Vyhlídka Šárka u Halenkovic

Halenkovice, maličká vesnička, která odděluje Zlínsko a Luhačovicko od tajemných Chřibů. Právě nad ní nedávno vyrostla vyhlídka Šárka, odkud uvidíte Bílé Karpaty, Chřiby i Napajedla. Kudy se k ní dostat a koho vzít s sebou? 

Projít si Halenkovice je horší než chodit po Vídni, aspoň tak zní jedno halenkovické pořekadlo: „Kdo che vidět Vídeň, musí chodit týden. Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce.“ Takže možná bude lepší si poznání obce a jejího okolí pěkně rozložit.Samotná obec se rozkládá na hřebenech a v údolích výběžků Chřibů, což je místo, které k prochození křížem krážem přímo vybízí. My se tentokrát vydáme kus za obec Halenkovice na Vyhlídku Šárka.

Nová vyhlídka Šárka nad Halenkovicemi. 

Na vyhlídku Šárka se můžete vypravit z několika směrů, taky to můžete vzít pěšky nebo na kole. Záleží, jakou trasu si zvolíte a kolik kilometrů si hodláte naložit. Důležitý bude cíl vaší cesty, který vám nakonec nabídne krásný výhled na Napajedla, Zlínsko i Bílé Karpaty. Vyhlídkové místo Šárka najdete na navršeném kopečku, na kterém stojí krytý dřevěný altán s kruhovým posezením. Nabídne vám skvělé místo pro odpočinek, zastávku na svačinu nebo i dušení relax, budete-li si přát. Okolí altánu je krásně upraveno, doplněno o chodníčky a kamenné zídky, které jsou osázeny všemožnými trvalkami. Lavičky najdete nejen uvnitř altánu, ale i u vstupu pod kopečkem. Nechybí ani stojany na kola, které dokonale splývají s okolím, protože jsou celé ze dřeva. Ohraničení vyhlídky ve tvaru srdce si asi při běžné návštěvě nevšimnete, ale je příjemné o něm vědět. 

Pohled z výšky odhalí, že ohraničení vyhlídky tvoří srdce schované v krajině. 

A teď tedy už jen odkud vyrazit. Jestli se vydáte pěšky, můžete jako výchozí bod zvolit otrokovické přístaviště, které samo o sobě stojí za návštěvu. A předtím klidně omrknout Otrokovice, a to nejen kvůli baťovských cihlovým domečkům, ale i kvůli unikátnímu továrnímu areálu a dalším technickým vynálezům.

Na vyhlídku se snadno dostanete třeba z Otrokovic. Na fotce areál přístaviště. 

Kdo si pošlape na kole, tak tomu bude trasa naservírována se vším všudy, a to díky Stezkám Napajedelských emirátů v Přírodním parku Chřiby. Vyhlídka Šárka se totiž přímo na těchto stezkách nachází a je také zastávkou na cyklistické trase 5015. Pokud se vydáte těmito stezkami, tak se určitě neztratíte, protože jsou přehledně značeny. Stezky mají celkem 70 km a dopřejí vám i příjemný komfort v podobě různých posezení a naučných i informačních tabulí s mapami.

 

  • Vyhlídka Šárka u Halenkovic

Štítky

V okolí také najdete