Po stopách Bati: křížem krážem po Zlíně

Rozvoj průmyslu, nadčasové stavby, velké plány a silná vize. Tomáš Baťa a všichni, kteří jej následovali, vtiskli Zlínu jeho specifický přívlastek a podobu. Další tip na výlet jsme věnovali právě jim. Vezměte partnera nebo partnerku a vydejte se po stopách baťovců. Inspirace číhá na každém rohu.

 Pokud se rozhodnete následovat ve Zlíně Baťův odkaz, start vašeho bloumání je jasný: prohlídku města byste měli začít ve 14. budově průmyslového Svitu, kde sídlí Baťův institut a Muzeum jihovýchodní Moravy. Až se vás pokladní zeptá, na jakou výstavu míříte, odpovězte: Princip Baťa. Jak si přečtete na našem cestovatelském blogu: “Expozice vás zavede od malé obuvnické dílničky 19. století, k počátkům průmyslové výroby v Čechách, k jedinečným nápadům mladého podnikatele a jeho spolupracovníků, k cestám po světě, k odvážným manažerským rozhodnutím i unikátnímu městu, které díky tomu všemu vzniklo.”  

Expozice Baťův princip

ZA ARCHITEKTUROU

Výborně. Teď už víte, že jedinečnost baťovského systému řízení nereprezentuje jen výroba nebo prodejny. To, co by vás mělo dál zajímat, je architektura továrního areálu a města. Funkcionalistické budovy i typické cihlové domky stojí dodnes, a právě díky nim je Zlín tak jedinečný. Veďte své další kroky hluboko do svitovského areálu, kde najdete pozůstatky starých přepravních kolejí i bývalé tovární budovy.

 Vaše další zastávka bude pod Baťovým mrakodrapem, který nechal jako sídlo ředitelství firmy Baťa postavit Jan Antonín Baťa. 21. budova Svitu, ve Zlíně známá jako “jednadvacítka” bývala svého času druhou nejvyšší budovou v Evropě. Pokud se vám nechce šlapat 16 pater po schodech, vyjeďte si výtahem nebo historickým páternostrem až nahoru. Přesně tam, na vrcholu budovy Krajského úřadu, se vám Zlín ukáže v celé své kráse. Jako na dlani před sebou uvidíte v řadách vystavěné baťovské domečky, moderní budovy Univerzity Tomáše Bati i zelené parky, které v teplých dnech hemží lidmi. Nikam nespěchejte a zůstaňte, jak dlouho budete chtít.

 Pokud vaše oči touží po dalších architektonických skvostech, zamiřte na Letnou mezi baťovské domky a zkuste jen tak mimoděk vybírat. Který z nich by se líbil vám?

ZA INSPIRACÍ

Nebojte, myslíme i na čas oběda a vaše kručící žaludky. Na zastávce Náměstí Práce nasedněte na trolejbus č. 31 a nechte se odvézt k Lesnímu hotelu, který byl postaven na místě bývalé funkcionalistiké Lesní kavárny z roku 1975. Místní gastronomie je gurmánský zážitek.

Interaktivní Filmový uzel

Pár kroků od Lesního hotelu vás k bližšímu prohledání přiláká zvláštní komplex budov. Stojíte uprostřed slavných filmových ateliérů, které tu v roce 1936 založil Jan Antonín Baťa jako malé studio pro potřeby svého reklamního oddělení. Na svých filmech tu pracovala řada jedinečných osobností. Mezi nimi Karel Zeman, Hermína Týrlová nebo oscaroví Elmar Klos a Alexandr Hackenschmied. Historii i současnost tohoto místa připomíná nové kulturní a vzdělávací centrum Filmový uzel, jehož návštěvu nesmíte vynechat.

Jestli po cestě zpět do centra města dostanete chuť na kávu, zastavte se do místní oblíbené kavárny Kafec Zlínský, která je od zastávky Náměstí Práce vzdálená jen několik minut chůze. Po cestě si prohlídněte Interhotel Moskva i uzavřené Velké kino, ve kterém byste našli 1000 míst k sezení. Kafec Zlínský je pověstný výběrovou kávou a belgickými waflemi, na které se sem sjíždí hosté z celého okolí. Vřele doporučujeme.

Kafec Zlínský Čas našeho výletu se pomalu chýlí ke konci. S voňavou kávou v ruce sejděte dolů z kopce kolem budovy rektorátu Univerzity Tomáše Bati a Kongresového centra k jednomu ze zlínských nejcennějších míst: Gahurovu prospektu. Jeho nedávná revitalizace navázala na ideje Františka L. Gahury, který jej ve 20. letech 20. století navrhoval.

Co by to bylo za výlet bez suvenýrů?! Jestliže jste zastánci originální módy, nesmí vám uniknout místní návrhářská značka Courage, která má svůj showroom v budově Zlínského zámku. Courage je odvaha mít svůj vlastní styl. A takovou odvahu Zlín rozhodně má.

Unikátní zlínská fashion značka Courage

  • Po stopách Bati: křížem krážem po Zlíně

    76001 Zlín

V okolí také najdete