Výlet za výhledy kolem Zlína

Modrá vymetená obloha, dobrý výhled a toulavé boty na nohou? Tak to je ten správný čas rozhlédnout se do daleka. A rozhodně nezůstaneme dnes při zemi. Nezapomeňte na dalekohled, vycházkovou obuv, objevitelského ducha. 

Vyjíždíme ze Zlína 

Ze Zlína autem zamiřte rovnou k první vyhlídce na Lipských pasekách (12Km). Jak název napovídá, neodbočíme za obcí Lípa směrem na Slušovice, nýbrž na opačnou stranu do kopců a strání nad Lípou. Zaparkujte u jezdecké stáje. Když budete mít štěstí, potkáte ve výběhu řadu krásných koní a dalších čtyřnohých obyvatel statku.

Ach, ta panoramata

Nechte auto odpočívat a pokračujte pěšky. Rozcestník vás od parkoviště pošle po zelené značce zpevněnou asfaltkou asi kilometr dlouhou cestou na vyhlídku, ze které máte okolí Slušovic jako na dlani. Kousek dál ještě nezapomeňte navštívit Ekofarmu Lípa s možností nákupu produktů ekologického zemědělství. Po cestě zpět k autu se mezi výběhy ovcí a skotu nezapomeňte dál kochat krajinou. 

Pokračujeme dál: na Vartovnu

Další cesta vede přes Slušovice do Všeminy. Tady parkujete opět zdarma přímo u hotelu a hned na parkovišti si prohlédněte vystavený unikátní Rolls Royce. Hotel nabízí dokonalou příležitost pro malé občerstvení - záleží na vás, čemu dáte přednost. V místní restauraci si dáte výborný oběd i odpolední kávu a zákusek.
Posilnění nasedáme do auta a pokračujeme dál: sotva deset minut přes Liptál na Sirákov. Parkujete opět u hotelu a po žluté turistické značce se vydejte na rozhlednu Vartovna, která si u místních vysloužila název "valašská Eiffelovka". Na začátku asi čtyřicetiminutového výšlapu si při vstupu do lesa všimněte vlevo trojice velkých mravenišť. A našlapujte opatrně! 

rozhledna Vartovna

Výhled ze sedmatřicetimetrové rozhledny Vartovny si na stejnojmenném kopci musíte prostě zažít a užít, při dobrých podmínkách uvidíte až do Tater. Nepsaným strážcem Vartovny je oslík, který se rád vystavuje v ohradě nedalekého statku, nemůžete ho minout. Foto nebo dvě schovejte na večer, až budete s hashtagem #zlinskoLuhacovicko ukazovat ostatním, jak jste strávili víkendové odpoledne, a zamiřte na poslední zastávku dnešního výletu. 

A na závěr

Je nám jasné, že po takové procházce vám nejspíš vyhládlo. Aby byl výlet kompletní, zastavte se v restauraci U Vágnerů v Želechovicích, kde se můžete spolehnout na milou obsluhu a prověřený kuchařský um. Vřele doporučujeme králičí stehno s brusinkovou omáčkou nebo hovězí biftek na zeleném pepři. Mňam. 

  • Výlet za výhledy kolem Zlína

V okolí také najdete