3 dny na kole ve Vizovicích a okolí

Jestli jste ještě nebyli ve Vizovicích, je potřeba to napravit. Městečko s nádherným zámkem schované pod stráněmi Vizovických vrchů. Kolem trnkové sady, roubené chaloupky, příjemné kopce a samozřejmě vyhlášené valašské dobroty. Máme pro vás pár tipů na prodloužený cyklovíkend ve Vizovicích. 


Stáhněte si brožuru: 25 výletů Kam na kolo na Zlínsku a Luhačovicku (PDF) 


Co všechno vidět ve Vizovicích? Mrkněte do kategorie Vizovice a okolí. 


Tunel uBlanka v Uble je pozůstatkem po nedokončené Baťově železnici. 

1. den Projeďte si Baťovu nedokončenou železnici

Baťa měl velké nejen se Zlínem, ale také s celým okolím. Aby mohly jeho podniky dobře fungovat, potřeboval síť silnic, dálnic a železnic, které by mohly snadno a rychle přepravovat pracovníky, materiál i zboží do Zlína i do zbytku světa. Vybudoval síť letišť, vymyslel projekt dálnice propojující celé Československo, začal pracovat také na dráze spojující Vizovice s Valašskou Polankou a Horní Lidčí. A právě o ní je dneska řeč. 

Vlaky tudy sice nikdy neprojely, ale na trase plánované dráhy zůstaly železniční náspy, mosty a tunely, které dnes slouží jako luxusní cyklotrasa. Jedete si krajinou a pod vámi se otevírají výhledy do dvorků vesniček kolem Vizovic. 

Jedete nad krajinou a kocháte se výhledy. Takhle by mohly vypadat všechny cyklotrasy. 

Sama nedokončená železnice měří kolem 10 kilometrů, naplánovali jsme vám proto odpolední výlet, který zvládnou i děti. Začínáme ve Vizovicích, jedeme do Jasenné, kde stojí krásné Mikuláštíkovo fojtství, pokračujeme do Ubla, kde mají vlastní tunel uBlanka a nakonec se vrátíme zpátky do Vizovic. Celá trasa výletu je popsaná v článku Na kole Baťovou nedokončenou železnicí. 


Musíte vidět

Zbyla vám chvilka času? Rezervujte si na odpoledne návštěvu v Distillery Landu Rudolfa Jelínka. Uvidíte historickou palírnu, zjistíte toho víc o staleté historii téhle značky a můžete si odnést nějaký ten kalíšek na doma. 

R. Jelínek VizoviceKdy na exkurzi? Mrkněte na web rjelinek.cz


Výhledy nad Pozděchovem. Tohle jsou typické Vizovické vrchy. 

2. den Vizovická hřebenovka

Vizovické vrchy, které Vizovice obklopují jsou jako dělané na bajky nebo elektrokola. Do kopce je to ještě docela rozumně, jsou tu krásné sjezdy lesem i po pasekách a krajina plyne líně a pomalu. Krásná trasa vede Vizovickou hřebenovkou - z Vizovic až na Klášťov, kde stávalo slovanské hradiště, přes lovecký zámeček Trubiska na Pozděchov a přes Bratřejov zase zpátky do Vizovic. 

Kdybyste se chtěli cestou někde zastavit, doporučujeme hned několik míst. Jedním z nich je Památník Ploština, který připomíná vypálenou pasekářkou osadu. Najdete ho na lukách pod Klášťovem. Dalším tipem je také poutní místo Bojatín se studánkou a kousek od něj Envicentrum Pro Krajinu, kde mají celé hospodářství a děti si můžou pohladit koníka nebo nakrmit slepice. 

Trasa není dlouhá, má něco kolem 30 kilometrů, ale nastoupáte pěkných pár metrů. Lesy tu jsou hluboké a do města daleko. Není to nádhera? 


Stavte se taky na Zámek Vizovice. Budete překvapení, jak krásné to je uvnitř a s jakou láskou se o zámek starají. 


Za výhledy se vydejte na rozhlednu Vartovna

3. den Na bajku i na treku na rozhlednu Vartovna

 Někdo nedá dopustit na MTB, někdo dává přednost univerzálnímu treku. Proto jsme výlet na naši milou rozhlednu Vartovna připravili rovnou ve dvou variantách. Pro bajky a pro treková kola. Obě trasy jsou opravdu hezké, a hlavně - na konci vás čeká štíhlá a elegantní rozhledna Vartovna, která korunuje krajinu Vizovických vrchů. 

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné. Jeden z nejkrásnějších příkladů roubených pavlačových staveb u nás. 

Cestou si můžete zajet do Jasenné k Mikuláštíkovu fojtství nebo se mrknout do Rybárny Vizovice, jestli náhodou nemají otevřeno a dát si jejich domácí A. K. Cider


Pro fanoušky moderní architektury doporučujeme navštívit Pavilon Expo 2015, který najdete v sídle KOMA Modular na samém konci Vizovic. 


Kam ještě na kole ve Vizovicích a okolí? 

Kam na jídlo a regionální výrobky? 

Mapa výletů na kole na Zlínsku a Luhačovicku

  • 3 dny na kole ve Vizovicích a okolí

V okolí také najdete