Z Vizovic na Vartovnu na trekovém kole

Kdo vlastní trekové kolo a nechce se mu kodrcat lesními terény, může se na rozhlednu Vartovna vypravit delším okruhem přes Všeminu. Cestou zpět se pak můžete zastavit u Mikuláštíkova fojtství nebo se projet trasou nedokončené baťovy železnice. 

Trasa začíná přímo ve Vizovicích na náměstí. Mimochodem, kdybyste sem chtěli jet vláčkem, není nic jednoduššího, než v Otrokovicích nastoupit na lokálku a dojet až do Vizovic. Šlápněte do pedálů, na začátku vás čeká celkem frekventovaná cesta, ze které kousek za náměstím odbočíte směrem na Chrastěšov. Hned za ním se můžete podívat, jak vypadá bývalý testovací polygon v Deštné. V roce 1985 ho tu vystvěli pro testování rally vozů Audi. 

Kam na kolo Vizovické vrchy, Vizovice, ZlínVizovické vrchy na křižovatce Hranice - Rozcestí. Nádherné výhledy odtud vedou do Liptálu a na okolní paseky. 

Z Dešné pokračujte na Všeminu a vyšlápněte si až k rozcestníku Hranice - Sedlo. Tady už můžete odbočit z asfaltky na pěknou polní cestu, která vede kolem vysílače Na Strážích, kolem osady s miloučkým názvem Spálíky až na rozhlednu Vartovna. Otevřená je celoročně. 

Rozhledna Vartovna, Kam na kole Vizovické vrchy, Zlín, VizoviceRozhledna Vartovna a výhled jen pro ty, kdo nemají závratě

Z Vartovny sjeďte na Syrákov (nebo na Sirákov, protože jsme se ještě dodnes neshodli, jak se mu vlastně správně říká). Čeká vás pěkný sešup dolů serpentýnami. Jen pozor, i tady jezdí dost aut. Dole pod kopcem začíná krásná obec Jasenná, ve které najdete Mikuláštíkovo fojtství. Je to nejlépe dochovaná patrová roubenka s pavlačí na Valašsku a až do nedávna ji vlastnili potomci fojta Mikuláštíka, který ji tu nechal vystavět. Dnes je ve správě Valašského muzea v přírodě a brzy se bude otevírat veřejnosti. 

Mikuláštíkovo fojtstvíMikuláštíkovo fojtství v Jasenné. Takhle kdysi bydleli fojti na Valašsku. 

Mikuláštíkovo fojtství Jasenná, Kam na kole Vizovické vrchy, Zlín, Vizovice

Na konci Jasenné odbočte po modré na torzo nedokončené baťovy železnice. Baťa jí chtěl kdysi spojit Vizovice s Valašskou Polankou. Na stavbu samotné dráhy nedošlo, ale zůstalo tu po ní torzo násypůl mostů a podjezdů, které dnes slouží pěším, cyklistům i motoristické dopravě. Bezpečně vás dovede až na okraj Vizovic, kde už to znáte ze začátku výletu. 

Baťova nedokončená železnice, Kam na kole Vizovické vrchy, Zlín, Vizovice

Baťova nedokončená železnice měla vést z Vizovic do Valašské Polanky. Dnes po ní zůstalo torzo dráhy, mosty a nadjezdy.  

Kam dál vyrazit? 

  • Z Vizovic na Vartovnu na trekovém kole

V okolí také najdete