Cyrilometodějská stezka: Žítková - Uherské Hradiště

Cyrilometodějská stezka je síť čtyř dálkových tras, jejichž cílem je Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České Republice. Tyto trasy vedou místy historicky spojeny s postavami věrozvěstů Cyrila a Metoděje společně s dějinami Velkomoravské říše. Celá délka stezek měří přes 500 kilometrů. My jsme si vybrali úsek ze Žítkové do Hradiště. 

  • Cíl výletu: Uherské Hradiště
  • Start: Žítková
  • Převýšení: 1095m
  • Délka trasy: 54km
  • Doba výletu (odhadem): 16h
  • Mapa: Tady

Prošlápli jsme pro Vás část trasy vedoucí ze slovenské Skalky u Trenčína až na Velehrad. Celková trasa měří více než 85km, my své 53km putování začali na hranicích se Slovenskem, v Žítkové, v malebné krajině žítkovských bohyní.

Žítková Zlínsko a Luhačovicko Cyrilometodějská stezka

Rána jsou na Žítkové křehká a krásná. Vyrazte brzo, ať je stihnete. 

Zde se vyplatí být brzo ráno a nasát kouzelnou atmosféru tohoto čarovného místa už s prvními paprsky slunce. Díky své rozlehlosti a někdy i opuštěnosti si krajina doposud zachovala svůj výrazový prostředek v původní podobě samot a polosamot. Obdivovat můžete lidovou architekturu roubenek a salaší s širokým rozhledem do krajiny.


Víc o Cyrilometodějské stezce a putování po ní najdete na webu www.putujmebezhranic.cz


Ze Žítkové se po 12km dostanete do Bojkovic kde po vydatném obědě doporučujeme odpočinek na louce nad kostelem s výhledem na zámek Nový Světlov. Prohlídky zámku se konají vždy o víkendu v sobotu a v neděli od 10 do 16h.

Nový Světlov Zlínsko a Luhačovicko Cyrilometodějská stezka

Zámek Nový Světlov u Bojkovic je dnes soukromým hotelem, na prohlídku starého paláce, kaple a zámecké věže ale můžete každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. 

Odtud už je to kousek do Luhačovic, kde jsme v cíli našeho prvního úseku. Ideální čas si zde dát odpolední a podvečerní procházku nejen kolonádou a načerpat energii pramenů. A doporučujeme se tady také ubytovat na noc

Kolonáda Luhačovice Zlínsko a Luhačovicko

Luhačovice. Zastavte se tady a ochutnejte na své cestě všechny luhačovické prameny. 

Další úsek cesty měří 32km a provede nás nádhernými výhledy a pestrými smíšenými lesy. Cestou narazíte na malebnou Přírodní památku Polichno, která svým pastvinatým charakterem je klíčová pro výskyt kriticky ohroženého motýla bourovce trnkového. Za zmínku také stojí naučná stezka Maršov, která vám povypráví o pohnuté historii této vesničky. 

Maršov Zlínsko a Luhačovicko

Maršov, vesnička, která před 50 lety kvůli sesuvům půdy málem zmizela z mapy. Víc o tom v našem článku Maršovskou stezkou k pohnuté historii obce

Na své pouti narazíte na řadu památných stromů spojené s příjemným posezením jako je to třeba u Hrušky za Jánem kousek za Pašovicemi. Odtud je to také kousek k Mohylovým hrobům z keltského období.

Zlínsko a Luhačovicko Cyrilometodějská stezka

Hraniční kámen na Cyrilometodějské stezce. 

Kousek od Hradiště nás čeká rozhledna Rovnina, kdy za dobrého počasí budete mít Hradiště jako na dlani. V Uherském Hradišti naše putování také končí, ale určitě Cyrilometodějskou stezky brzy dokončíme. Stojí za to.

Cyrilometodějská stezka Zlínsko a Luhačovicko

Co vidět cestou? 

 


Výlet připravil

Jan zainer

Mou inspirací je místo, kde žiju. Ačkoliv s rodinou milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl. 

Honza je designér, grafik a fotograf. Spolu se svou ženou Kristýnou Fuksovou tvoří skvělé věci, které můžete vidět na jejich Facebooku

 

  • Cyrilometodějská stezka: Žítková - Uherské Hradiště

V okolí také najdete