PO NAUČNÉ STEZCE KAŠAVA PŘES VRZAVÉ SKÁLY

 Jen 15 km od Zlína se nachází vesnice Kašava a také stejnojmenná naučná stezka, která je cestou i cílem naší výpravy. Naučná stezka, která se mimo jiné klikatí skrze Přírodní památku Nad Kašavou, začíná v centru vesnice a pokračuje směrem k Vrzavým skalám na Sýkornici (584 m). Ty se už nachází v Přírodním parku Hostýnské vrchy.

  • Start: Kašava, horní zastávka
  • Cíl: Kratší okruh po NS Kašava přes Vrzavé skály Sýkornice
  • Délka trasy: 8 km
  • Náročnost: nenáročná procházka po asfaltu, lesem i polem, nevhodná pro kolo nebo kočárky
  • Mapa: zde

Naše cesta začíná na autobusové zastávce Kašava, horní zastávka, u které je také první zastavení Naučné stezky. Po přečtení informační tabule už se vydáváme vstříc téměř podzimnímu výletu. Projdeme kolem obecního úřadu a brzy se spojíme se žlutou turistickou značkou. Hned na začátku výpravy míjíme jednotlivá zastavení (křížové cesty Kašava), která jsou lemována světle fialovými ocúny a zelenými stromy s náznaky prvního žloutnoucího listí. Cesta začíná stoupat strměji vzhůru a my vcházíme do lesa na jehož okraji je po chvíli možné spatřit kapli Panny Marie Královny na Vinohrádku a zvoničku. Nachází se zde také památník padlých amerických letců a první z mnoha přístřešků, které se na stezce nachází.

Výlet Zlínsko a Luhačovicko - Kašava Vrzavé skály Naučná stezka Kašava

Kaple Panny Marie na Vinohrádku

Dalším drobným cílem naší cesty se stal přístřešek, který nalézáme kousek mimo trasu. Pokud umíte šplhat, dá se v jeho vrchní části příjemně přenocovat, venku zapálit oheň a užít si čas v přírodě. Přístřešek necháváme za svými zády a pokračujeme z lesa ven na louku, která je součástí Přírodní památky Nad Kašavou. Na kraji louky stojí další přístřešek, ze kterého pozorujeme před námi tyčící se vrchol naší cesty – Vrzavé skály Sýkornice.

Výlet Zlínsko a Luhačovicko - Kašava Vrzavé skály Naučná stezka Kašava

Vrzavé skály dýchají lesem

Opět procházíme částí Kašavy, míjíme jabloň obsypanou červenými jablky a také krávy, za kterými už vidíme další zastavení naučné stezky. Od něj odbočujeme vlevo a stoupáme až k dalšímu přístřešku, který leží kousek mimo cestu. Prodíráme se k němu úzkou pěšinkou, ale výhled, který se nám poté naskytne, stojí zato. V dáli vidíme déšť, ale nad námi stále svítí slunce. V přístřešku je dobré podívat se vzhůru, protože tabule jsou tentokrát umístěny uvnitř střechy. Od přístřešku vedou naše kroky už přímo ke skalám. Nejprve se ale prudkým kopcem šplháme na hřeben, kde se nachází předposlední přístřešek, který z dálky hlídají ovce.

Výlet Zlínsko a Luhačovicko - Kašava Vrzavé skály Naučná stezka Kašava

Výlet Zlínsko a Luhačovicko - Kašava Vrzavé skály Naučná stezka Kašava

Poté už se zpoza stromů vynořují první balvany – Vrzavé skály. Přicházíme k první skále, u které se dá na chvíli sednout a odpočinout. Následně ze spodní strany obcházíme celou řadu skal, až se opět ocitáme v lese a už nás čeká jen klesání z kopce dolů. Ještě, než uzavřeme celý okruh, míjíme kostel sv. Kateřiny. Vzhledem k počasí cestu zakončujeme černým čajem s rumem v cukrárně U Šarmanů, kterou jsme si vyhlédli už na začátku výletu.

Výlet Zlínsko a Luhačovicko - Kašava Vrzavé skály Naučná stezka Kašava

 Kostel sv. Kateřiny v Kašavě

Kam dál 

Pokud byste měli čas a chuť, je možné si projít celou Naučnou stezku (necelých 17 km) najednou nebo jinou její část. Doporučujeme zhlédnout i tyto webové stránky Naučné stezky Kašava

Kde jíst

Před cestou i po ní, se můžete zastavit v již zmíněné Cukrárně U Šarmanů, kde se podává také pizza, burčák nebo jiné občerstvení a nápoje.

Výlet Zlínsko a Luhačovicko - Kašava Vrzavé skály Naučná stezka Kašava


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

 

 • PO NAUČNÉ STEZCE KAŠAVA PŘES VRZAVÉ SKÁLY

V okolí také najdete