Naučná stezka Portášská: Ze Syrákova do Jasenné

  • Start: Jasenná, Syrákov
  • Cíl: Jasenná – Mikuláštíkovo fojtství
  • Délka trasy: 3,5 km
  • Náročnost: krátká nenáročná procházka vhodná pro dospělé i s dětmi (bez kočárků) 
  • Mapa

Naše cesta začíná na zastávce Jasenná, Syrákov. Tady si trochu lámeme hlavou klasickou otázkou, jestli jde o Syrákov nebo Sirákov, kteoru se etymologům zatím nepovedlo rozlousknout. Po zledovatělé cestě následujeme nejprve žlutou značku vedoucí k rozhledně Vartovna. K tomuto cíli také míří nejvíc turistů. My máme ale v plánu jiné výhledy. 

Procházíme zasněženým lesem, po chvíli zapomínáme odbočit, ale díky tomu můžeme obdivovat závěje a přírodu spící pod bílou pokrývkou. V dáli dokonce zahlédneme rozhlednu, jejíž návštěvu dnes vynecháváme. Napojíme se na Portášskou NS a místo turistů se setkáváme se sněhulákem, který stojí téměř uprostřed cesty. Pak už je naše trasa klidná, mezi větvemi stromů se občas prodírají sluneční paprsky, a my slyšíme jen šumění lesa a křupání sněhu, ve kterém se objevují naše stopy.

V dálce je vidět rozhledna Vartovna, my dneska míříme jinam. 

Při východu z lesa se nám naskytne krásný pohled na sněhem pokryté kopce přírodního parku Vizovické vrchy. I pro tento výhled si zdejší vyhlídkové místo vyžaduje krátké zastavení. Posedíme u horkého čaje a vyrazíme k cíli.

Výhledy na Vizovické vrchy

Poslední kroky naší cesty směřují k Mikuláštíkovu fojtsví. Hospodářství je na tomto místě už od roku 1748. V roce 2012 byla tato památka oceněna jako Lidová stavba roku Zlínského kraje. Momentálně je Mikuláštíkovo fojtství předáno do správy Valašského muzea v přírodě, a prozatím je veřejnosti nepřístupné. Více se můžete dozvědět na informační tabuli přímo u roubeného domu nebo na webu obce Jasenná.

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné je unikátní kulturní památkou. 

Kam dál 

Než se vydáte dolů směrem k fojství, můžete se projít na Vartovnu, kde je poslední zastavení Portášské NS, ta Vás následně povede (zpátky dolů) až do Jasenné.
Od Mikuláštíkova fojtství se dá pokračovat po NS Portášská až na Oškerovy paseky, kde se můžete napojit na červenou turistickou značku a jít až do Vizovic. 

Kde jíst

Výlet můžete začít v hotelu Sirákov a dát si jejich vyhlášenou specialitu z hlívy ústřičné nebo se občerstvit později v restauraci Na Dvojce.

 


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

  • Naučná stezka Portášská: Ze Syrákova do Jasenné

V okolí také najdete