V rámci první expedice ujeli Tatrou 87 sto jedenáct tisíc kilometrů. Navštívili 44 zemí Evropy, Afriky a Latinské Ameriky. Přenocovali na Cheopsově pyramidě, natočili zrození sopky, překonali Núbijskou poušť, zdolali Kilimandžáro. A potom? Zakotvili ve Zlíně. Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Nebo chcete-li – cestovatelské legendy H+Z. Právě po jejich zlínských stopách se dnes společně vypravíme.
Trasa: Hanzelkova vila > Zikmundova vila > Muzeum jihovýchodní Moravy > Interhotel Zlín > salonek H+Z (Velkokavárna Gulliver) > filmové ateliéry > Lesní hřbitov
Délka: cca 8 km
Dejme si do navigace Zlín – ulici Žlebová. Jde o úzkou cestu bez možnosti parkování, takže auto nechme na parkovišti u zastávky MHD Cigánov, která je současně výstupní stanici pro ty z vás, kteří se vydáte z města hromadnou dopravou. Kdo radši kolo nebo pěšky, ten má vyhráno. Konec slepé ulice Žlebová je paradoxně začátkem našeho výletu. Zde se totiž za velkou vjezdní bránou, která bývá přes pracovní dny otevřená, nachází kdysi soukromý pozemek a na něm dvě vily nerozlučných parťáků, kteří společně objevovali svět a napsali o tom desítky knih, natočili řadu dlouhých i krátkých filmů, vydali stovky reportáži.
Hanzelkova vila po adaptaci na dětský stacionář, zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Onomono Photography
Hanzelka svou vilu v roce 1958 věnoval městu s podmínkou, že bude sloužit dětem. A děje se tak. Sídlí zde dětský stacionář. Když se budeme na zahradě chovat tiše, můžeme si dům koncipovaný kdysi do tvaru pyramidy zvenčí prohlédnout. Budova prošla stavebními úpravami, ale čelní pohled zůstal autentický. Do interiéru se nedostaneme, nemusí nás to však příliš mrzet. Vnitřek domu je uzpůsobený zdravotnickému provozu a z původního vzhledu a vybavení v něm, kromě několika málo parket, nezbylo vůbec nic. Užít si můžeme naopak atmosféru zahrady, která stále nese stopy někdejšího sadu.
Sousedem z jižní strany byl Jiřímu souputník Miroslav. Jeho vila se ukrývá v zeleni, ale i tak se dá z Hanzelkova pozemku přes plot zahlédnout. Pravidla vstupu na pozemek určuje v tomto případě soukromý majitel. Dům, který je spolu se zahradou od roku 2000 kulturní památkou, vlastní zlínský podnikatel Čestmír Vančura, který ke správě objektu založil nadační fond. Ten ve vile organizuje přednášky i komentované prohlídky. Bývají však rychle vyprodané. Chcete-li objekt navštívit, sledujte stránky Nadačního fondu Zikmundova vila v dostatečném předstihu. Vstupenky jsou v prodeji pouze on-line. Ta trocha námahy za to ale stojí. Interiér domu je zachován přesně tak, jak ho po téměř 70 let obýval Miroslav Zikmund. Při prohlídce uvidíte autentický mobiliář z 50. let, předměty osobní povahy i suvenýry z expedic.
Interiér Zikmundovy vily se za uplynulých 70 let nezměnil, zdroj: Nadační fond Zikmundova vila, kredit: Onomono Photography
Pro úplnost dodejme, že domy obou cestovatelů nesou rukopis architekta Zdeňka Plesníka a společně s jeho třetí zlínskou vilou určenou hudebnímu skladateli Zdeňku Liškovi, představují vzácnou ukázku poválečné výstavby. Mimochodem, i o Liškově vile bude ještě řeč.
Máme-li prohlédnuto, můžeme se pomalu vydat do srdce města – do továrního areálu. Miroslav Zikmund jím byl při své první návštěvě Zlína v roce 1938 uchvácený. Nadchla ho zejména baťovská hesla rozesetá po obvodu tovární zdi. Však si je taky pečlivě opsal do deníku. Našim cílem je nicméně konkrétní budova, a to ta s číslem 14. Sídlí v ní Muzeum jihovýchodní Moravy, které pečuje o Archiv H+Z. Část sbírky přitom vystavuje ve stálé expozici. Předem upozorňujeme, že toto místo dokáže spolknout nebezpečné množství času. Expozice totiž zahrnuje také historii firmy Baťa.
Ve stálé expozici Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je k vidění mj. Tatra 87. Vozem tohoto typu absolvovali Zikmund s Hanzelkou svoji první expedici po Africe a jižní Americe.
Po návštěvě muzea je to coby kamenem dohodil na náměstí Práce k Interhotelu Zlín. Jakou roli má budova v našem příběhu? Zikmund s Hanzelkou zde po příjezdu do Zlína, pardon – tehdy Gottwaldova (mluvíme totiž o letech 1951–1952) – bydleli. V zimě odsud jezdili na lyžích do kudlovských ateliérů, kde ve spolupráci s režisérem Jaroslavem Novotným stříhali své filmy z cest. Legenda říká, že je „běžkování do práce” nadchlo natolik, že právě to stálo za rozhodnutím zakotvit v Gottwaldově nastálo.
Hotel Moskva dnes nese jméno Hotel Zlín.
Obdivný pohled věnujme také pod hotelem stojícímu Obchodnímu domu. Kdo chce na oběd, tohle je správná adresa. Že byste rádi i kávu? Tu si dáme stylově v salonku H+Z v pár minut chůze vzdálené Velkokavárně Gulliver. Až budeme při síle, pokračujeme dál. Ale pozor, bude to do kopce, takže nepřepálit. Využít samozřejmě můžeme i MHD (ze zastávky na náměstí Práce do zastávky Filmové ateliéry), ale my se toho nebojíme a vydáme se pěšky. Máte-li městskou obuv nebo berete kočárek, vezměte to po chodníku podél březnické cesty. Kdo je připraven na terén, půjde s námi lesní pěšinou. Tato verze je za nás top. Stromy, ticho, zen.
Kávu si dejte ve stylovém salonku H+Z Velkokavárny Gulliver, zdroj: Velkokavárna Gulliver
Lesní cesta nás přivede k okraji zlínské části zvané Kudlov. A tady už hezky po asfaltu doleva směr filmové ateliéry – do míst, kde vznikaly ony legendární cestopisné dokumenty, nad kterými se divákům tajil dech. Zikmund a Hanzelka se do zdejšího studia něco najezdili. A filmový provoz tu funguje stále. V areálu sídlí třeba Zlín Film Festival – nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu na světě, střední filmová škola a samozřejmě i filmové produkce. Nás však bude nejvíce zajímat:
1) kudlovská stodola neboli původní baťovský ateliér postavený v letech 1935–1936 podle návrhu architekta Karfíka (aktuálně v něm tvoří hned dvě zlínské firmy, takže prohlídka je možná pouze z venku).
A
2) budova s poetickým názvem Filmový uzel. Zde máme prostor k občerstvení ve filmové kavárně i možnost nahlédnout do stálé expozice věnované historii zlínského filmu.
Ve zlínských filmových ateliérech se točily nejdříve reklamy pro firmu Baťa, vzdělávací a dokumentární filmy a později došlo ke specializaci na tvorbu pro děti a mládež.
Když jsme u té historie – věděli jste, že hned dva ze tří zakládajících členů zlínských ateliérů získali filmového Oscara? (Mluvíme o Alexandru Hackenschmiedovi a Elmaru Klosovi.) A že právě Elmar Klos vlastnil Zikmundovu vilu před Miroslavem Zikmundem? Inu, svět je malý.
Jestli vás tvůrčí atmosféra nadchla a chcete se na ateliérech zdržet, doporučujeme vám stáhnout si aplikaci ZAM - Zlínský architektonický manuál a najít si v ní stezku Kudlov, Moravský Hollywood. Ta vás mimo jiné zavede ke třetí zmiňované vile, kterou architekt Plesník navrhl pro Zdeňka Lišku – autora hudby, kterou slyšíte i ve filmech Zikmunda a Hanzelky.
Naši kudlovskou trasu jinak společně ukončíme vzpomínkou na Miroslava Zikmunda u místa jeho posledního odpočinku – na nedalekém Lesním hřbitově. Autorem náhrobku ve tvaru kompasu je sochař Otmar Oliva, Zikmundův dlouholetý kamarád. A teď už nám nezbývá než pomalu nabrat zpáteční směr. MHD jezdí i od hřbitova, takže můžeme nasednout a do města si to zkrátit.
12 Km | náročnější trasa, vhodná i pro rodiny s většími dětmi bez kočárků | pěšky
Valašský orloj v Držkové ukazuje 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů, kteří se střídají v malých okýnkách dřevěné zvonice. Spouští se v poledne nebo si ho můžete spustit i sami.
Unikátní Muzeum dřevěného porculánu v Držkové ukazuje neuvěřitelnou sbírku lidové tvořivosti. Jednak v podobě exponátů, jednak v podobě muzea samotného. Doporučujeme!
5,5 KM | zpevněný povrch | Vozíčkářská stezka ve Vizovicích je tu pro výletníky na vozíčku, ale také pro rodiny s dětmi v kočárku nebo malé koloběžkáře, kteří si ještě netroufnou na dlouhou cestu.
13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť. Netradiční technická památka láká milovníky sportu i přírody.
Start: Zikmundova a Hanzelkova vila. Cíl: Lesní hřbitov. Délka: cca 8 km.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Oblíbená rozhledna Vartovna vám udělá radost nejen krásným výhledem, ale také veselou barevnou konstrukcí, která krásně korunuje Vizovické vrchy.
55 metrů vysoká rozhledna Doubrava shlíží na Vizovické vrchy z kopce Barák nad obcí Loučka. Z vyhlídkové plošině ve výšce 33 metrů je nádherný výhled. Otevřeno je během turistické sezóny.
Nenáročná cyklostezka Bevlava schovaná ve stínu stromů vás provede Vlárským Průsmykem až do Trenčína. 52 km | vhodné i pro děti | výlety na trase
22 kilometrů | 3 trasy | vhodné i pro děti, nevhodné pro kočárky | vyhlídka na Zlín a Otrokovice | výlety na celý den v okolí Otrokovic
Maličká vyhlídka Šárka nad Halenkovicemi je nenápadná, ale uvidíte odtud Bílé Karpaty, Zlínsko i Napajedla. Super výlet s dětmi nebo s někým, koho máte rádi.
Baťovy pomocné závody, které daly vyrůst Otrokovicím takovým, jaké je dnes známe, jsou plné zajímavých vychytávek a technických vymožeností. Pojďme se podívat, jak může město vyrůstat v symbióze.
Nová rozhledna vyrostla u Vysokého Pole. 15 metrová modřínová věž vám otevře výhledy na nově budovanou Vlachovickou přehradu. A taky pěknou zastávku cestou po nové cyklostezce.
3,5 Km | start Sirákov | cíl Jasenná | autobusem na zastávku Sirákov | nenáročná trasa vhodná i pro děti, nevhodná pro kočárky | udělejte si výlet Portášskou naučnou stezkou až k Mikuláštíkovu fojství
Místo, kde kdysi žil poustevník, kaplička na loukách plných bylin s vodou, která má léčit nemocné děti. Pojďte se projít k poutnímu místu Bojatín u Vysokého Pole. Můžete i s kočárkem.
Pěšky | 8 Km | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Super výlety od poutního kostela Cyrilometodějskou stezkou až na Burešovskou vyhlídku a k Čiperově vile ve Zlíně
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.
Start a cíl: Horní Lhota - Hájenka | Délka: 5,4 Km | Nevhodné pro kočárky | Výlet na Andělský hrad nad Horní Lhotou ve Vizovických vrších.
11 Km | Start: Újezd | Cíl: Vlachova Lhota | Dostupné busem | Nevhodné pro kočárky | Výlet po krásných dědinách podkarpatí.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
4 Km | pěší | 1,5 Km | trasa vede do kopce, vhodná pro zdatnější děti, nevhodná pro kočárky | na trase: Poutní kostel, kaplička, křížová cesta, hrad a bukový les
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Nový průvodce vás provede Vizovickými vrchy za tím nejkrásnějším, co tu máme. Uvidíte Janův hrad, čokoládovnu, muzeum slivovice i afrického umění.
28 Km | Start: Vizovice | Cíl: Luhačovice | cestou: rozhledna Doubrava, hrad Sehrad, hrad Starý Světlov, Luhačovická přehrada, kolonáda Luhačovice
8 km | pěšky | vhodné i pro děti | nevhodné pro kočárky | Vrzavé skály, Kaple Panny Marie Královny, cukrárna, příroda
Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Vydejte se s dětmi do Hostišové s tajenkou Veroniky Kuklové. Nudit se nebudete!
Bílé Karpaty a uprostřed nich městečko Valašské Klobouky. Vezměte bajka nebo silničku a pojďte si užít východ Moravy s úžasnou atmosféru. Tipy na prodloužený víkend na kole ve Valašských Kloboukách.
Otrokovice mají pro cyklistiku skvělou polohu. Dojedete do Chřibů i Vizovických vrchů nebo k Baťovu kanálu. Cyklovíkend tak můžete spojit s procházkami nebo s plavbou po kanále.
Sbalte kolo a vyrazte do Vizovic. Projedete se po Baťově nedokončené železnici, poznáte Vizovickou hřebenovku, ale taky Jelínkovu slivovici a vůbec Valašsko.
Baťovský Zlín je město, které prostě musíte vidět. Leží uprostřed kopců, takže s sebou vezměte kolo. Máme pro vás tipy na prodloužený víkend na kole ve Zlíně a okolí.
21 Km, Start: Brumov - Bylnice, Cíl: Vlárský průsmyk. Procházka přes Pláňavy až na lovecký zámek Antonstál. Poznejte Bílé Karpaty.
Prodloužený víkend na bajku nebo na kole v Luhačovicích? Známe ty nejlepší trasy a aktivity kolem.
Cyklobus na Tesák nebo Troják a odtud 15 nebo 24 km trasy do Bystřice pod Hostýnem. Vhodné i pro větší děti.
Projděte se filmovými místy, kde se natáčeli Četníci z Luhačovic. Vybrali jsme pro vás místa z filmových scén. Vincentku do ruky a jdeme se projít Luhačovicemi.
MTB, 31 Km, start a cíl: Vizovice, trasa na horská kola z Vizovic za výhledy Vizovických vrchů. Kam na okolo z Vizovic?
Trekové kolo, 28,5 Km, start a cíl: Vizovice, trasa na trekové kolo na rozhlednu a k Mikuláštíkovu Fojství v Jasenné
MTB, 22,5 Km, střední náročnost, Start a cíl: Vizovice, horská trasa na kola na rozhlednu
Silnice / trekové kolo, 24 Km, start a cíl: Slušovice, Výlet na kole za výhledy nad Slušovicemi
Trekové nebo horské kolo, 41 km, 413 m převýšení, start a cíl: Luhačovice. Výlet na kole z Luhačovic do Uherského Brodu.
Trekové kolo, 29 Km, 591 m převýšení, Start a cíl: Luhačovice. Projeďte se na kole podhůřím Bílých Karpat.
MTB, 22 km, převýšení 436 m, start a cíl: Luhačovice. Na kole se projedete krásnou krajinou z Luhačovic až k poutnímu kostelu Malenisko u Provodova.
MTB, 1 okruh 15,1 km; 410 m převýšení; při Zlínské 50 se jedou 3 okruhy, Start a cíl: Zlín. Na horském kole po okolí Zlína
MTB, 27,6 km; 400 m převýšení, start a cíl: Zlín. Krásný cyklopark se singletraily najdete jen kousek od Zlína
Silniční, 42 km; 443 m převýšení, Start a cíl: Zlín. Krásná trasa na silniční kolo ze Zlína na Lukov, do Zoo a do Vizovic.
Silniční, 35 km; 323 m převýšení, pro náročnější jezdce a elektrokola, Start a cíl: Zlín. Krásná trasa na kola okolím Zlína za výhledy.
Silniční, 22 km jedna cesta, 52 km zpáteční; 160 m převýšení, Start: Otrokovice, Cíl: Lukov nebo Otrokovice
MTB, 14 km; 320 m převýšení, Start a cíl: Otrokovice. Cyklistické trasy na horská vás zavedou z Otrokovic na kraj Chřibů.
MTB, 42 km; 800 m převýšení, vhodné pro náročnější jezdce a elektrokola, Start a cíl: Napajedla. Na kole pojedete z Otrokovic až k Baťovu kanálu a zpět.
Silniční, 22 km; 160 m převýšení, Start a cíl: Otrokovice. Projeďte se na kole po okolí Otrokovic, stavte se do Cykloparku Mysločovice a poznejte okolí.
Silniční kolo, 28 km, 226 m převýšení, Start a cíl: Napajedla. Projeďte se na kole z Napajedel k Baťovu kanálu a zpět přes vyhlídku Maková. Tip na výlet na kole.
Cyklo | 47 km | velmi těžká | nejkrásnější cyklotrasa na Zlínsku a Luhačovicku
Cyrilometodějská stezka je síť čtyř dálkových tras, jejichž cílem je Velehrad. Pojďte si projít dálkovou trasu ze Žítkové do Uherského Hradiště.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
4 Km, vhodné i pro děti a kočárky, Start: Štípa, Cíl: Biofarma Juré (nebo Zlín).
Český pavilon Expo 2015 ve Vizovicích, Jurkovičův dům v Luhačovicích nebo Památník T. Bati ve Zlíně. Kam vyrazit za architekturou Zlínska a Luhačovicka?
Tip na výlet | 6,9 km | start: Slušovice | cíl: Velíková, křížová cesta | vhodné pro děti (bez kočárků)
Velké hory u nás nemáme, ale pro lyžování s dětmi jsou naše kopce ideální. Kam vyrazit?
20 Km | Start a cíl: Brumov - Bylnice | Náročnost: střední | běžky, v létě možno i pěší
Vnitřní herny, interaktivní workshopy, výstavy a další. Máme pro vás přehled, kam s dětmi za zábavou a poznáním.
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
10 km | start: Kamenná bouda, Strání | cíl: vrchol Velká Javořina | nenáročná trasa nevhodná pro kočárky
13 km | start: Zlín | cíl: Fryšták | nenáročná trasa nevhodná pro kočárky
13 Km | Start: Sazovice | Cíl: Zlín | Náročnost: Střední, vede po neznačených stezkách.
Start: Provodov, Cíl: Luhačovice, Trasa: 9 km, Náročnost: těžká, do kopce, Nevhodné pro kočárky, V létě se dá jet na kole
Brány Bílých Karpat - instalace v krajině, za kterými si můžete udělat krásný výlet po Uherském Brodě a okolí.
Pěšky | 5 - 8,5 km | vhodné i pro děti (bez kočárků) | Start Slopné | Cíl Vizovice.
Procházky pro rodiny s dětmi Veroniky Kuklové. Tentokrát Zlín - Tlustá hora
Procházka s tajenkou Veroniky Kuklové: Zlín - Hradisko. Procházky pro rodiny s dětmi.
CYKLO | Start a cíl: Hostětín | délka: 54 km | náročnost: velmi těžká | krásnou krajinou československého pomezí a Bílých Karpat na kole
Krásný výhled na Vizovické vrchy nabízí rozhledny Vartovna a Doubrava. Kudy k nim, co uvdíte a kam se vydat za dalšími rozhlednami?
Pěšky 6,2 Km, nenáročná trasa vhodná i pro děti. Naučná stezka Královec Vás provede přírodou valašskoklobucka a představí na 10 informačních panelech svou historii, geologii a vývoj krajiny.
Toulání po kopcích, výlet na zámek, do Pavilonu EXPO i do Jelínkovy destilérky. Co dělat ve Vizovicích když je pěkně i když prší?
Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.
CYKLO Okruh | Start a cíl: Vizovice | délka: 33 km | náročnost: těžká
CYKLO | Start a cíl: Luhačovice | délka: 48 km | náročnost: těžká
Start a cíl: Hostišová (můžete ale vyrazit na kole od Zboženských rybníků) Náročnost: Vhodné i pro děti Délka: Podle toho, jak dlouho si vydržíte hrát
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
Pokud rádi chodíte tak trochu jinou krajinou. Kříže cesty sochy krajina lidé. Čtrnáct křížů při procházce kopcovitou přírodou. Boží klid.
Start a cíl: Slavičín | délka: 29 km | náročnost: střední | zajímavost: projížďka po dně budoucí přehrady
Výlet ze Zlína na celý den, to je Fryšták. Můžete sem dojet autobusem a potoulat se po místních hřištích i přírodě, dát si kafe nebo se jít podívat na úžasné vyhlídky.
start a cíl: hotel Všemina | délka: 12 km | čas: 1,5 h | běh
start: Chrastěšov | cíl: Vizovice | délka: 6 km | čas: 2 h | ideální pro psí mazlíčky, běžkaře i cyklisty
běžky | start a cíl: Valašské Klobouky | vzdálenost: 11 km | vhodné pro začátečníky
13 tipů na výhledy v okolí Zlína, Luhačovic, Vizovic i v Bílých Karpatech
start: Vizovice | cíl: Janův hrad | délka: 9 km | čas: 3 h | vhodné pro pejskaře, terénní kola i terénní kočárky
pěšky | start a cíl: Uherský Brod | délka 17 km | čas: 5,5 h | ideální na víkend | vhodné pro děti
start a cil: Mladcová u Zlína | délka trasy: 6,5 km | čas: 2,5 h | vhodné i pro rodiny s dětmi
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Známe 7+ míst na Zlínsku a Luahčovicku, kde vás čeká ten nejkrásnější podzimní výhled. Vydejte se na 7 podzimních výletů krásnou krajinou okolo Zlína, Luhačovic, Valašských Klobouk nebo Bílých Karpat.
start a cíl: Kudlov | délka: 7 km | čas: 2, 5 h | náročnost nízká
Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?
cíl: Chlum | start: Zlín - Louky | délka: 3 nebo 8 km | čas: 2 - 4 h | nenáročná trasa
Kam z Luhačovic na procházku, na kolo, co v Luhačovicích dělat když prší, kam se jít podívat s dětmi? Máme pro vás skvělé tipy na výlety aktivity v Luhačovicích a okolí.
start a cíl: Luhačovice | délka: 5 km | čas: 2 h | vhodné pro děti | vhodné pro cyklisty
paddleboardy | start: Otrokovice | cíl: Spytihněv | délka: 8 km | pro pokročilé
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
start: Vlachova Lhota | cíl: Smolinka | délka: 10 km | čas: 3 h | vhodné pro děti
cyklovýlet | start a cíl: Šanov | délka: 16 km | čas: 2 h | náročnost: střední
cyklistika | start a cíl: Štítná nad Vláří | délka: 22 km | náročnost: těžká
cyklistika | start: Zlín | cíl: Štěrkoviště Otrokovice | délka: 22 km | čas: 1 - 2 h |
start a cíl: Slavičín | délka: 6 km | čas: 2 h | vhodné pro děti
cyklistika | start: Valašské Klobouky | cíl: Trenčín | délka: 38 km | vhodné pro zdatnější děti
start a cíl: Valašské Klobouky | délka: 7 km | čas: 2 - 3 hodiny | vhodné pro šikovné děti
Start: Luhačovice | Cíl: Uherský Brod | vlakem | 1/2 dne nebo celý den | vhodné pro děti i pro lázeňské hosty
start a cíl: Napajedla | délka: 11 km | čas: 1 - 3 h | vhodné pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Ekopark Trhovisko | délka: 1, 6 km | čas: 30 minut | vhodné pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Brumov | délka: 16 km | čas: 3 h | vhodné pro děti | vhodné pro začátečníky
start a cíl: Otrokovice (Štěrkoviště) | délka: 50 km | čas: 3 h | náročnost: pro začátečníky a pokročilé
cyklistika | start a cíl: Slavičín | délka: 22 km | náročnost: střední
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti
délka: 24 km | čas: 8 h | start a cíl: Vizovice | vhodné pro pěší i terénní cyklo
délka: 19 km | start a cíl: Vlachovice | pro náročné
délka: 30 km | čas: 2 h | start a cíl: Lanáček Otrokovice | mírně pokročilí až pokročilí
délka: 16 km | čas: 6 h | start: Zámek Vizovice | cíl: Rudolf Jelínek Vizovice | vhodné pro děti
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Délka trasy i čas tu strávený je na vás | Start a cíl: Hostětín | Vhodné pro děti
8, 6 km | 3 h | Start: Valašské Klobouky | Cíl: Návojná | vhodné i pro děti
8,4 KM | Délka 2,5 hodiny | Start i cíl: Študlov (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
21 km | délka 7-8 hodin | Start i cíl: Návojná |
Dost bylo cukroví a vánočního obžerství. Nový rok je tu, takže přestáváme lenošit a jdeme na vzduch. Začneme zlehka - tahle trasa z Kocandy na Fryštáckou přehradu je ideální pro běžce i pro pěší.
Obujte boty a prostě pojďte. I padání soumraku a tma jako v pytli mají totiž svoje kouzlo! Tenhle výlet je trochu jiný a zima mu nevadí.
9 km | Doba 50 min | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | vhodné pro sportovce
6,9 Km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Nedašova Lhota (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti
20 Km | Délka cca 2 h | Start i cíl: Tichov | vhodné pro cyklisty
7 km | Doba 3,5 h | Start i cíl: Vršatec (Valašské Klobucko) | vhodné i pro děti
10,5 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Šanov | Vhodné i pro děti
60 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné pro cyklisty
28 km | Doba cca 3 h | Start i cíl: Valašské Klobouky | Vhodné pro cyklisty
15 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
10,5 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Petrůvka | Vhodné i pro děti
15 km | Doba cca 5 h | Start i cíl: Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro zdatnější děti
9 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Pozlovice | Vhodné pro děti
10 km | Doba cca 4 h | Start i cíl: Nedašov | Vhodné i pro děti
Pokud máte fest rádi filmy. Zlín je film. Nejen při Zlín Film festivalu, ale pořád. Poznejte Kabinet filmové historie na Kudlově.
Kousek od Zlína, u obce Držková, se nachází několik skal, na které se lezlo už roku 1950!! je to ideální místo, kde ve stínu stromů aktivně strávíte jeden z horkých letní dnů.
14 km | Doba 4 h | Start a cíl: Štítná nad Vláří | vhodné pro děti
2,5 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
9,5 km | Doba cca 3-4 h | Start: Vlachova Lhota | Cíl: Vlachovice | Vhodné i pro děti
18 km | Doba cca 6 h | Start i cíl: Vysoké Pole (Valašské Klobucko) | Vhodné pro zdatnější děti
13 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | Vhodné pro běžce
13 km | Doba cca 4 h | Start: Valašké Klobouky | Cíl: Brumov Bylnice | Vhodné i pro děti
Pokud se chceš zašít fakt stylově. Držte si valašské klobouky, tuhle fotku chcete přece taky. Obrovský dřevěný rám přírody samé.
Slušovice. Pojem nejenom u nás, ale svého času v celém světě. Ne náhodou sem vedly kroky tehdy ještě podnikatele Donalda Trumpa a řady vážených delegací, které obdivovaly místní ekonomický zázrak.
10 km | Doba cca 3 h | Start i cíl: Pozlovice | Vhodné pro zdatnější děti
3 km | Doba cca 1h | Start i cíl: Bratřejov | Vhodné i pro děti
14 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Otrokovice (Zlínsko) | Vhodné pro cyklisty
6 km | Doba cca 2 h | Start i cíl: Syrákov (Zlínsko) | Vhodné pro děti i cyklisty
Kola, koloběžky i in-line brusle už netrpělivě čekají, až přijde jejich čas. Ideální příležitostí pro víkendové odpoledne s dětmi je první výjezd po nenáročné cyklostezce z Otrokovic do Napajedel.
Pokud se chceš utopit mezi cihlami. Červenooranžová, kam se podíváš. Cihlové domky. Baťovská klasika, Letná, Podvesná i Zálešná.
6 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vizovice | Vhodné pro děti i cyklisty
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
5 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
12 km | Doba cca 1,5 h | Start: Otrokovice | Cíl: Zlín | Vhodné i pro děti
4 km | Doba cca 1,5 h | Start i cíl: Vysoké Pole (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
12 km | Doba cca 3,5 h | Start i cíl: Sidonie - Brumov Bylnice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
2 km | Doba cca 1 h | Start i cíl: Královec (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
4 km | Doba cca 2 h | Start i cíl Vlachovice (Valašské Klobucko) | Vhodné i pro děti
6 km | Doba cca 2 h | Lidečko nebo Pulčín (Valašské Klobucku) | Vhodné i pro děti
3 km | Doba: cca 2 h | Start i cíl: Luhačovice | vhodné i pro děti | Porcházka po architektuře Luhačovic a těch nejkrásnějších vilách Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse a dalších architektů Luhačovic
1 den | Zoo, kavárna, park, galerie | Vhodné pro děti