Na kole z Vizovic po baťově nedokončené železnici

Podhůřím Vizovických vrchů měla kdysi vést železnice, která by spojila Vizovice s Valašskou Polankou. Vlaky tudy sice nikdy neprojely, v krajině však zůstaly železniční náspy, tunely a mosty, po kterých se teď vy můžete projet na kole. 

S rozvojem své obuvnické firmy přemýšlel Tomáš Baťa také o dopravě logistice, která by propojila Zlín se zbytkem světa. Součástí propracovaného systému vodních, železničních, silničních i leteckých tras měla být železnice, která měl propojit Zlín s Horní Lidčí a odtud dále s vlakovou dopravou na Slovensko. Tato dráha se začala stavět v roce 1934, nebyla však nikdy dokončena. Na její trase jsou však dodnes patrné železniční náspy, těleso samotné trati, podjezdy a tunely. Vy se tudy můžete projet na kole a obdivovat malé valašské vesničky pod vámi. 

Kam na kolo Zlín, Vizovice, Vizovické vrchyBaťova nedokončená železnice nad Ublem

Z Vizovic si to namiřte po modré turistické směrem na Chrastěšovský podjezd a napojte se na trasu Baťovy nedokončené železnice. Po krásné rovinaté pěšince tudy dojedete až do Lutoniny a Jasenné, kde se můžete zastavit u Mikuláštíkova fojtství. Fojtství je nejkrásněji zachovanou roubenkou u nás. Kdysi tu žil fojt neboli starosta Jasenné. 

Kam na kolo Zlín, Vizovice, Vizovické vrchyMikuláštíkovo fojtství - patrová roubenka s pavlačí, kde kdysi bydleli jasenštší fojti. Dnes ve správě Muzea v přírodě Rožnov pod Radhoštěm. Otevření pro veřejnost se chystá. 

Z Jasenné pojedete po uzoučké asfaltce, která dnes v těchto místech kopíruje trasu Baťovy dráhy. Pod vámi se otevře výhled na zahrádky a pastviny, projedete na tunelem Ublanka v Uble, za kterým už Baťovu dráhu opustíte a vydáte se po silnici na Bratřejov.

Kam na kolo Zlín, Vizovice, Vizovické vrchyTunel uBlanka v Uble. Trasa vede nad ním, takže jestli si ho chcete prohlédnout, nezapomeňte v Uble zastavit. 

Svačinu si můžete dát u bratřejovského přístřešku za vsí a pak pokračovat do Lhotska a zase zpátky do Vizovic. Tady vřele doporučujeme stihnout ještě prohlídku vizovického zámku nebo po cestě nakouknout do pavilonu EXPO Milano 2015, které najdete v areálu Koma Modular.

Kam ještě vyrazit

  • Na kole z Vizovic po baťově nedokončené železnici

V okolí také najdete