Pěšky na lovecký zámeček Antonstál

Projděte s námi cestu přes dech beroucí výhledy ze štítenských Pláňav až na vrchol Javorník a poznejte ukrytý lovecký zámek Antonstál usazený do divočiny karpatských lesů.

  • Cíl výletu: Vlárský Průsmyk
  • Start: Brumov-Bylnice
  • Převýšení: 936m
  • Délka trasy: 20,3km
  • Doba výletu (odhadem): 7h

 

Celý výlet začínáme na vlakovém nádraží "Bylnice" v Brumově Bylnici, odkud půjdeme až na vrchol Javorník 783m po modré značce přes pláňavské pastviny. Zde můžeme obdivovat panoramatické rozhledy do českých i slovenských koutů Bílých Karpat. Je to krásný příklad pestrosti krajiny s prolínáním zahrad, políček a starých sadů, ve kterých můžeme narazit na staré odrůdy ovocných dřevin skvěle adaptabilní na místní podmínky. Takhle vypadají karpatské stráně. 

Samoty na štítenských Pláňavách.

Z Pláňav už je to jen kousek na vrchol, odtud toho sice moc neuvidíte, zato určitě oceníte krátký odpočinek ve stínu lesa. Zhruba po 5km narazíte na památník pádu bombardéru B-24 Liberator, který zde byl sestřelen 17. 12. 1944 při letecké bitvě nad Moravou. Na našem blogu máme výlet také po stopách této události

Pomník letecké bitvy v Šanově. 

A to už je jen kousek k loveckému zámku Antonstál. Historie zámku je spjata s historií Brumovského panství, které se zde nacházelo od 13. století. Samotný zámek byl vybudován v letech 1937-1943 rodinnou pivovarníka Antona Drehera patřící k nejbohatším lidem tehdejšího Rakouska – Uherska. Zámeček Antonstál dostal podobu podle návrhu architekta Augustína Danielisa. V padesátých letech 20. století byl zámek zkonfiskován státem a byla tu zřízena učňovská škola pro dřevorubce. V současné době je zámek pod správou Lesů Slovenské republiky. V samotném areálu najdete řadu zastavení a zajímavých informací nejen o zdejší krajině.

Antonstál nechal na pomezí Slovenska a Moravy postavit pivovarník Antonín Dreher v 50. letech. 

Odtud Vás čeká cesta 8km do Vlárského Průsmyku, kde náš výlet pro dnešek zakončíme. Pohlídejte si, kdy ze zastávky "Brumov-Bylnice, Sidonie, Vlára žel.st." jezdí autobus zpět.

Památník pádu bombardéru B-24 Liberator


Výlet připravil

Jan zainer

Mou inspirací je místo, kde žiju. Ačkoliv s rodinou milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl. 

Honza je designér, grafik a fotograf. Spolu se svou ženou Kristýnou Fuksovou tvoří skvělé věci, které můžete vidět na jejich Facebooku

  • Pěšky na lovecký zámeček Antonstál

V okolí také najdete