměte si do ruky skvělého průvodce jménem Zlínský architektonický manuál, kde najdete podrobně popsané všechny objekty, ale taky vytipované stezky po tom, co vás zrovna bude zajímat. 


Náš tip: Objednejte se také na procházku Zóna Zlín


Na jídlo do parku i do továrny

O program by, myslím, bylo postaráno, ale nechcete se přece strhnout, že? Proto je potřeba najít si i chvilku, kdy si prostě půjdete jenom odpočinout a v klidu pozorovat, jak to ve Zlíně žije. 

Kam na brunch?

Snídaně je základ! Na brunch běžte do Bistrotéky Valachy, stavte se do Jedním tahem v továrním areálu, dejte si wafli v Kafecu nebo si vyberte některou z kaváren a bister. 

Kam na jídlo? 

Pro ty, kdo rozhodně dávají přednost jídle u stolu v dobré restauraci je tu třeba Bistrotéka Valachy nebo úžasná a luxusní La Villa. Jestli ale rádi objevujete, zajděte si do některého z malých bister, která tu jenom kvetou. Vřele doporučujeme Bůrger Zlín, Pholévkárnu, Comic Cone Food Truck, Na špagety kousek od nádraží nebo klidně vegetariánský Prašád. Nahoře nad městem byste ještě potkali sezónní Bistro U dálnice a v Bojkovicích skvělé Bistro Na Kopci. 

Kam na kafe? 

Tak snad abyste se připravili na kofeinový šok, co? Ve Zlíně totiž máme: Pikolu, Kafö, Jedním tahem, NaKafe, Malou scénu,  Kafec, Velkokavárnu Gulliver, Ebe Café na Mladcové, Supréme v Malenovicích nebo tradiční Archu na náměstí. A objevují se pořád nové a nové. Všechny je najdete tady. 

Kam do baru? 

No, přiznáme se, tohle ve Zlíně není naše úplně nejsilnější stránka. Ale pár dobrých tu máme! Rozhodně zkuste Leaves Lounge Zlín. Na pivo se chodí do Zelenáčovy šopy, na Nový svět nebo do Indiána, u Máců mají zase poctivou biergarten. 

Zevlování v parku nebo radši procházku po galeriích? 

Ano, to slovo zevlování nemá zrovna nejlepší konotace, ale co jiného byste chtěli dělat v krásně opraveném Parku Komenského? Prostě si tady dáte burger, objednáte si pivo nebo kafe, ležíte na trávě a koukáte, jak se kolem vás děje život. Skvěle to jde taky na Gahurově prospektu nebo v parku okolo Zámku. 

Kdo by měl kultury a poznávání málo, může ještě vyrazit na svou vlastní malou Gallery Tour. Ve Zlíně funguje hned několik galerií, a záleží jenom na vás, jestli dáváte přednost klasickým institucím nebo se chcete mrknout do galerie na zastávce nebo v garáži. 

Kde bydlet? 

Jestli chcete zkusit bydlení Baťovských mladých mužů, mohl by vás zajímat Hotel Tomášov. Jinak ale doporučujeme také Interhotel Zlín nebo Hotel a restrauraci  Baltaci. Zkuste taky Pár pokojů microhotel, poohlédněte se na Airbnb, jestli není volný nějaký baťovský domek nebo se ubytujte v loftových apartmánech Vita Sana přímo v továrním areálu. 

Takhle bydlí Zlíňáci. Pikniky a grillovačky na zahrádkách baťovských domků jsou tu na dením pořádku. 

Líbilo? Tak příště ještě: 

Jestli jste do Zlína přijeli z Jižních Čech nebo z Prahy, může tohle město působit jako velká exotika. Jestli mu ale dokážete otevřít svou mladou duši, uvidíte, že si vás svými červenými cihlami získá. Napříště pak můžete vyrazit do Luhačovic nebo můžete zajet až do divočiny Bílých Karpat. A to teprve něco uvidíte. 


Výlet připravila

Lenka vaculínová

Na světě ji zajímá úplně všechno, a taky vám o tom na Zlínsku a Luhačovicku už nějakou dobu píše. Objevuje příběhy lidí a míst a vypráví je v článcích nejen na Zlínsku. Miluje architekturu, kavárny, 21. budovu ve Zlíně, Pláňavy a Park Komenského. 

  • Zlín: cihlové město na víkend

V okolí také najdete