Hrad Lukov

Cíl místních i přespolních, na kole i pěšky, v zimě v létě. Hrad Lukov je různými způsoby obléhán již od 13. století. Krutá minulost spjatá s hradem je naštěstí pryč a nynější dobyvatelé ho navštěvují pouze s dobrými úmysly. Cesta je vyšlapaná, tak sbalte svačinu a přijměte naše pozvání.

Hrad Lukov je obklopen malebnou přírodou Hostýnských hor. Můžete se k němu vydat v každém ročním období. I mimo sezonu lze navštívit venkovní prostory horního hradu, poslouží vám k tomu automatická pokladna. Díky této skvělé vymoženosti se na hrad dostanete mírovou cestou. Ta vede od parkoviště obklopena listnatým lesem. Vystoupáte si pěkný kopec a na vrcholku se vám naskytne pohled na dřevěný most se vstupní věží. Pokud vám nejde jen o procházku a chcete prošmejdit celý hrad, ověřte si raději otevírací dobu.

Vznik samotného hradu datujeme někdy od první třetiny 13. století. Od té doby se na hradě vystřídalo mnoho pánu. Takřka 200 let náležel Šternberkům. Bohužel se mu nevyhnuly česko-uherské války. Zavítal k němu Matyáš Korvín, důkladně ho poničil, a nakonec ho ještě vypálil. Po tomto nájezdu dochází k jeho opravě a rozšíření. Pak říkal hrad pane Kunštátům. Zásadní význam pro hrad ale měli Nekšové z Landeka, kteří se pustili do renesanční přestavby a upravili si ho pro pohodlnější způsob života.

A zase jedno bohužel…Ten samý nápad jako Matyáš Korvín měli i Švédové, kteří hrad v době 30leté války na 3 měsíce obsadili, a když odcházeli, tak je nenapadlo nic lepšího než ho zapálit. Posledními významnými vlastníky byl šlechtický rod Seilernů, který se na hradě již moc nezdržoval, takže hrad chátral a později se stal zdrojem kvalitního stavebního materiálu.

Pak bylo dlouhé nic, hrad byl smutný a rozbořený, čekal na svůj konec. Ale co se nestalo. V roce 1983 si hrad vyhlédli archeologové a v už v roce 1987 začíná obnova hradu, která trvá až do dnešní doby. Podílí se na ní členové Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova.

Jako každý hrad, i Lukov má svá tajemství a pověsti. Takže vězte, že pod hradem je tajná podzemní chodba a taky je tam někde zazděný poklad. Jak to všechno bylo, ví asi už jen hradní paní. Něco víc o pověstech dávných, a ještě dávnějších si můžete přečíst zde.

Zajímavé je i okolí hradu. Podívejte se na Králky, skalní útvary nedaleko hradu, které sahají do výšky 10 metrů a původně sloužily jako předsunuté opevnění hradu.

Přirozené přírodní opevnění tvořily i skály na severozápadním úbočí hradu. Naleznete na nich i několik horolezeckých výstupových cest.

Někdejší majitel Albrecht z Valdštejna zasadil před 300 lety kousek od hradu dub. Ten je tam dodnes. A za ty roky pořádně vyrostl. Dnes je zněj památný a mohutný strom, Albrecht by měl radost.

Tak jak to vidíte? Hurá na hrad? O cestě a co si s sebou přibalit se dozvíte v článku Na Lukov s rodinou: Piknik na hradě. Pro ty, kdo pošlapou na kole, jsme připravili počteníčko v článku Na kole ze Zlína na hrad Lukov a do Vizovic.

 

  • Hrad Lukov

Štítky

V okolí také najdete