Ochutnejte Velikonoce na Vizovicku: slivovice, čokoláda i tradiční valašská kuchyně

Co se vám vybaví, když se řekne Vizovice? Jelínek? Slivovice? Vizovické vrchy? Flereti? Ano, to všechno, a mnohem víc, utváří obrázek Vizovicka, které volá k jarním ochutnávkám. Vezměte partnera nebo partu kamarádů a vyjeďte si na víkend tam, kde si na své přijdou milovníci přírody, folklóru i něčeho kapku ostřejšího.

DEN 1: OCHUTNÁVKOVÁ SOBOTA

Vítejte ve Vizovicích. Jestli jste přijeli autem, zaparkujte a ujistěte se, že už nebudete muset nikam přejíždět. Ubytovat se doporučujeme ve Valašském šenku, kde mimochodem taky skvěle vaří.

Neodolatelná kuchyně Valašského šenku

Místní valašskou kuchyni doporučujeme jako základ pro návštěvu království Rudolfa Jelínka, chlouby Vizovic. Určitě si předem zavolejte a zkuste se domluvit na komentovanou prohlídku areálem, která je spojena s ochutnávkou výrobků. My jsme byli na exkurzi nedávno, ostatně vše se o ní dočtete na našem blogu v článku Do Vizovic za trnkami aneb na návštěvě u Jelínka. V podnikové prodejně pořídíte suvenýry a zásoby na později a máte vystaráno.

Exkurze v Jelínkových palírnách

Státní zámek Vizovice byl postaven v roce 1260 a své návštěvníky láká architektonicky čistou budovou, bohatě zařízenými interiéry a překrásnou zámeckou zahradou. Víkendové prohlídky pro veřejnost začínají až od konce března, zámecký park je ale volně přístupný po celý rok. Další ozdobou zámeckého areálu je místní čokoládovna, která tu funguje už 11 let. Neodolali jsme, i tady jsme už s naším blogem byli. Článek z čokoládového království najdete zde.

Čokoládové království ve Vizovicích

Pokud vaše srdce touží spíš po čerstvém vzduchu a přírodě, vřele doporučujeme výlet na Klášťov, nejvyšší bod Vizovické vrchoviny (753 m. n. m.). Z jižní strany se otevírá krásný výhled na Ploštinu. Od kostela sv. Vavřince se vydejte po žluté turistické značce na Lhotsko a dál po modré směrem na horu Klášťov. O skupině kamenů na vrcholu Klášťova se vypráví, že je tam donesl čert - na jednom z nich je prý stále zřetelný otisk jeho ramene, hlavy i kopyta. Jestli vás zajímají i další pověsti, které se k Vizovicku pojí, podívejte se do knihy Pověsti z Vizovických hor v převyprávěné verzi od Evy Eliášové.

DEN 2: TRADIČNÍ NEDĚLE

Vzhledem k tomu, že se blíží Velikonoce, najdete v okolí Vizovic mnoho míst, kde se budou konat tematické folklorní akce. My jsme pro vás vybrali Velikonoční jarmark (neděle 25. 3.) na statku Envicentra Pro krajinu, který je od Vizovic vzdálený necelých 13 km.

Envicentrum Pro krajinu

Právě Envicentrum Pro krajinu je místo, které připomíná staletí, po která člověk na Valašsku hospodaří, buduje krajinu a žije v těsném sousedství hospodářské krajiny i divoké přírody. Program jarmarku tvoří tradiční velikonoční výrobky a aktivity, jako je malování vajíček nebo pečení korbáčků. A až budete na cestě, nezapomeňte se, za poslechu písně Vizovice, pokochat valašskou krajinou, na kterou místní ani návštěvníci nedají dopustit.

Valašské výhledy a pohledy

 

  • Ochutnejte Velikonoce na Vizovicku: slivovice, čokoláda i tradiční valašská kuchyně

    Vizovice

V okolí také najdete