3 dny na kole ve Zlíně a okolí

Zlín. Město postavené z červených cihel, které leží až na samém východě Česka. Je odtud blíž do Trenčína než do Prahy a místní atmosféra je nezapomenutelná. Z baťovských továrních budov se stává nová městská čtvrť plná života, léto tráví Zlíňáci v parcích nebo grilováním na zahrádkách mezi malinkými červenými baťovskými domečky rozesetými po stráních kolem. Vezměte kolo a přijeďte objevovat Zlín a jeho okolí. Ráno na výlet a večer pěkně do baru, do galerie nebo do kavárny. 


Stáhněte si brožuru: 25 výletů Kam na kolo na Zlínsku a Luhačovicku (PDF) 


Kam na kole Zlín a okolí, 3 dny na kole Zlín, Prodloužený víkend na kole ve ZlíněObchodní dům a Gahurův prospekt. Skvělé jídlo, krásná architektura. Tahle vypadá Zlín. 

1. den Projížďka lesem na hrad a na pivo

Do Zlína se dá dojet vlakem, autem i busem. Ubytujte se v Hotelu Zlín přímo v centru města, který byl postaven v roce 1933 podle návrhu Miroslava Lorence a Vladimíra Karfíka. Jeho železobetonová konstrukce kopíruje rastr zlínských továrních objektů a budete odtud mít všechno pěkně po ruce. Doporučujeme ale také krásný Hotel Baltaci Atrium nebo Hotel Tomášov, který se nachází v bývalé baťovské škole bílých límečků. Hrad Malenovice, prodloužený víkend ve Zlíně na koleHrad Malenovice, jen pár kiláčků od Zlína najdete tohle krásné místo, ke kterému vede z centra Zlína lesní cesta. Pod hradem je taky Pivovar Malenovice

Jestli vám zbyla ještě trocha času do setmění, sedněte na kolo hned u Obchodního domu a vyrazte na krásnou trasu Zlínské Padesátky. Název by vás mohl trochu zmást, ale jde o 15 kilometrový okruh, který závodníci jezdí několikrát dokola. Vám ale možná bude stačit jedna jízda, která vás zavede přes Tlustou horu a Areál zdraví až k branám Hradu Malenovice a do Pivovaru Malenovice na Zlínského švece. 

Večer doporučujeme dát si večeři v Bistrotéce Valachy nebo si zajít na burger do Parku Komenského ve Zlíně


Přečtěte si taky článek Baťovský Zlín a co musíte vidět, ať vám neuteče ani kousek zlínské architektury a míst, která stojí za to. 


2. den ze zlína do Vizovic, do Zoo Zlín a na hrad Lukov

Na celodenní výlet doporučujeme vyrazit pěkně z centra Zlína do Vizovic a na hrad Lukov. Kromě toho, že si projedete celé zlínské údolí kolem řeky Dřevnice, uvidíte taky Zoo Zlín, která je vůbec třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR. Můžete se stavit v úžasném Distillery Landu Rudolfa Jelínka, uvidíte sady na Těchlově, kde Jelínek pěstuje trnky do slivovice, můžete dojet až na hrad Lukov, na který my, Zlíňáci, nedáme dopustit. Celou trasu výletu najdete v našem článku Ze Zlína na hrad Lukov a do Vizovic

Jestli vás Vizovice baví, máme tu ještě pár tipů na výlety. Projeďte si Baťovu nedokončenou železnici nebo Vizovickou hřebenovku. Krajina je tady nádherná. Co všechno vidět ve Vizovicích píšeme taky na našem blogu. 

Baťova nedokončená železniceBaťova nedokončená železnice měla spojovat Vizovice s Valašskou Polankou. Dens je to super místo na výlet na kola. 

Až se vrátíte domů, doporučujeme procházku zlínským továrním areálem, kterému tady říkáme Svit. Industriánlí atmosféru zjemňují červené cihly, kavárny, bistra a obchody, které se v továrnách otevírají. Na cestu si vezměte Zlínský architektonický manuál, který ulovíte v Krajském informačním centru ve 14 |15 Baťův institut. Přímo tady je také Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy, kde se můžete podívat, jak Zlín rostl, prohlédnout si naprosto výjimečnou expozici Muzea obuvi nebo se podívat po světe s cestovateli Hanzelkou a Zikmundem. 

Tudy se kdysi vstupovalo do "fabriky" Tomáše Bati. Jen kousek odtud najdete 14 | 15 Baťův institut s muzeem a galerií. 

Jestli něco ve Zlíně rozhodně nesmíte minout, je to taky návštěva Památníku T. Bati. Tohle je fakt zážitek. Jen pozor, dostanete se sem pouze s průvodcem a prohlídky začínají v celou

Památník T. Bati ve ZlíněPamátní Tomáše Bati prošel náročnou, ale velmi zdařilou rekonstrukcí. Tohle je místo, které vám vezme dech. 

Skvěle upravený Gahurův prospekt ve Zlíně od ellement architects přímo vyzývá k odpočinku. 

3. den za výhledy pasekami kolem Zlína

Jestli si chcete dát třetí den spíš odpočinkový a kochací, doporučujeme vyšlápnout si nahoru na paseky, které Zlín obklopují. Nejen, že se před vámi postupně otevřou pohledy na Zlín, Vizovické vrchy a Bílé Karpaty, ale taky potkáte krajinu jako z valašských pohádek. Trasa výletu Pasekami kolem Zlína má 35 kilometrů, provede vás kolem Hradu Malenovice až na Kudlov, kde stojí slavné Zlínské filmové ateliéry nebo Filmový uzel. Podíváte se na vyhlídku u restaurace Pindula a projedete krásné Paskářské stezky

Kam na kolo ve Zlíně a okolíPaseky na Kudlově. Na kole z centra Zlína tu jste za 20 minut. 

Jestli ale hledáte trochu adrenalinu, vezměte to raději do Cykloparku Mysločovice a přes Strážnou do Zlína. Čekají vás příjemné singletraily i lesní pěšiny a pořádně se tu vyřádíte. 

Cyklopark MysločoviceBajkerům doporučujeme trasu přes Cyklopark Mysločovice a Hostišovou. Je to lahůdka. 

 Tip pro elektrokola

Jestli jste ve Zlíně na elektrice, určitě by se vám hodil nějaký delší výlet. V tom případě můžeme vřele doporučit vyrazit ze Zlína po cyklostezce kolem Dřevnice až do Otrokovic a tady si projet trasu Najapedelských emirátů a napojit se na Baťův kanál. 

Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi. Tady se můžete napojit na stezky Napajedelských emirátů nebo se projet kolem Baťova kanálu. 

kam ještě na kolo v okolí? 

Mapa výletů na kole na Zlínsku a Luhačovicku

  • 3 dny na kole ve Zlíně a okolí

V okolí také najdete