Rozhledna Vartovna

Rozhledna Vartovna stojí na stejnojmenném kopci od roku 2009. Její štíhlá kovová konstrukce září jasnými barvami nad horami. Je odtud nádherný výhled na Vizovické vrchy, Bílé Karpaty i k sousedům na Slovensko. 

Vartovna (nebo po valašsku Vartovňa) býval kopec, na kterém se kdysi zapalovaly strážní ohně. Je odtud vidět široko daleko na Vsetín i na Zlín, takže není divu, že právě tady se "vartovalo". Ostatně, okolní kopce jsou proslulé i portášskými stezkami, na kterých hlídali právě Portáši. 

Rozhlednu Vartovna navrhl zlínský architekt Ivan Bergmann pro obce Hornolidečska. Její štíhlá kovová věž z oranžových pásů se stáčí k vrcholu ve výšce 37 metrů, vyhlídková plošina, ze které je vidět Radhošť, Hostýn i Roháče, je o dva metry níž. 

Rozhledna Vartovna je celoročně přístupná zdarma, jen dávejte pozor při nevlídném počasí nebo námraze. Doporučujeme vydat se sem pěšky z vrchu Syrákov, kde můžete nechat auto, nebo si sem vyšlápnout po modré turistické až ze Vsetína, případně po Naučné stezce Portášská z Jasenné od Mikuláštíkova fojtství. 

Kam dál vyrazit? 

  • Rozhledna Vartovna

V okolí také najdete