Stezky branou do Chřibů

22 kilometrů, 3 trasy, nespočet zážitků. V Otrokovicích a okolí vyznačili nové turistické trasy, které se jmenují stezky Branou do Chřibů. Otevírají nové pohledy na krajinu v podhůří Chřibů a dají se projít pěšky, na kole nebo klidně i menšími dětmi. Stačí si vybrat jednu ze tří tras a vyrazit. Uvidíte trojmezí Hané, Valašska a Slovácka, výhledy na celý Zlín a Otrokovice nebo farmu s minizoo na Žlutavě. 


Náš tip: Pro cyklisty máme trasy zpracované v článku Na kole stezkami Branou do Chřibů.


Vzájemně propojené okruhy sloučené pod název Branou do Chřibů byly turistům představeny relativně nedávno (duben 2022), a to symbolickým hromadným výšlapem. Dnes už si trasy v klidu projdete sami. Absolvovat je můžete pěšky, během, na horském kole i s turistickými holemi. Díky barevnému značení a informačním tabulím jednotlivé stezky snadno rozeznáte. Kreativitě se ovšem meze nekladou, takže chcete-li, směle trasy kombinujte a naplánujte si výlet podle svého gusta. My se však budeme nadále držet oficiálních verzí: 

  • Stezka Bělova – 8,2 km 
  • Stezka Nové Dědiny – 6,9 km
  • Stezka Žlutava – 6,8 km

Stezky Branou do Chřibů | výlety a procházky v Otrokovicích a okolí

Trasy Bělov a Žlutava mají společný výchozí bod – lávku pro pěší u přístaviště v Otrokovicích. Ať už se vydáte po jedné nebo druhé, později budete mít příležitost napojit se na třetí – Stezku Nové dědiny. A vzít se to dá i obráceně – z jednotlivých obcí se po lesních a polních cestách vydáte do Otrokovic, kde na vás čeká podivuhodný baťovský svět: čtvrť „Baťov”, za jehož technické uchopení dostal Jan Antonín Baťa čestný doktorát. Můžete si prohlédnout místo, na kterém tragicky zahynul zakladatel obuvnického impéria, Janův nevlastní bratr Tomáš i typickou baťovskou architekturu.

Když budete unavení, odpočiňte si v Městské kavárně, pokud ovšem síly stačí, využijte pobytu v Otrokovicích a zajděte do nedalekých Halenkovic. Zhruba dva kilometry od obce najdete vyhlídkové místo Šárka. Odměnou za vynaloženou námahu vám bude malebný výhled na Bílé Karpaty, Chřiby a Napajedla. 

Stezka Bělova, 8,2 km

 Stezky Branou do Chřibů | Výlety z Otrokovic na kole i pěšky

Okruh Stezka Bělova se rozkládá severně od kopce Trestný. (To je ten, jehož hlínu J. A. Baťa naplavoval při budování svých závodů na zmíněný Bahňák.) Když budete pokračovat dál po červené, potkáte Bělovskou a Lojzovu studánku. Bělovská vás osvěží pitnou vodou. Lojzova zas nabídne zázemí pro svačinu, je u ní totiž připravené ohniště i s lavičkami. Nad Bělovem potěšíte oko zastávkou na vyhlídkovém místě. V obci pak stojí za prohlédnutí kaplička, malá vodní elektrárna i majestátná řeka Morava. 

Stezka Nové Dědiny, 6,9 Km

Stezky Branou do Chřibů | Výlety z Otrokovic na kole i pěšky

Vycházka trasou Nové Dědiny je oproti bělovské kratší, ovšem neméně zajímavá. Žlutá značka vás zavede na nejvyšší bod stezek, do údolí širokého potoka s menšími rybníčky. Neminete ani vyhlídkové místo Kopaniny s odpočinkovou lavičkou. Projdete se lesy Hučaj a Skřatov, jejichž zeleň je v přímém kontrastu s „měsíční krajinou” další lokality s odpovídajícím jménem – Popílek. 

 Stezka Žlutava, 6,8 Km

Stezky Branou do Chřibů | Výlety z Otrokovic na kole i pěšky

Stezka Žlutava je spojená s oranžovou barvou a krásnými výhledy na Zlín, Otrokovice, Hostýnské vrchy i Bílé Karpaty. Okruh tak přímo volá po rozšíření o naučnou stezku Po žlutavských vyhlídkách. V rámci trasy samotné obejdete kopec Trestný, stanete na rozcestí tří národopisných oblastí: Valašska, Slovácka, Hané a prohlédnete si někdejší „Panský kamenolom”. Máte-li s sebou děti, určitě jim uděláte radost zastávkou na farmě a minizoo Žlutava.

 Kam ještě na výlet? 

  • Stezky branou do Chřibů

V okolí také najdete