Vozíčkářská stezka Vizovice

Město Vizovice vybudovalo v roce 2012 turistickou trasu věnovanou lidem na vozíku. V průběhu let si tuto Vozíčkářkou trasu oblíbili nejen lidé s handicapem, ale i cyklisté nebo maminky s dětmi. Stezka v některých místech nabízí kouzelné výhledy na Vizovice i okolní krajinu Vizovických vrchů. Celá trasa vede po chodnících nebo zpevněné asfaltové cestě, je tedy přístupná i za mokra. Pojďte s námi objevit tento vizovický okruh.

  • Start i cíl: Vizovice - Dům Kultury
  • Délka trasy: 5,5 km
  • Náročnost: Stezka je vhodná pro handicapované, cyklisty i kočárky. Upozornění pro lidi na vozíku - v některých místech trasy je vysoké stoupání, takže je vhodné mít elektrický vozík nebo asistenci.
  • Mapa: https://mapy.cz/s/natanufuve

 Vozíčkářská trasa začíná ve Vizovicích u Kulturního Domu, jestli dorazíte autem, můžete parkovat přímo za kulturním domem, kde se nachází veřejné parkoviště. Pokud raději cestujete veřejnou dopravou, dopraví vás sem vlak i autobus.

Dům kultury VIzovice | Vozíčkářská stezka Vizovice

Startujeme u Domu kultury Vizovice

Z parkoviště za kulturním domem se vydáváme po mostě přes řeku Lutoninku, na ulici Nábřežní. Na konci ulice odbočíme vpravo a pokračujeme ulicí Slušovská, až dorazíme k Sokolovně. Sokolovnu určitě poznáte, kdyby jste si nebyli jistí, naproti ní stojí v malém parku pomník partyzána s pestře rozkvetlými záhony. U Sokolovny odbočíme vpravo na ulici Tyršova a kolem SŠ oděvní a služeb pokračujeme dál. Celá trasa je značena turistickými značkami se symbolem invalidního vozíku, takže stačí následovat turistické značení na sloupcích nebo můžete využít aplikaci  Mapy.cz, kde je vozíčkářská trasa také vyznačená.

 Vozíčkářská stezka Vizovice

Celá trasa je vyznačená i v Mapy.cz

Za posledními domy na Tyršově ulici navazuje stezka plynule na místní zahrádkářskou a chatovou část Čamínka, vedoucí podél Čamínského potoka. Odtud už stezka vede lesem i kolem pastvin a nabízí tak krásné výhledy na Vizovice i okolní vrchy a ničím nerušený klid.

 

Čamínka nad Vizovicemi

Asi po kilometru chůze od poslední chaty je před námi 200m stoupání do kopce, na jehož vrcholu stojí malé posezení Čamínka s informační tabulí. Je odtud vidět rozhledna Doubrava, která se tyčí nad protějšími lesy.

 

Po krátkém odpočinku se vydáváme dál po trase, míjíme malou zemědělskou usedlost u které se cesta stáčí doprava, směrem do Vizovic. V této části stezky je několik vyhlídkových míst a plno krásných luk, které přímo vybízí k tomu rozdělat si piknik nebo tu večer pozorovat hvězdy. Po menším klesání jsme dorazili na rozcestí. Obě trasy vedou přes vozíčkářskou stezku, kdybychom pokračovali rovně, zkrátili bychom si cestu přes místní část Vinohrádek a celková trasa by tak měřila 3,5 km. My jsme se rozhodli pokračovat dál a na rozcestí odbočili vlevo, kolem soukromého areálu s rybníkem a domečkem na stromě. Odtud už je cesta jenom z kopce.

 

Vizovice ze vzduchu

Po pár set metrech chůze míjíme starou dřevěnou sušárnu u ovocného sadu, pod kterým se nachází malé posezení Baslovec. Pokračujeme cestou dolů a trasa plynule navazuje na ulici Zahradní.  Procházíme pod kamenným mostem a pokračujeme kolem domků dál, až na hlavní ulici Chrastěšovská. Na hlavní ulici odbočíme vpravo a po pár metrech přecházíme mostek, na kterém jsme začínali. Jsme zpátky na parkovišti za Kulturním domem, kde naše procházka končí.

 

Naším vyhlídkovým tempem nám procházka zabrala asi hodinu a půl. Celý okruh je poměrně nenáročný, až na jednu část se stoupáním. Jestli jste milovníci přírody a rádi se kocháte krajinou, měli byste tento okruh rozhodně vyzkoušet. Na trase je vybudováno několik odpočívadel s lavičkami i dřevěné tabule s mapou a informacemi.

Vizovické náměstí

 Kam dál?

Pokud by vám zbyl čas i síla v nohách, doporučujeme navštívit Zámek Vizovice, ke kterému náleží i pěkný zámecký park. Na kávu a něco sladkého na doplnění energie se můžete zastavit v kavárně a čokoládovně Čokoládové království, které sídlí před zámkem. Milovníci čokolády si tu určitě přijdou na své. Kdyby vás zajímal proces výroby čokolády, můžete rovnou vyrazit na exkurzi do čokoládovny.

Náš tip: Přidejte si do výletního seznamu také unikátní Tjiwara muzeum mizející africké kultury, které najdete přímo ve Vizovicích.


Výlet připravila

Petra sýkorová

Pracuji jako sociální pracovnice, po práci se ze mě ale stává zapálená fotografka a dronařka. Miluju přírodu, hory a turistiku, takže dlouhé procházky a objevování nových míst je pro mě splněný sen a dokonalý relax. Při svých výletech vám ukážu, že okolí Zlínska a Luhačovicka má rozhodně co nabídnout. @peta.sykorova

 

  • Vozíčkářská stezka Vizovice

V okolí také najdete