Procházka Luhačovicemi: Za příběhy domů a vil

Už jste si někdy při procházce Luhačovicemi všimli, že některé vily mají svá vlastní jména? Vlasta, Kancnýřka, Slávia, Dagmar, Avion, Viola, Iva a další honosné stavby nesou příběh zlaté éry lázeňského města z přelomu 19. a 20. století. Protože Luhačovice nejsou jen kolonáda a přehrada. Nabízí mnohem, mnohem víc.

Příběhy domů a vil

Pojďte se s námi projít městem, popusťte uzdu fantazii a nechte na sebe působit atmosféru elegantních, prvorepublikových lázní. Co vidíte? Zdobené fasády, rozlehlé zahrady i čisté linie. K procházce kolem vil doporučujeme přibalit vševědoucího knižního průvodce Příběhy domů a vil nebo jeho kapesní verzi Příběhy místa Luhačovice - obě najdete na pultech luhačovického turistického centra.

 

Vily na kolonádě

Podle mapky v průvodci se postupně dostaneme až na lázeňskou kolonádu. Čeho si všimnout tady? Za pozornost a podrobnější zkoumání historie určitě stojí Slavia, Taťána a Dagmar. O kousek dál vás čeká národní kulturní památka Vila s lékárnou, ve které už ale lékárnu nenajdete. Místo toho tu koupíte vynikající čokoládové pralinky - sídlí zde totiž místní Čokoládovna. A pozor, ne všechny poklady jsou viditelné na první pohled! Jurkovičova Chaloupka je šikovně schovaná, ale kdo hledá, najde. Stojí hned vedle Myslivny. Uznáváme, že jsme si na sebe upletli bič. Vyjmenovat všechna důležitá místa lázeňské kolonády by vyšlo na víc než na jeden článek. Mějte oči otevřené a svého průvodce jakbysmet. Kniha už vás upozorní, kde se zastavit a žasnout. Poslední dům, který na kolonádě vypíchneme, je Dům Bedřicha Smetany, taktéž kulturní památka. I tady uvnitř najdete hotelové prostory a příjemnou kavárnu - jestli máte čas a chuť, dejte si kávu a prohlédněte si dům zevnitř.

Vila Pod Lipami na lázeňské kolonádě

Kancnýřka a Pražská čtvrť

Pokud bychom měli vybrat poslední vilu, ke které vám ukážeme cestu, byla by to jednoznačně Kancnýřka. Vnímáme ji jako třešničku na dortu celé procházky. Nad Pražskou čtvrtí se vám naskytne obdivuhodný a zároveň skličující pohled. Obdivuhodný proto, protože Kancnýřka je se svými rozlehlými zahradami dokonalost sama. O to víc nám přijde líto, že už roky nikdo její prostory nevyužívá. Možná se ještě dočkáme.

Kancnýřka Luhačovice

Opuštěná a chátrající vila Kancnýřka

Jurkovičova Vila Valaška v Pražské čtvrti

Bílá čtvrť

V Bílé čtvrti najdete úplně jiné Luhačovice, než jak je znáte. Navrhl ji totiž Bohuslav Fuchs, který se postaral o to, aby se i do Luhačovic dostal moderní funkcionalismus. Soubor lázeňských domů Radun, Viola a Avion dominuje celé čtvrti spolu s nádherně rekonstruovanou plovárnou. Nezapomeňte také na vilky Jarča, Eva a Draža architekta Viktora Jandáska. 

Funkcionalistický hotel Radun je perlou Bílé čtvrti

Vila Eva nově patří k hotelu Radun

Vila Vlasta

Prohlídku městské části doporučujeme začít u vily Vlasta, kterou najdete kousek od pramene Aloiska nad Bílou čtvrtí. Někteří z vás si ji možná pamatujete z Hřebejkova seriálu Kde padají hvězdy, který natočil právě tady. Po cestě parkem se nad Bílou čtvrtí zastavte u pramene Aloiska, který patří k nejstarším minerálním pramenům - v Luhačovicích léčí už od roku 1821. 

Vila Vlasta Luhačovice

Vila Vlasta si zahrála hned v několika seriálech

  • Procházka Luhačovicemi: Za příběhy domů a vil

    Luhačovice

V okolí také najdete