Ze Štípy do Zlína přes Štákovy paseky

Výlet, který začíná ve Štípě, je krásnou odpolední procházkou na léto nebo super tip na celodenní výlet s dětmi, které už nějaký ten kilometr ujdou. Terén je rovinnatý, vede po lesních pěšinách i zpevněných cestách a zavede vás od poutního kostela ve Štípě až na malebné Štákovy paseky nebo na Vyhlídku nad Burešovem, kde si můžete opéct špekáček. 

  • Start: Štípa, Kostel narození Panny Marie - dojedete sem MHD ze Zlína na zastávku Štípa Pošta (trolejbus 5 a 4) nebo Štípa Škola. 
  • Cíl: Zlín, Burešov nebo Zlín Centrum
  • Délka: 8 Km až do centra, z Burešova ale jezdí MHD, takže můžete zkrátit na zastávku Padělky a ujít jen 6 km
  • Po cestě: Poutní kostel narození Panny Marie ve Štípě, Štákovy paseky, Vyhlídka nad Burešovem, Čiperova vila, Galerie Garáž

Výlet začíná u krásné stavby kostela Narození Panny Marie ve Štípě, kam se pohodlně dostanete MHD ze Zlína. Nakoukněte do kostela, jestli je otevřeno, ne nadarmo je největší poutní památkou v okrese. Trasa začíná hned u kostela, kde se po pravé straně napojíte na červenou turistickou značku. Trasa vede po Cyrilometodějské stezce. 

Mezi posledními štípskými domky a lesem vystoupáme až k rozcestníku Pod Štákovým vrškem. Tady můžeme pokračovat rovně po zpevněné lesní cestě a po červené. Krásná a nenáročná trasa vás pohodlně zavede až do Zlína. My ale doporučujeme odbočit u tohoto rozcestníku na modrou a projít se nádherným starosvětským kouskem krajiny, jakým jsou Štákovy paseky. Bývalá pasekářská osada už je dnes součástí Zlína, ale dokážete si tu snadno představit, jak vypadal život před stopadesáti lety, kdy se tu na stráních pásly ovečky a lidé bydleli v malých roubených chaloupkách, které se tu dodnes zachovaly i s původními sušírnami a chlévy. 

Modrá vás provede Štákovkami až k vyhlídce, na které se pod vámi otevře neuvěřitelná mozaika baťovských domečků na Burešově. Tenhle pohled stojí za to si vychutnat, takže doporučujeme udělat si tady piknik a případně si na městském ohnišťátku opéct špekáček. 

Pokračujte pak dál po modré a udělejte si malinkou odbočku k Čiperově vile na Burešově, kolem které značka vede. Ve vile baťovského ředitele Dominika Čipery je dnes dětský domov, můžete ale nahlédnout zvenku a projít se zahradou kolem domku zahradníka a obdivovat tak dílo Vladimíra Karfíka. 

Jen kousek pod vámi, ve změti garáží na Burešově je také non-stop k nahlédnutí Galerie Garáž, o které jsme v našem blogu už psali. Stavte se sem pro trochu umění a pak už můžete pokračovat podél říčky Dřevnice až do města. Doporučujeme zastavit se v létě na zmrzku v Malé Fügnerce a na vyhlášenou zahrádku U Máců. 

  • Ze Štípy do Zlína přes Štákovy paseky

V okolí také najdete