Z Otrokovic na Žlutavu údolím Širokého potoka

Pokud chcete vidět řeku Moravu, údolí Širokého potoka, farmu Žlutava, výhledy na Napajedla nebo prostě jen krásnou přírodu, doporučujeme vydat se do okolí vesnic Bělov a Žlutava. Nacházejí se pouze pár km od Otrokovic. Takže doslova vzhůru! na výlet.

  • Start a cíl: Otrokovice - Žlutava - Otrokovice
  • Délka trasy: 12 km (možnost delší či kratší varianty)
  • Náročnost: náročnější trasa pro rodiny bez kočárků
  • Mapa: https://mapy.cz/s/nesemukusu 

Naše cesta začíná ve Zlíně, odkud jede vlak do Otrokovic. Tam ještě přesedáme na autobus městské hromadné dopravy a od zastávky Hurdisky už jdeme po svých. Odbočíme na ulici Moravní a po cestě k mostu vzpomínáme, kam až sahala voda během povodní v roce 1997. Poté už přecházíme řeku Moravu a záhy odbočujeme vpravo po stezkách Bělova a Žlutavy.


Přečtěte si také: Baťovské Otrokovice: svět úžasných experimentů a vynálezů. 


Než se vydáme do strmého kopce vlevo (pozor, odbočka je velmi nenápadná), míjíme Bělovskou studánku U Svaté Anny. I přesto, že to je prudký výšlap velmi úzkou, zarostlou pěšinkou, slunce krásně problikává mezi květinami a nakonec to netrvá dlouho a terén už se zase jen příjemně vlní. Procházíme lesem a nenecháme si ujít menší odbočení z trasy s krásným výhledem na řeku Moravu a její okolí.

V další části výletu už přejdeme nad Širokým potokem a pokračujeme dále v jeho údolí. Poté odbočujeme vlevo směr Žlutava. Cestou obdivujeme dřevěné sochy a Hrnkovník. Těsně před posledním výstupem na Žlutavu obcházíme příjemné místo pro odpočinek, téměř červené šípky a v trávě se plazící housenku.

 

Ve Žlutavě odbočíme vpravo a potom za lípou u kapličky vlevo směr farma Žlutava. Projdeme farmu s minizoo, kde se shodou okolností koná 5. ročník Jackpot Trailu. Po obědě v místní hospůdce pokračujeme kousek po naučné stezce, odkud jsou krásné výhledy na Napajedla. Projdeme skrz Žlutavu kolem obecního úřadu směrem na rozsáhlé pole a louky. Míjíme pumtrack, pak místo zvané Srní kameň a pomalu začínáme scházet po lesní pěšině zase zpátky do Otrokovic. Znovu přejdeme most přes řeku Moravu a zakončíme náš výlet občerstvením v Přístavišti u Baťova kanálu. Závěrem naší cesty je procházka po cyklostezce směrem na vlakové nádraží.


Kratší varianta výletu

Dle uvážení vlastních sil a možností můžete využít během zpáteční cesty do Otrokovic třeba autobus nebo naopak, pokud pojedete do Otrokovic vlakem jako my, můžete vynechat jízdu MHD a vyrazit pěšky už z nádraží. Trasa je také variabilní v okolí Žlutavy, kde můžete minout farmu a vydat se hned zpátky po žluté trase.

Kde jíst

Na oběd můžete do hospůdky Na Farmě. Další možnost občerstvení je během návratu v kiosku Přístaviště, kde najdete také Turistické infocentrum v přístavišti Baťova kanálu.

Kam ještě vyrazit? 


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

  • Z Otrokovic na Žlutavu údolím Širokého potoka

V okolí také najdete